Вівторок, 12 березня 2019 року № 20 (19667)
http://silskivisti.kiev.ua/19667/print.php?n=41666

  • Шевченкіана

Тарас єднає нас

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

Фото автора.

Традиційно біля пам’ятника Тарасу Шевченку харків’яни відзначили чергову річницю дня народження поета.

МОНУМЕНТ Кобзареві був установлений у Харкові в 1930-ті роки. Натурою для створення скульптур, які по висхідній обступили постать поета, стали актори театру «Березіль». Скажімо, Катерину ліпили з актриси Наталії Ужвій, а козака, який розриває пута на руках, — із Леся Сердюка.

Цього року біля пам’ятника актори в образах героїв поем «Катерина» і «Гайдамаки», а також студенти та школярі декламували вірші з «Кобзаря» і виконували пісні на слова Шевченка.

А за годину після офіційних заходів у саду Шевченка зібралися активісти Євромайдану, представники громадських організацій, пересічні харків’яни та гості столиці Слобожанщини на акцію «Тарас єднає нас». Під час її проведення відбулося театралізоване дійство та конкурс на найкраще виконання віршів Кобзаря. Також тривала інтерактивна екскурсія «Шевченко. Гайдамаки. Березіль», під час якої учасники події дізналися про створення у Харкові пам’ятника Т. Г. Шевченку. Насамкінець організатори акції запустили в небо повітряні кульки з віршами Кобзаря.

У цей день у Харківській опері відбулася вистава, присвячена Кобзареві, — опера сучасного українського композитора Л. Колодуба «Поет». Це новий погляд на постать нашого національного пророка, пропущений крізь призму ХХ століття (опера була написана 1988-го). У дійстві показані останні години життя поета, який поринає у спогади. На сцені перед глядачами у надзвичайно емоційному музичному супроводі постає уся його щаслива і драматична доля.

Серед заходів, що триватимуть на Харківщині протягом березня з нагоди дня народження українського національного поета, вистави в навчальних закладах, літературні вечори, Шевченківські уроки, семінари та круглі столи, вікторини та учнівські конференції, виставки робіт майстрів народної творчості тощо.