Архів
Вівторок,
23 січня 2018 року

№ 6 (19553)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Серед жертв — українці

АФГАНІСТАН. У Кабулі стався кривавий теракт.

Докладніше...
Балканське яблуко розбрату

ГРЕЦІЯ. У Салоніках сотні тисяч греків вийшли на акцію протесту із вимогою, аби держава Македонія змінила свою назву.

Докладніше...
А тим часом…

МАКЕДОНІЯ проведе загальнонаціональне голосування стосовно вибору нової назви для країни.

Докладніше...
«Оливкова гілка» війни

СИРІЯ. Турецькі збройні сили розпочали військову операцію в курдському анклаві на півночі країни.

Докладніше...
Перезавантаження відносин

ФРАНЦІЯ і НІМЕЧЧИНА анонсували підписання нового Єлисейського договору.

Докладніше...
Скандальний законопроект

РУМУНІЯ. У Бухаресті відбувся 100-тисячний протест.

Докладніше...
Зміни у європейських кордонах

БЕЛЬГІЯ та НІДЕРЛАНДИ обмінялися територіями.

Докладніше...
Олімпіада спонукала до мирного діалогу

ПІВНІЧНА КОРЕЯ. 22 спортсмени цієї країни візьмуть участь у зимових Олімпійських іграх.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Освіта

У черзі з народження

Олена БЕГМА.

Уже котрий рік поспіль практично по всій Україні непростим ділом для молодих батьків є влаштування дитини до дитсадка. У черзі до нього сьогодні майже 70 тисяч малюків…

І ПРОБЛЕМА ця не лише освітянська. Далеко не в усіх дітлахів, позбавлених можливості відвідувати садочок, є дідусі й бабусі, котрі зголошуються сидіти вдома з онуками. Хтось у поті чола ще тільки заробляє пенсію. А більшість із тих, хто вже вийшов на заслужений відпочинок, маючи мізер, порівняно з нинішніми цінами на життя, мусить підробляти… Це означає, що котрийсь із молодих батьків сидітиме вдома з дитиною. Хоча міг би влаштуватись і працювати на добробут родини.

Вимушене безробіття-безгрошів’я нерідко спонукає батьків до пошуку варіантів розв’язання сімейної проблеми. Знайдеться чимало тих, хто міг би розповісти свою історію. Наприклад, про те, як поза чергою вдалося добути заповітне місце в дитячому дошкільному закладі тільки завдяки тому, що змогли неофіційно «домовитись» із його завідувачем. У цій сфері досі процвітає корупція, нерідко під виглядом благодійних внесків. Розцінки хабарів дуже різняться. Все залежить від регіону і престижності (читай: «крутизни») закладу, а часом — і жадібності освітніх чиновників.

Питається, а куди ж поділися дитсадки, яких вистачало у роки демографічного буму? Перебудова, нестабільна економіка і погіршення умов життя негативно позначилися на народжуваності. У 1980-1990 роках демографічні показники в Україні пішли на спад. У той же час після розпаду СРСР багато садків закрилися, а будівлі, в яких вони діяли, віддали під різні потреби бізнесу і міської влади. Так, згідно з даними Державної служби статистики України, ще в 1990 році в країні функціонувало майже 25 тисяч дошкільних навчальних закладів, тоді як вже у 2003-му ця цифра впала до 15 тисяч…

Але мова вже про день сьогоднішній. Урядовці піаряться на цій проблемі, перед відеокамерами та в інтерв’ю обіцяючи народу в майбутньому мало не золоті гори. Мовляв, трохи потерпіть, а тоді… Загальновідома заява Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про те, що до 2020 року черги в дошкільні навчальні заклади мають бути ліквідовані. «Вважаю, що черги в дитячі садки неприпустимі. Ніхто не має права з дитинства привчати українців стояти в чергах», — проголосив він і додав, що «це абсолютно реальне завдання, яке має бути виконане спільно з місцевими органами влади».

На жаль, добре обізнані з реальною економічною ситуацією в країні експерти не поділяють показного оптимізму глави уряду. Навіть попри те, що торік вдалося створити 25 тисяч місць у дитсадках. За словами фахівців, це крапля в морі, а досягти «покращання» вдалося здебільшого за рахунок ущільнення вже діючих садочків. В групах, де має бути до 20 діток, сьогодні подекуди по 40 (!) на одного вихователя. Також експерти зазначають, що найбільші черги нині у містах, де, хоч і зводиться нове житло, майже не будується соціальна інфраструктура. Водночас подекуди гостро не вистачає дошкільних закладів у сільських місцевостях. Серед найпроблемніших — Одеська область, де черга охочих потрапити в садок перевищила 20 тисяч малюків. У Київській та Закарпатській очікують місця по 10 тисяч дітлахів…

То що, питається, залишається робити молодим батькам у ситуації, що склалася? Рецепт щастя простий: народився — ставай у чергу. Для того щоб іти в ногу з часом і спростити батькам життя, в Україні була створена система електронної реєстрації в дошкільні навчальні заклади. Однак реєструвати в ній дитину потрібно від самого народження. Інакше ризикуєш залишитись без законного місця. Воно може звільнитися аж тоді, коли син чи дочка вже... кілька років відучаться в школі. Більше того, із цією чергою он-лайн теж усе не так просто. Приміром, чимало пільгових категорій громадян мають право на позачергове влаштування своєї дитини. І скільки в кожному дитсадку знайдеться таких, громадськості не відомо. Словом, усе заплутано і непрозоро.

Зрештою, комунальним і державним дитсадкам є альтернатива. Коли стало зрозуміло, що їх на всіх не вистачить, почали з’являтися приватні дошкільні заклади. Їхній великий плюс — відсутність черги, маленькі групи, краще, ніж у комунальних, харчування. Та й імовірність того, що вихователь застосовуватиме до дитини непедагогічні методи, низька. Але великий мінус у тому, що плата за послуги такого садка варіюється у середньому від 4 до 5 тисяч гривень за місяць. Батьки із задоволенням віддали б своїх дітей у приватні садки, але переважній більшості це не по кишені.

До речі, іще 2010 року в країні був ухвалений закон про обов’язковість для всіх юних громадян дошкільної освіти. Тому не лишається нічого іншого, як вкотре повірити черговим обіцянкам чиновників. Як запевняє МОН, нинішнього року «органи місцевого самоврядування планують створити ще 34,9 тис. місць у реконструйованих дошкільних навчальних закладах, а також новозбудованих різних форм власності». Водночас «на 55 закладів, що використовувалися не за призначенням, чекає відновлення, у них зможуть прийти 5,5 тис. дошкільнят. Трохи більше 2 тис. місць буде створено за рахунок відкриття ДЗО у пристосованих приміщеннях, окрім цього, буде відкрито 415 додаткових груп, де зможуть навчатися понад 8 тис. дітей. Ще майже 550 місць буде створено за рахунок інших шляхів вирішення проблеми»…

Хтось вірить, що ці обіцянки, втілення яких потребує чималих державних коштів, збудуться?

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Хоч не осоромилися...
Читати
Гроші за економію
Читати
Порти відпливають
Читати
Розшукують зрадників
Читати
Краще нічого не приховувати
Читати
Український Клондайк
Читати
Порушуються права людини
Читати
Новий найкращий банкір
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове