Архів
П’ятниця,
16 березня 2018 року

№ 21 (19568)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Учетверте — канцлер

НІМЕЧЧИНА. Парламент знову обрав на посаду федерального канцлера Ангелу Меркель.

Докладніше...
Шпигунські пристрасті

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ скликала Радбез ООН щодо справи про отруєння Скрипаля.

Докладніше...
Відставка на тлі скандалу

СЛОВАЧЧИНА. Після вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка країну охопили масові народні антиурядові протести.

Докладніше...
Знову теракт

ПАКИСТАН. У місті Рейвінд провінції Пенджаб біля поліцейської дільниці стався вибух.

Докладніше...
Ще одна залізна леді

США. ЦРУ вперше очолила жінка.

Докладніше...
Європолітика подвійних стандартів

ПОЛЬЩА. Президент розкритикував членство країни в Євросоюзі.

Докладніше...
Аби подалі від Москви?

МОЛДОВА. У парламенті зареєстрували проект декларації про об’єднання з Румунією.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Зелена аптека «Сільських вістей»

Соняшник

Олександр КУРДЮК,

кандидат біологічних наук.

УЖЕ майже шість століть культивують цю рослину в Європі. Спочатку іспанці завезли її з Мексики для ботанічного саду Мадрида як «золоту ромашку», а сьогодні це незамінна складова раціону українців. Однак не багатьом відомо, що соняшник має і лікувальні властивості.

З лікарською метою використовують насіння, пелюстки квітів, листя, корінь і пагони. Їстівне насіння містить вітаміни А, В1, В2, В3, В5, В6, D, Е, F, амінокислоти, дубильні речовини, макро- та мікроелементи: магній, залізо, цинк, селен, йод, калій, кальцій, фосфор, магній, натрій, фтор, молібден, мідь, марганець, кремній, хром. В інших частинах рослини накопичуються глюкозиди, пектини, вітаміни, різні види кислот.

Заготівля лікувальних компонентів соняшнику не складна. Листя треба зривати молодим, коли воно завдовжки до десяти сантиметрів. Далі йде процес висушування за класичною технологією. Найкраще зберігати листя перетертим до порошкоподібного стану в скляній тарі. Пелюстки збирають на початку квітування, відбираючи неушкоджені та найбільші за розміром. Далі заливають міцною горілкою і витримують у темному місці кілька місяців, аж поки настоянка не набуде жовто-коричневого кольору. Затим проціджують, віджимаючи пелюстки, і застосовують за призначенням. Квітколоже, що залишилось після заготівлі пелюсток, теж використовується в народній медицині. Допоки насіння в ньому перебуває у стані молочної стиглості, квітколоже перемелюють у м’ясорубці, отриманий «фарш» змішують з цукром у рівних пропорціях і поміщають у холодильник чи льох. Насіння зберігають у сирому стані, не допускаючи появи плісняви чи гнилі. Можна зробити відвар з однієї частини насіння та чотирьох — води, прокип’ятивши протягом години на повільному вогні. Далі його ставлять у прохолодне місце. Але краще щоразу робити свіжий відвар. Корінь для заготівлі спочатку очищають від землі та дрібних корінців, промивають і досушують. Далі сокирою подрібнюють на невеликі шматки і проводять завершальне сушіння. Цю сировину поміщають у скляній тарі в сухе місце. З коріння також можна зробити відвар і зберігати в холодильнику.

Існує ще один продукт на основі соняшнику. Це — соняшниковий мед. У декого він не користується пошаною, хоча насправді завдяки підвищеному вмісту ферментів він помічний при захворюваннях серця та кровоносної системи, неврологічних недугах та органів травлення і дихальних шляхів.

Авітаміноз. Надійним засобом поповнення вітамінів є соняшникове насіння, а у разі недостачі каротину — споживання натертої моркви з додаванням нерафінованої соняшникової олії. На основі нерафінованої олії бажано готувати салати, а в рафіновану дезодоровану додавати ягоди, з яких важко отримати сік (скажімо, обліпиха тощо).

Алергія. Для зменшення відповідних симптомів рекомендується вживати зранку по дві чайні ложки соняшникової олії, або протягом дня — півжмені соняшникового насіння.

Ангіна. Цю хворобу часто лікують полосканням горла теплою олією протягом 5-7 хвилин.

Артрит. Два стандартні пакети лаврового листя залити півлітра соняшникової олії і настояти два тижні в теплому темному місці. Втирати в суглоби та інші больові місця. Можна прикладати компреси з відвару склянки сухого коріння в літрі води.

Атеросклероз. Приймати по одній чайній ложці нерафінованої соняшникової олії двічі на день.

Бронхіт. Змішати в рівних частинах соняшникову олію з міцним алкоголем, розтерти спину й груди та накласти гірчичники. Можна робити компреси із суміші гірчичного порошку, олії, меду й горілки. Накладати теплими, стежити при цьому за станом шкіри. Другий рецепт: суміш столової ложки пелюсток і столової ложки свіжого подрібненого листя залити 250 мл окропу й проварити на слабкому вогні 5-7 хвилин. Опісля настояти 40-50 хвилин, процідити. Пити по дві столові ложки теплого настою за 30 хвилин до їди.

Діабет. Столову ложку подрібненого сухого коріння залити трьома літрами гарячої води, настояти годину і приймати протягом дня в кількості 1,5-2 літра.

Герпес. Ошпарити пелюстки соняшника окропом і прикласти до висипів. Регулярно змінювати протягом дня.

Головний біль. Столову ложку сухого подрібненого стебла чи коріння залити склянкою окропу і настояти 30-40 хвилин. Процідити, випити половину порції, а якщо не полегшало — через годину випити решту настоянки.

Жарознижувальне. Столову ложку пелюстків соняшника залити склянкою окропу в термосі, витримати півгодини, пити в чистому вигляді чи зі столовою ложкою малинового варення (перетертої малини) або ж додаючи ложку меду.

Жовчнокам’яна хвороба. Зранку за годину до їди випити маленьку чарочку олії і лягти правим боком на теплу грілку (водяну чи електричну). Відварити на повільному вогні сто грамів сухого подрібненого коріння в 1,5 літра води, охолодити, процідити і випити рівними частками за три рази за годину до їди.

Закрепи. Розмішати в склянці кислого молока столову ложку олії і випити перед сном.

Камені в нирках. Залити третину склянки подрібненого коріння літром окропу в термосі, настоювати не менше години. Процідити і приймати рівними порціями протягом дня.

Нервова збудливість. Ложку пелюсток залити 100 мл горілки, настоювати протягом двох тижнів у темному місці, процідити. Додавати по 50 крапель на 50 мл провареної води й приймати за півгодини до їди.

Онкологічні проблеми, особливо кишкового тракту. Півсклянки свіжих пелюсток залити літром домашнього молока і проварити на мінімальному вогні протягом 30-40 хвилин. Процідити й приймати як допоміжний засіб до основного лікування три-чотири рази на день по столовій ложці за півгодини до їди. Курс прийому — два тижні, потім зробити перерву не менше місяця.

Отит. Перед сном вставляють у вуха ватні тампони, змочені теплою олією. Можна додатково зафіксувати хусткою чи шарфом.

Ревматизм. Подрібнити (перемолоти у м’ясорубці) соняшникові кошики, залити горілкою і настояти два тижні. Процідити і втирати в болючі місця.

Подагра. Наповнити банку до половини пелюстками, залити горілкою і настояти в темному місці не менше трьох тижнів. Процідити і приймати по столовій ложці за 30 хвилин до їди. Додатково можна відвар коріння застосувати зовнішньо, а за відсутності пелюсток замінити їх чаєм із сухого листя чи завареного подрібненого коріння. Концентрація чаю повинна бути значно меншою, ніж відвар для зовнішнього застосування. Курс прийому — два тижні, якщо нема протипоказань щодо прийому препаратів із соняшника.

Простатит. Вживати щодня близько півсклянки соняшникового насіння. Можна додатково приймати соняшникову олію по чайній ложці двічі на день.

Псоріаз. Засипати півлітрову банку на дві третини сухими пелюстками соняшника, залити горілкою і витримати в темному місці місяць. Процідити і протирати проблемні місця. Можна накладати компреси.

Варикозне розширення вен. Змішати соняшникову олію в рівних частинах із горілкою і накладати компреси на проблемні ділянки.

Шлунково-кишкові кольки. Змішують порівну подрібнене листя і пелюстки соняшника, заливають склянкою окропу і настоюють 30-40 хвилин. Приймають по 60-80 мл тричі на день за півгодини до їди.

Гайморит. Змішати порівну сік алое, мед та соняшникову олію. Закапувати дітям по 1-2 краплі в кожну ніздрю, дорослим доза може становити 2-4 краплі. Інший рецепт передбачає додавання соку цибулі та невеликої кількості горілки. Можна капати, а можна застосовувати тампони, змочені цими сумішами. Дітям не рекомендується.

Поліпшення стану шкіри. Шкіру обличчя, рук та відкритих частин тіла можна зробити красивою і еластичною, змащуючи її рафінованою і дезодорованою соняшниковою олією. Звичайно, дієвіша сира олія, але вона залишає запах.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Національне кумівство
Читати
Прощавайте, «найкращий банкіре»
Читати
Піднебесна взялася за справу
Читати
Ні роботи, ні зарплати
Читати
Тепер без карток
Читати
Ще одна заборона
Читати
Розікрали гроші
Читати
Коли на Батьківщині немає перспектив
Читати
Дорожчає
Читати
Що їмо і скільки
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове