Архів
Вівторок,
6 липня 2021 року

№ 49 (19897)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • У Верховній Раді

Головний «олігарх» — селянин

Марина ТІШКОВА.

Деолігархізація — однозначно чи не найбільш «модне» слово в інформпросторі. Минулого четверга парламент ухвалив у першому читанні зміни до Податкового кодексу, які у ЗМІ встигли назвати, однак навряд чи заслужено, «антиахметівськими», і законопроєкт «про олігархів».

ЗВІДКИ така назва — «антиахметівський»? Документ пропонує підвищити ренту на видобуток залізної руди (на чому спеціалізується компанія «Метінвест» Р. Ахметова) і запровадити акцизний податок на електроенергію, вироблену з сонячних та вітрових електростанцій (ДТЕК Ахметова — власник найбільших потужностей «зеленої» енергетики). Але за такі «благородні» наміри проголосували вже звично лише «слуги» та депутатські групи. В чому ж каверза?

Виявляється, на цьому важелі впливу на Р. Ахметова і закінчуються. Решта з величезного законопроєкту поширюється на всіх громадян, а великий пласт змін стосується селян. Якщо документ набуде чинності, поріг розміру земельної ділянки, від продажу врожаю з якої потрібно сплачувати податки (18% від суми), знизиться з 2 га до 50 соток. Уряд бажає запровадити «мінімальне податкове зобов’язання»: людина (або підприємство), яка володіє землею чи орендує її та отримує з неї доходи, матиме заплатити за це державі. Загальна сума сплачених від сільськогосподарської діяльності податків становитиме не менш як 4,5% од оціночної вартості землі. Відтак якщо від підвищення ренти на руду надходження до бюджету, ймовірно, зростуть на чотири мільярди гривень на рік, то із селян очікують зідрати понад 10 мільярдів... Також хочуть обкладати податком продажі квартир на вторинному ринку (запровадження 18-відсоткового податку з доходів, одержаних від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості на рік) і дозволити податковій службі стягувати борги з платників податків без рішення суду.

«Це дуже погана практика» — так можна охарактеризувати загальну думку експертів про проєкт. Положення цього документа, якщо його приймуть, наберуть чинності вже у вересні, а законодавство має ухвалюватися принаймні за пів року, щоб бізнес міг підготуватися. Зміни для селян інакше як новітнім «розкуркуленням» назвати не можна. «Мінімальний податок» у розпал початку ринку землі заплутає власників паїв, фактично змусивши їх швидше продати ділянки, щоб не мати мороки і щоб ця власність не вилізла боком.

Також у першому читанні ухвалено президентський «законо-проєкт про олігархів». Отже, такими вважатимуться особи, які: беруть участь у політичному житті; мають значний вплив на ЗМІ; є кінцевими власниками суб’єктів господарювання, що мають домінуюче становище на ринку; підтверджена вартість чиїх активів перевищує один мільйон прожиткових мінімумів. Рішення про визнання когось олігархом прийматиме РНБО за поданням уряду, члена РНБО, Нацбанку, СБУ або Антимонопольного комітету. Внесені у список особи не матимуть права робити внески на підтримку політичних партій, бути покупцем у процесі великої приватизації, зате їх зобов’яжуть подавати декларації. У підсумку олігархи, за словами Президента, мають стати «просто великими бізнесменами».

Та чи справді це так? Головне науково-експертне управління Верховної Ради у своєму висновку дало кілька критичних зауважень. Зокрема, згідно з Конституцією, Президент України не має повноважень зараховувати людей до категорії осіб із правовими обмеженнями. А повноваження РНБО стосуються лише сфери національної безпеки і оборони. В цілому управління вважає основну ідею законопроєкту і всі його положення сумнівними з точки зору їх відповідності Основному Закону, у процедурі визнання особи «олігархом» вбачає закладання можливості для зловживань.

Утім, певний позитив від законотворчого ужинку все ж маємо: підвищено пенсії чорнобильцям. В усіх випадках виплати за інвалідністю, що настала внаслідок аварії на ЧАЕС, не можуть бути нижчими, ніж 6000 грн для І групи; 4800 грн для ІІ групи; 3700 грн для ІІІ групи; 3700 грн для дітей з інвалідністю. З наступного року розміри пенсії індексуватимуться у порядку, встановленому урядом. Президент В. Зеленський уже підписав цей документ.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Налітай, поспішай...
Читати
Тонемо у смітті
Читати
Ставку ПДВ повернули
Читати
Дефіцит і перевиконання
Читати
За злочин — довічне
Читати
Вакцинуються потихеньку
Читати
Чи туди йдемо?
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове