П’ятниця, 5 січня 2018 року № 1 (19548)
http://silskivisti.kiev.ua/19548/print.php?n=37757

  • Скарби рідного краю

Урицькі скелi

Олена БЕГМА.

ПОСЕРЕД лісу, що поблизу села Урич Сколівського району на Львівщині, височіють величні урвисті скелі. Вони дуже високі, окремі сягають до півсотні метрів. Тож, якщо дивитись іздалеку, навіть здається, що підпирають небо…

Урицькі скелі — ерозійні залишки масивних пісковиків, яким більш як 55 мільйонів років. Вони складаються з трьох груп каменів-пісковиків: Гострий Камінь, Жолоб та Камінь. Остання відома завдяки тому, що у ІХ-ХІІІ століттях тут було наскельне місто-фортеця, яке за часів Київської Русі виконувало функцію важливого форпосту західних рубежів держави та митного пункту. В літописах ця фортеця згадується як Тустань. Свою назву ця міцна споруда отримала від словосполучення слів «тут стань», тобто стань покажи, що везеш, й заплати мито.

Під час навали хана Батия 1241 року Тустань була зруйнована. У грамоті папи Боніфація ІХ від 15 травня 1390 року вона називається прикордонною фортецею, через яку експортували сіль, видобуту в Дрогобичі та околицях… Зрештою у ХХ столітті Тустань була знаковим місцем у національних визвольних змаганнях. 1918 року на честь проголошення ЗУНР на Камені було викарбувано велику лілію з тризубом, 1947-го тут же викарбували тризуб, а 1 листопада 1987 року підняли синьо-жовтий прапор…

Сьогодні це пам’ятка природи та археології національного значення, яка не має аналогів у Європі. Вона належить до однойменного історико-культурного заповідника у складі природного національного парку «Сколівські Бескиди».

Природна пам’ятка прикметна не лише величним виглядом, а й своїми наскельними малюнками-знаками, серед яких є й зображення символа Сонця. Та найбільше вражає двометрове зображення людського обличчя, викарбуваного на скелі. Призначення цих знаків учені досі не можуть пояснити, хоча сюди споряджалося чимало дослідницьких експедицій.