Архів
Вівторок,
16 лютого 2021 року

№ 12 (19860)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Запитання — відповідь

Земельний податок

Підготувала

Надія ПРОЦКО.

«Нещодавно оформила ІІ групу інвалідності. Чи маю я сплачувати податок за присадибну земельну ділянку?» — цікавиться Катерина Анатоліївна Марчук із смт Полянка Баранівського району Житомирської області.

ГРОМАДЯНИ України, які володіють рухомим або нерухомим майном, мають сплачувати обов’язкові платежі (податки) державі. Зокрема, власники земельних ділянок щороку зобов’язані сплачувати земельний податок, окрім випадків, коли вони звільнені від плати за землю.

Платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Об’єкти оподаткування: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Плата за землю належить до місцевих податків і є одним зі складників податку на майно. Тому встановлення ставок земельного податку — в межах розмірів, визначених Податковим кодексом, — повноваження сільських, селищних, міських рад і рад об’єднаних територіальних громад. Нарахування земельного податку фізособам здійснюють податкові органи за місцезнаходженням земельної ділянки на підставі даних Державного земельного кадастру з урахуванням бази оподаткування земельним податком.

Базою оподаткування для розрахунку земельного податку є:

•нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації;

•площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3% їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування — не більше 1%, для сільськогосподарських угідь — не менше 0,3 та не більше 1%, а для лісових земель — не більш як 0,1% їх нормативної грошової оцінки.

Контролюючі органи обчислюють суми земельного податку і надсилають або вручають особисто платнику за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року повідомлення-рішення. Своєю чергою фізособи сплачують земельний податок протягом 60 днів із дня вручення повідомлення-рішення. Якщо платник податку виявив розбіжності у відомостях про земельну ділянку, йому необхідно звернутись до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки з оригіналами документів на право власності, користування пільгою для проведення звірки та уточнення даних.

Відповідно до статті 281-ї Податкового кодексу, від сплати земельного податку звільняються:

•особи з інвалідністю першої і другої груп;

•фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

•пенсіонери (за віком);

•ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

•фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Проте таке звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

•для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;

•для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара;

•для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;

•для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;

•для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.

Для отримання пільги необхідно звернутись до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про надання пільги та документами, що посвідчують право на пільгу: посвідчення особи з інвалідністю або довідку медико-соціальної експертної комісії; посвідчення батьків багатодітної сім’ї; пенсійне посвідчення (за віком); посвідчення «Учасник бойових дій», «Особа з інвалідністю внаслідок війни», «Учасник війни», «Член сім’ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби», «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» тощо.

Якщо фізична особа станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцезнаходженням будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги.

Оскільки ви, Катерино Анатоліївно, маєте другу групу інвалідності, то, згідно зі статтею 281-ю Податкового кодексу, звільнені від сплати земельного податку.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Збитків — на мільярди
Читати
Не лізьте поперед батька...
Читати
Диверсія і недбалість
Читати
Зима наостанок себе покаже
Читати
Підтвердили отруєння
Читати






При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове