П’ятниця, 5 жовтня 2018 року № 77 (19624)
http://silskivisti.kiev.ua/19624/print.php?n=40307

Підживлення винограднику напередодні зими

ОДНИМ із важливих агротехнічних прийомів при культивуванні винограду є внесення мінеральних і органічних добрив. Адже врожайність цієї культури безпосередньо залежить від родючості ґрунту.

За вегетаційний період лоза бере з ґрунту велику кількість різних поживних речовин. Тому так важливо восени збагатити землю добривами.

Найкращих результатів можна досягти при одночасному внесенні органіки і мінеральних сполук, з тією лише поправкою, що з останніх восени закладають у ґрунт тільки ті, які залишаться в землі після дощів і танення снігів згодом. Це калійні та фосфорні. Вносити азотні добрива перед зимою недоцільно.

Натомість усі наявні в розпорядженні види органіки (гній, пташиний послід, перегній, торф, компост) та фосфорно-калійні субстрати, наприклад суперфосфат, кісткове борошно, метафосфат калію, фосфоритне борошно, ортофосфат, хлористий калій, калімагнезію, калійні солі, сульфат калію тощо варто давати під осіннє перекопування. Така комбінація посприяє істотному підвищенню врожаю. Попіл також підходить як джерело калію і фосфору, проте його потрібно досить багато для досягнення потрібного результату (в середньому два кілограми на сотку).

Норма внесення кожного виду добрив різна і залежить від декількох факторів. Насамперед — від хімічних показників ґрунту та його типу.

В родючий структурний ґрунт (чорнозем, усі види каштанових) досить додавати по 350-500 кг органіки на сотку.

У середньородючий ґрунт (суглинки, глинисті чорноземи) обсяг внесення органіки коливається від 550 до 800 кг на сотку.

Піщані й супіщані ґрунти (малородючі) потребують найбільше органічних сполук — від 850 до 1200 кг на сотку.

Добрива бажано вносити один раз на три-чотири роки на перших двох типах ґрунтів і раз на два роки — на піщаних.

Кількість органіки під виноградники залежить від якісного складу добрива. Так, дозу висококонцентрованих посліду птахів, козячого, кінського, овечого гною рекомендується зменшити. В той час як кількість менш насичених поживними речовинами сумішей, наприклад садового компосту, перепрілого гною, торфу нейтральної кислотності — збільшити.

З мінеральних добрив під виноград восени закладають калійно-фосфорні сполуки з розрахунку 1-1,2 кілограма діючого хімічного елемента на сотку.