Архів
П’ятниця,
1 вересня 2017 року

№ 68 (19513)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Вересень Наша пошта
  • За рубежем
Виставили фінальний рахунок

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ вимагає роз’яснень від ЄС стосовно «відступних» за Brexit.

Докладніше...
Референдум уже невідворотний

ІСПАНІЯ. У Каталонії оголошено про проведення 1 жовтня референдуму щодо незалежності цієї автономної області.

Докладніше...
Хадж розпочався

САУДІВСЬКА АРАВІЯ. На щорічне паломництво вже прибули два мільйони прихильників магометанства.

Докладніше...
Перезавантаження у верхах

СИНГАПУР. Президент Тоні Тан офіційно склав свої повноваження.

Докладніше...
Хитка перемога

ЛІВАН. Лідер країни оголосив про «масштабний режим тиші у країні».

Докладніше...
Хмари згущуються

У ВЕНЕСУЕЛІ почали працювати Національні установчі збори.

Докладніше...
Принципова позиція

ІРАН відхилив вимогу США щодо інспектування ООН військових баз країни.

Докладніше...
Посуха

ІТАЛІЯ. У Римі скоротять водопостачання через страшне бездощів’я.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Демографія

Нас дедалі менше

Олена БЕГМА.

Уже котрий рік поспіль демографи констатують в Україні стале зменшення населення. Лише за минулий рік нас поменшало на понад 176 тисяч чоловік. Якщо так триватиме й надалі, застерігають учені, беручи до уваги суто арифметичний розрахунок, то більшість областей можуть узагалі залишитись без корінного населення. Про які саме регіони йдеться?

ПЕРЕДОВСІМ про ті, де й так невелика щільність населення. Вже через якихось 95,5 року можемо «позбутися» Чернігівщини, за 111,5 — Сумщини. Через 118 років загрожує спорожніти Полтавщина, через 126 — Черкащина (ще десять років тому в Шевченковому краї проживало понад півтора мільйона людей, нині ледь набирається 1,2 млн), за 129 років може стати пусткою Кіровоградщина, 139,5 — Запоріжжя, 146 — Дніпропетровщина, 147 — Харківщина. Від 170 до 188 років може піти на «вимирання» населення Вінницької, Миколаївської, Житомирської, Хмельницької, Херсонської та Київської областей. Понад два століття цей процес може зайняти на Тернопільщині, Донеччині й Луганщині. Тим часом серед областей із від’ємним приростом населення найблагополучнішими можна назвати Одеську, Львівську, Чернівецьку, Івано-Франківську та Волинську: їм демографи відвели 332, 490, 538, 703 і 2262 роки.

Ясна річ, це лише голі арифметичні розрахунки. Головна ж причина депресивної демографії відома. Це тотальне зубожіння населення. І, як наслідок, із року в рік у нас народжується значно менше людей, ніж помирає. А ще ж дається взнаки міграція. При цьому відзначається така настроєва тенденція в суспільстві: молоді сім’ї заявляють, що не готові заводити дітей через низькі зарплати. Мовляв, навіщо «плодити злидні»? Тому якщо держава не почне перейматися цими демографічними, як кажуть експерти, трьома китами, населення зменшуватиметься.

Тільки Київ та дві області — Закарпатська і Рівненська можуть похвалитися, що в них народилося більше громадян, ніж померло. Втім, показники не надто вражаючі. Наприклад, торік Закарпаття «приросло» 601 громадянином. Цей регіон завжди був, як кажуть, у плюсах за населенням. Тут традиційно сім’ї багатодітні: мають у середньому по три-чотири дитини.

Хай там як, «заспокоюють» учені з Інституту демографії і соціальних досліджень НАН України, люди в проблемних областях усе одно житимуть, просто щільність населення меншатиме. Або ж у майбутньому може статись якийсь демографічний «катаклізм». Як-от навала мігрантів на українські землі, подібно до того, що відбувається нині на теренах ЄС. Зрозуміло, що переселенці з різних країн насамперед «атакують» найбагатші країни євроспільноти, щодо економіки Україна їм не рівня… А чим же наша країна може привабити велику кількість людей? Хіба що Євросоюз зрештою у повному обсязі втілить свій план, суть якого полягає у перетворенні України на такий собі «відстійник» для мігрантів, затриманих на кордонах ЄС або видворених звідти нелегалів. Принаймні до того йде. Вже 1 вересня цього року набуде чинності Угода про асоціацію України з Євросоюзом. А за членство, відомо, потрібно «платити», демонструючи лояльність до «європейських цінностей». Часом, до речі, дуже сумнівних…

До того ж, зауважують соціологи, дані статистики можуть бути неточними. Адже останній перепис населення в країні проводився на початку 2000-х років. А нині відомості настільки порушені у зв’язку з подіями в країні, що часом навіть не знаєш, як аналізувати ці цифри. Так, народжених і померлих зі східних регіонів за рішенням судів реєструють, де хочуть. При цьому не зрозуміло, де людина народилася, померла, звідки приїхала. Наприклад, у тому ж Києві де-факто збільшилась народжуваність. Хай так. Але ж і число пенсіонерів тут зашкалює. Значить, це могло бути за рахунок тих же переселенців зі сходу.

Щоправда, «вимирання» корінного населення — не суто українська прикмета дня. Ця проблема існує в більшості доволі благополучних із економічної точки зору країн Євросоюзу, де смертність може бути навіть така, як у нас. І там панують сильні міграційні настрої у населення. Слюсар-поляк їде працювати за фахом до Великої Британії, де за його роботу платять мало не втричі більше, ніж удома. А француз — досвідчений лікар тимчасово перебереться на проживання до США, де оплата медпослуг, як відомо, найвища у світі…

Такі демографічні дірки на ринку праці на Заході зазвичай «латаються» за рахунок внутрішньої або зовнішньої міграції. Причому зовнішня вже стала загрозливо неконтрольованою. До чого призвела «політика відкритих дверей» у ЄС, відомо. Теракт за терактом. Навіч — гострі конфлікти культур, ментальності й цивілізацій. За великим рахунком, втрачається етнічна самобутність Європи. На жаль, у цьому сенсі Україна також не виняток.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Ранок почався не з кави
Читати
Вчимося на прикладі влади
Читати
Газова диверсія
Читати
Просять притулку в Україні
Читати
Утікають у Росію
Читати
Високоточний і мобільний
Читати
...Але ви продовжуйте заощаджувати
Читати
Уряд знай дотує
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове