Архів
П’ятниця,
4 червня 2021 року

№ 41 (19889)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Весела світлицяНаша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну
  • Візьміть до уваги

Не краса, а окупант

Підготувала
Маргарита СИТНИК.

Цілі острови яскраво-жовтих «колосків» на високих стеблах останніми роками можна побачити на узбіччях, луках і полях. Це золотушник канадський. Багатьом людям він до вподоби, вони навіть садять його на клумбах. Однак цього робити не треба.

ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, ця рослина — один із найагресивніших заносних видів. Як розповідає еколог, науковий співробітник Інституту зоології НАН України Олексій Василюк, золотушник канадський (золотарник) потрапив у Європу як декоративний, однак почав поширюватися стихійно (як борщівник Сосновського, амброзія тощо). Він росте практично скрізь в Україні, крім півдня. Ця рослина у нашій місцевості не має природних ворогів, бо її не їдять великі тварини. Крім того, золотушник виділяє токсичні речовини, які пригнічують або вбивають інших «колег» по флорі. Лише однієї насінини цієї рослини вистачить, щоб за 10 років повністю вкрити ділянку степу, населену приблизно 100 видами рослин, чверть яких, імовірно, занесена до Червоної книги. Таким чином, золотушник дуже швидко завойовує величезні площі, цілковито руйнуючи їхню екосистему.

До того ж із рослинами пов’язані комахи-запилювачі, які ними живляться, в них розмножуються й живуть. Та інвазивні види, наприклад золотушник, уже настільки витіснили наші, що дикі комахи-запилювачі, не маючи де розмножуватися, зникають. Це, до речі, проблема світового масштабу, яку вважає однією з найбільших загроз Продовольча та сільськогосподарська організація ООН.

При цьому слід знати, що позбутися золотарника дуже важко. Він утворює глибоку і розгалужену кореневу систему, тож, навіть якщо його вирвати, наступного року знову виросте. Ця рослина також не боїться отрути і вогню — при випалюванні території коріння залишиться неушкодженим. Єдиний спосіб боротьби із ним — скошувати його ще до цвітіння, щоб виснажити.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Переведення на картки відстрочується
Читати
Чи доживатимуть до тієї пенсії?
Читати
Краще не стало
Читати
Нові призначення
Читати
Аби лише їхали!
Читати
Дуже схоже на піар
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове