Архів
П’ятниця,
17 лютого 2017 року

№ 13 (19458)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Зростають витрати на оборону

БЕЛЬГІЯ. У Брюсселі відбувся дводенний саміт НАТО.

Докладніше...
Руйнувати — не будувати

ЧОРНОГОРІЯ. Парламент позбавив депутатського імунітету лідерів проросійської опозиції.

Докладніше...
Дипломатичні міжнародні ігри

РОСІЯ. У Кремлі прокоментували заяву Дональда Трампа про повернення Криму Україні як умову скасування санкцій щодо РФ.

Докладніше...
Прислухалися до народу

РУМУНІЯ. Парламент проголосував за проведення антикорупційного референдуму.

Докладніше...
Вісім років домовлялися

КАНАДА. Європарламент схвалив угоду про вільну торгівлю між ЄС і Країною Кленового Листя.

Докладніше...
Суперечливий закон

ІЗРАЇЛЬ. Парламент узаконив поселення на палестинських землях.

Докладніше...
Вже просять на вихід

НІМЕЧЧИНА. В уряді Ангели Меркель розробляють план для пришвидшення депортації мігрантів.

Докладніше...
Острови розбрату

ЯПОНІЯ заявила протест на рішення РФ щодо п’яти спірних островів.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Гаряча тема

Непідйомна мінімалка

Олена КОЩЕНКО.

Нова прикмета дня: повсюди почали згортати бізнес підприємці, що досі утримували кількох найманих робітників. Чимало приватників скорочують робочі години, переводячи працівників на півставки, або ж відправляють у неоплачувану відпустку — змушують писати заяву «за власний рахунок». А деякі представники малого бізнесу взагалі позакривалися...

ГОЛОВНОЮ причиною таких скорочень і самоліквідацій є збільшення витрат на оплату праці. У дрібних роботодавців немає грошей, щоб виплачувати підвищену мінімальну зарплату. Бо з неї тепер належить відраховувати державі в 2,5 разу більше податків і зборів, що виявилося для багатьох просто непідйомним. Тому підприємці й намагаються знайти якийсь вихід, щоб їх не «вбила» запроваджена урядом реформа з підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн.

Отакі скоростиглі соціальні плоди почала давати ця реформа майже 40 відсоткам працюючих українців, які сьогодні, за інформацією Держстату, «сидять» на мінімалці. Причому не лише в приватному секторі економіки, а й на підприємствах та в установах комунальної і державної власності.

Чи не найвідчутніший і найболючіший наслідок — новий виток безробіття. Протягом 2017 року через підвищення розміру мінімальної зарплати 630 тисяч співвітчизників можуть втратити роботу. Такий прогноз дав Національний банк України в інфляційному звіті за січень. І водночас він передбачає великі скорочення в малому бізнесі. При тому, що станом на початок року вже закрилися майже 160 тисяч ФОПів.

Також експерти вважають: підвищення мінімальної зарплати, за найоптимістичнішим варіантом, збільшить прогнозований рівень інфляції нинішнього року щонайменше на один відсоток — як мінімум до 9,1%.

Через непідйомну «мінімалку» може поглибитися й тінізація економіки, оскільки найманим робітникам, які були досі офіційно оформлені, щоб зберегти місце, доводиться погоджуватися на зарплату у конверті — сім’ї ж утримувати треба. Про такі кричущі факти редакцію повідомили, зокрема, читачі з Білогірського району Хмельницької області, де реформаторська «мініПалка Гройсмана» (так сказав чоловік, що телефонував) ще й збіглась у часі з призупиненням роботи місцевого молокозаводу, який годував чимало жителів краю. Окрім цього, фахівці прогнозують, що роботодавці більше братимуть на роботу стажерів, таким чином, офіційно працевлаштуватися молоді стане ще важче. І число неоформлених працівників збільшиться в рази.

Завдяки «мініПалці Гройсмана» відчули «покращання» й викладачі, надто у вищих навчальних закладах та професійно-технічних училищах. Типовою стала ситуація, коли викладача викликає адміністрація ВНЗ або ПТУ і говорить: «Якщо хочете залишитися на роботі, то добровільно погоджуйтеся перейти на 0,5 або 0,75 ставки. Бо нізвідки брати гроші на підвищення зарплати, «прив’язаної» до мінімальної, законодавчо встановленої у країні». Сигнали йдуть звідусіль: зі столиці, обласних центрів, інших міст. Проблема в тому, виправдовуються ректори вишів, що «мінімалку» підняли, тарифна сітка залишилася стара, фінансування ж системи освіти, навпаки, зменшилося. І шансів, що відповідний бюджет збільшать, немає.

І це попри те, що перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець офіційно попередив, що перехід співробітників навчальних закладів на скорочений графік неприпустимий. Чи вірив чиновник у реальність цього застереження? Невже й справді він такий наївний і необізнаний із тим, як фінансуються ці заклади?

Проблема скорочення не оминула і працівників комунальних та державних медустанов. Щоб заощадити на нові зарплати «від Гройсмана», нині переглядають штати райлікарень і поліклінік. Що вже казати про вцілілі досі острівці медпослуг у селах? Хіба що у великих містах медперсонал не чіпають. Але і там не все гаразд. Ось як прокоментувала ситуацію в столиці голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Лариса Комаровська: «На рівні Києва січневий розрахунок буде з урахуванням всіх підвищень — лікарям заплатять до 5000 грн. А ось інститути, академії меднаук, які надають висококваліфіковану допомогу пацієнтам з усієї України, залишилися фактично кинутими напризволяще. Всю наукову частину наказами, виданими до 19 січня, відправили у відпустки за власний рахунок…».

…Залишається дочекатися оптимістичного звіту Володимира Гройсмана про реформи його уряду. А найголовніше — про боротьбу з корупцією у верхах. Може, якби там менше крали, то навіть у сьогоднішніх складних економічних умовах щось би перепало й на розвиток вітчизняної економіки, створення нових робочих місць і реальне підвищення мінімальних зарплат…

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Аврал на ринку електроенергії
Читати
Вкладникам «ПтБ» повернуть кревні
Читати
Під гарячу руку?
Читати
Навчальні програми — на суд громадськості
Читати
У чергу за міжнародними правами
Читати
Експорт обігнав імпорт
Читати
Аграрії заробили найбільше?
Читати
Запобігаємо дефіциту добрив
Читати
Почали платити за рахунками
Читати
ЄС зацікавився нашими студентами               
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове