П’ятниця, 5 січня 2018 року № 1 (19548)
http://silskivisti.kiev.ua/19548/print.php?n=37751

  • Нотатки метеоролога

Ймовірні сильні морози і хуртовини

Тетяна АДАМЕНКО, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру.

УПРОДОВЖ грудня жителів України погода дивувала надзвичайним різноманіттям своїх проявів, однак зимових днів було не так багато як для першого місяця зими. Здебільшого погода була схожа на пізню осінь або ранню весну. Сніг, який у середині місяця товстим шаром засипав західні та північні області, до кінця місяця внаслідок високих температур повітря, дощів, туманів та мряки майже зник. Температура повітря у другій половині місяця підвищувалася до +8-10, на заході та півдні — до +11-17 градусів, нічні температури повітря нижче 1-5 градусів морозу не опускалися. Загалом середня місячна температура виявилася на 3-6 градусів вища за кліматичну норму. За цим показником грудень 2017-го став найтеплішим за останні 30 років. Такий характер грудневої погоди визначало широтне перенесення теплих повітряних мас із заходу Європи. Схожа погода першого зимового місяця спостерігається останніми роками досить часто, як-от у грудні 2015-го, однак нинішній грудень іще тепліший. Це свідчення подальшого загального потепління клімату, надто у зимові місяці, а нинішня зима вже коротша на один місяць.

Для озимих культур такі погодні умови були неоднозначні. Завдяки теплій погоді на багатьох площах відновився (або й не припинявся) ріст і розвиток рослин, з’явилися сходи на тих площах, де їх не було наприкінці осені. Одночасно завдяки процесам життєдіяльності відбувалася витрата поживних речовин, що знижувало морозостійкість озимих культур.

Проте попереду ще два зимові місяці, у другій половині січня та в лютому цілком імовірні її жорсткі прояви: сильні морози, хуртовини та інше. Розпочнеться січень знову-таки майже осінньо-весняною погодою — вночі незначні морози (мінус 0-3О), на півдні і вночі температура повітря буде плюсова (+1-6О), вдень цілком весняні плюс 3-6О, на півдні — до +10О. Опадів у вигляді дощу та мокрого снігу матимемо небагато.

Загалом, за розрахунками синоптиків, температурний режим у січні 2018 року буде вищий за кліматичну норму на 1-2 градуси, середня місячна температура повітря очікується в межах 1-4О морозу, на крайньому півдні — 0-1О тепла. Місячна кількість опадів прогнозується в межах 30-50 мм (на Закарпатті, в Карпатах та горах Криму до 55-120 мм), що менше середніх значень за останні 30 років.

За багаторічними метеорологічними спостереженнями, незважаючи на глобальне потепління, січень досі залишається найхолоднішим серед трьох зимових місяців. Температура повітря за кліматичною нормою у північно-східних районах України в січні зазвичай становить 6-8, на решті території 4-6, на півдні Правобережжя і в Криму 1-3 градуси морозу, а на Південному березі Криму — плюс 3-4 градуси. Повітря сильно охолоджується завдяки наявності снігового покриву. Особливо інтенсивне охолодження відбувається за ясної і сухої погоди з підвищеним атмосферним тиском.

Січень — середина зими. Найнижчі температури повітря за період інструментальних спостережень за погодою (1935 та 1987 рр.) у січні досягали 31-37, у Луганській, Харківській та Черкаській областях — 40-42 градусів морозу. У найтепліші роки (1971, 1975, 1983, 2005, 2007, 2013) під час відлиг температура повітря в більшості регіонів України підвищувалася до 10-18О, у Криму, Одеській, Чернівецькій та Івано-Франківській областях — до 19-21 градуса тепла.

У січні відбувається перелом зими, збільшується тривалість дня, більше ясних днів, сонце піднімається вище. І хоч морози бувають досить люті, вдень під упливом сонячного тепла вони вже помітно слабшають. Повільно, але невпинно зростає світла частина доби, у кінці місяця день довший на півтори години. Все ближче до весни.