Архів
Вівторок,
11 лютого 2020 року

№ 10 (19758)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей
  • Гість куточка

Сонячний еліксир Михайла Паласа

Ігор ТАБІНСЬКИЙ.

МЕШКАНЕЦЬ села Верени на Львівщині, що в Кам’янка-Бузькому районі на Львівщині, Михайло Палас чавить олію з льону уже близько півтора десятка літ. Для себе, для рідні, якісь лишки дружина Мирослава може й на ринок вивезти. Олійний прес колись давно зібрав ще його батько. Дбав про дітей, бо не раз чув від старожилів, що олія з льону корисна і як харч, і як ліки… Син перебрав ремесло від батька не одразу. Працював шофером: на своєму «газоні» при фарах з дому виїжджав і при фарах повертавсь. Але коли батько почав підупадати на силі, то переконав Михайла ближче приглянутися до роботи олійного преса. У того он теж два сини ростуть…

Ось так Михайло Палас одного зимового вечора у дозвілля став оліярем. Проте згодом господарство, у якому крутив «бублика», розпалось, і вільного часу стало більше. Вирішив замість даремних пошуків нової роботи зосередитися на власному господарстві. До цього спонукали кілька гектарів землі, три корови…

Аби не стояти у чиюсь ласку, господар придбав собі тракторця «китайця» і причіпний інвентар. Тож його сталевий коник і саджає, і сіє, і обприскує, і косить, і копає…

А земля віддячує щедро. Пшеницею, вівсом, картоплею…

Любить Михайло Палас також екзотику. На городі вирощує соковиті нектарини. А які в нього кавуни! Їх висаджує посеред площі ранньої картоплі. Згодом її викопує, а кавунові кущики розростаються. Минулого серпня смугасті плоди сягали й 12 кілограмів…

Звісно, що чималеньке господарство тримається не лише на Михайлові. Поруч завше дружина Мирослава. Часто у пригоді стають сини Володя та Василько. Останній, щоправда, допомагає переважно на канікулах, бо нині навчається у Львівському національному аграрному університеті, він майбутній інженер-механік.

Гаряча пора у Паласів — весна і осінь. А взимку Михайло клопочеться коло масивного преса: чавить на батьковому пресі олію. Робота не з легких. Потрібна сила, аби витиснути із насіння льону всі «соки». В таких випадках підсобить котрийсь із синів. На обійсті в години роботи преса стоїть приємний запах від золотистої рідини та макухи.

Трапезують стравами, присмаченими домашньою олією, не тільки сімейство Паласів, а й діти рідних сестер Михайла — Марія Бубись, Роман Бохонко, сусіди, односельці… Сонячний еліксир оліяра Паласа за півтора десятка років у невеличкому — менш ніж двісті жителів — селі Верени має свій законний знак якості від сталих споживачів.

На фото автора: Михайло Палас.

Версія для друку          До списку статтей

У ГОРОДНИКІВ настає гаряча пора — вирощування розсади. Однією з найважливіших складових цієї справи є вибір ґрунту або приготування його власноруч. Від того, який ґрунт, залежить, якою буде розсада. Тому одна з тем наступного випуску — якою має бути ґрунтосуміш, щоб розсада виросла міцною, здоровою і дала в майбутньому хороший урожай. Окрім загальних вимог до землесуміші, подамо оптимальні склади її для різних городніх культур.

Гість куточка Андрій Навродський хоче поділитися своїми знаннями і спостереженнями про дві культури-родички — чорницю і лохину. Він розмірковує над перевагами тієї й іншої, особливо стосовно культивування.

Гній нині стає усе недоступніший, позаяк корів дедалі менше. Як викручуватися? Дбайливі господарі протягом усього холодного сезону заготовлюють кухонні відходи, щоб навесні використати їх на своєму городі.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове