Архів
Вівторок,
6 липня 2021 року

№ 49 (19897)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували

Тетяна РОЗДОБУДЬКО і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Нітратами керуйте самі

ПОБОЮЮЧИСЬ нітратів в овочах, деякі городники вважають, що треба повністю відмовитися від мінеральних добрив, передусім аміачної селітри. Однак усім рослинам потрібен азот у великій кількості, тому без підживлення гарного врожаю не буде. Дехто вважає, що від надлишку нітратів урятує гній, внесений восени. Але це не зовсім так. Адже гній, розкладаючись, постійно підживлює ґрунт нітратним азотом. Так що нітрати будуть в овочах незалежно від того, вносили ви добрива чи ні. Таким чином, проблема не в наявності нітратів, а в їх кількості та концентрації.

Азот існує у двох формах — нітратній — NO та амонійній (водневій) — NH. У ґрунті переважає нітратний азот, а рослинам потрібен насамперед амонійний. Отже, нітрати в овочах і фруктах наявні зав-жди, незалежно від того, вирощені вони у промисловій теплиці чи на власній грядці.

Доведено: якщо збільшити в ґрунті частку амонійного азоту, то рослини поглинуть менше нітратів. Цьому сприяє підживлення городніх культур саме аміачною, а не іншими селітрами, рясний полив (нітрати легко вимиваються, тому після поливу або дощу їх мало) і мульчування грядок (мульча зменшує випаровування води, і нітрати повільніше піднімаються в зону коренів). Крім того, овочам потрібен час, щоб переробити нітрати. Отже, перш ніж вносити азотні доб-рива, зірвіть достиглі плоди або починайте їх збирати не раніше ніж через три дні після підживлення.

Перетворення шкідливих нітратів в амонійну форму відбувається швидше в яскравий, сонячний день. У похмуру погоду нітратів більше. Перші овочі зазвичай містять велику концентрацію нітратів, оскільки весь азот буде розподілений на малу кількість плодів. Тож недарма лікарі радять не поспішати пригощати дітей першим огірочком. Дорослій людині ранній урожай овочів не такий небезпечний: частка нітратів, що надходить в організм, мізерно мала відносно маси її тіла.

Варто знати, що в томатах, які пролежали кілька днів у холодильнику, концентрація нітратів стає вищою, ніж у щойно зірваних.

Кількість нітратів в овочах та фруктах можна знизити шляхом замочування їх у чистій воді впродовж 20 хвилин.

Версія для друку          До списку статтей
Пригадується, в «глибоко радянські часи» повторні посіви, зокрема бульби, проводились переважно на Півдні України. Клімат змінився настільки, що тепер збирати другий урожай можна в усіх регіонах, були б сили. Це вельми доцільно не лише із суто економічної точки зору, додаткового прибутку, а й з інших причин, зокрема тієї, що картопля, посаджена влітку і зібрана восени, довго лежить і не проростає, це цінніший, ніж літній, посадковий матеріал. У відповідному матеріалі особливу увагу ми приділимо вибору сортів для повторного садіння, з ними важливо не помилитись. Трапляється, починають огірки свій «вихід» чудово, плоди наростають рясно, а потім — наче відрізало, хоча за строками мають ще родити і родити. Якщо причина не у хворобі, то — у браку живлення, а значить, їм треба допомогти. Наші поради щодо цього будуть призначені й тим, хто суворо дотримується правил органічного землеробства, і тим, хто віддає перевагу перевіреному співвідношенню мінеральних добрив і органіки. Словом, як вгодити огірку?
При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове