Архів
Вівторок,
5 травня 2020 року

№ 33 (19781)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Травень
  Версія для друку          На головну
  • Проблема

Що там у дворі

Зенон МИХЛИК.

Хмельницька область.

Минулого року порівняно з попереднім у господарствах усіх категорій Хмельниччини знову поменшало ВРХ, зокрема корів. Отож у департаменті агропромислового розвитку ОДА прогнозують черговий спад у виробництві молока та вирощуванні м’яса. Стабільним залишається лише диспаритет між собівартістю тваринницької продукції та реалізаційною ціною, який є основним гальмом розвитку галузі.

ЗДАЮТЬ позиції не тільки великі товарні комплекси, а й надійний тил АПК — домогосподарства подолян. Хоча торік держава їм фінансово підсобила: понад 12 тисяч обійсть одержали 37,3 млн грн дотаційних коштів за плекання молодняку великої рогатої худоби, 9,5 млн грн пішло на здешевлення закупівлі племінних тварин і генетичних ресурсів, іще 33,5 млн грн — на утримання корів.

Проте спад поголів’я худоби в області має місце й надалі. І така ж картина загалом по Україні. Тож в уряді дійшли висновку: подібні стимули неефективні, тому не варто даремно переводити гроші. Й рубонули з плеча — закрили дотаційну «лавочку» для фізичних осіб. Натомість вирішили скерувати 1 млрд грн на підтримку тваринницьких комплексів і ферм, що належать великим гравцям галузевого ринку.

Своєрідно відреагували на цю новину в департаменті агропромислового розвитку Хмельницької ОДА: «Наші виробники самі, власними рішеннями щодо скорочення поголів’я сприяли скасуванню дотації. А це понад 80 млн грн, які могли б працювати на розвиток агропромислового комплексу та в цілому розвитку сільських територій нашого краю».

Виникає запитання: чому селяни (собі ж на збитки!) відмовилися від дотаційних благ? Якби в уряді цим поцікавилися, а ще — проаналізували, то докопалися б до істинних причин селянського «нехотіння» поратися біля домашньої живності.

Щоб це збагнути, високим чиновникам не обов’язково було навчатися по лондонах… «Витрати на корми становлять 40 — 60% собівартості тваринницької продукції. Саме брак кормів перешкоджає розвитку тваринництва й змушує скорочувати поголів’я деяких видів свійських тварин, що відбувається в Україні протягом останніх десятиліть», — повчає шкільний підручник з географії за 9-й клас.

Експерти стверджують, що продовольчу безпеку країни нині гарантують особисті селянські господарства, позаяк на своїх невеликих земельних наділах виробляють більшу частину продукції тваринництва, овочівництва, плодівництва і ягідництва. Наприклад, на Хмельниччині в селянських хлівах утримується 71% загальної кількості великої рогатої худоби в області, зокрема 78,5% корів, 49% свиней та 92% овець і кіз. А кормова база все скупіша. Знахабнілий агробізнес, завойовуючи нові простори, заповзявся знищувати сільські пасовища.

…Минулої весни мешканці села Траулин Шепетівського району серед ночі почули гуркіт трактора — переорював пасовище. Потім фермер викручувався, мовляв, хотів його «поліпшити неглибокою оранкою». Подібним чином «подбав» про пасовище у сусідній Поляні, потім у Хролині… Практично повністю їх розорав.

«У Теофіпольському районі переважну частину земель під сіножатями та пасовищами за межами населених пунктів більшості сільських рад Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області включено до переліку ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги, — сигналізували «нагору» з райдержадміністрації. — Землі, які включені до цього переліку, в основному використовуються під випас худоби місцевими жителями». Гадаєте, почули?

Єдине пасовище втратили Гриценки Красилівського району. Про те, що облуправління Держгеокадастру виставило 17-гектарну ділянку на аукціон, не відали ні сільська рада, ні громада. Торги відбулися, земля дісталася бізнесменові.

Траплялося й таке. Скажімо, звернувся якийсь орган місцевого самоврядування із клопотанням узаконити за громадою право на пасовище для людської череди, а земельне відомство відрубує — спізнилися, мовляв, шановні, буквально перед вами зареєстрували заяву на цю ж ділянку інші претенденти. В основному не місцеві.

Що залишається робити селянам за таких умов? Мабуть, надалі прийматимуть «власні рішення щодо скорочення поголів’я», що так, бач, «посприяло скасуванню дотації». Допоки в уряді не схаменуться і не проаналізують, чому ця форма державної підтримки домашніх господарств населення стала «неефективною». Бо головне — усунути серйозні перешкоди на шляху розвитку господарств одноосібників. Це не питання «якогось двору», а продовольчої безпеки держави.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Фіксують нові випадки
Читати
Відновлюється надання меддопомоги
Читати
Обмеження будуть послаблені
Читати
Витримали не всі
Читати
Усе ще вивозять зерно
Читати
Обвинувачені на волі
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове