Архів
П’ятниця,
26 листопада 2021 року

№ 87 (19935)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:КриницяНаша пошта

Криниця


Версія для друку          До списку статтей

По захист до Тараса

Шевченко для українців не просто знакова постать. Це оберіг, прихисток душі, її відродження... Через те і йдуть до нього в найважчі моменти життя. Дописи про історію Чернечої гори у голодне лихоліття опублікувала на своїй сторінці у соціальній мережі письменниця Наталя Дзюбенко-Мейс — вдова американського історика, дослідника Голодомору в Україні Джеймса Мейса. Ось деякі із них.

Зінаїда Тарахан-Береза, провідна наукова співробітниця Шевченківського національного заповідника в Каневі: «Будівництво сучасного меморіалу у місті Канів почали в найтрагічніші роки в історії нашого народу — в роки голодомору, штучно створеного сталінською державою. Люди піднімали матеріали для будівництва комплексу на Чернечу гору, падаючи від утоми і голоду. З усіх навколишніх сіл сходилися сюди, щоб якось вижити і не померти з голоду і заробити баланду та 2 фунти хліба».

Ігор Ліховий, історик: «Трагічного 1933-го, як розповідала мені донька колишнього директора заповідника Леоніда Скобця, люди також шукали захисту у Шевченка. Пам’ятає, як щоранку на дерев’яний настил причалу сходили з пароплавів нужденні, опухлі, з кривавими ранами на ногах. Просили їсти. Батько й працівники музею, отримуючи якусь зарплатню й маючи городину, варили юшку для приїжджих. Та багато бідолах тут же, неподалік Шевченкової могили, й помирали. Під горою є братська могила, де поховані лише діти, що загинули на таких теплоходах чи поблизу Тарасової гори».

Ольга Білокінь, Віта Дзима, музеєзнавиці: «Один зі свідків, житель Монастирка Олексій Слинько ще за життя встиг показати масові поховання дітей на цвинтарі урочища Монастирок поряд його садиби. В роки голодомору йому, тоді підлітку, доводилося чи не щодень копати невеликі могилки для маленьких мучеників із навколишніх сіл, яких батьки намагались вивезти пароплавом по Дніпру в пошуках порятунку. Але в дорозі діти часто помирали, і батьки несли їх до найближчого цвинтаря неподалік Тарасової гори».

Раїса Танана, шевченкознавиця: «Багаторічний доглядач та охоронець могили Тараса Шевченка Іван Олексійович Ядловський помер у лихий час Голодомору — 21 лютого 1933 року. Помер від голоду. Та про це стало можливим говорити лише тепер. Раніше стверджували, що він помер від хвороби по старості (було йому 87 років. — Т. Р.). У Науковому архіві музею зберігаються спогади, записані у 1995 році від колишньої працівниці готелю Шевченківського заповідника Цінько Ганни Григорівни (1909 р. н.). У них, зокрема, говориться: «Була тоді голодовка. Люди падали, як солома... Одного разу директор готелю послав мене до діда Ядловського, щоб я йому костюм пошила на смерть. Видно, хтось йому сказав, що він уже доходить...

Отож як послав мене директор, то я і пішла. Прийшла, а він сидить такий висохший, труп один, дерев’яні ложечки робить. Я й кажу йому, що мене послали, щоб я костюм вам пошила. А він мені: «Я вмру і в цім костюмі, що на мені. Краще б ви мені їстоньки принесли. Я з голоду вмираю. Я живих людей тут не бачу. Всі помирають з голоду... Ніхто не приходить». І так плакав, бідненький. Поки, було, подужає, то вийде, було, на гору — та хоч гукне кого. А як не зміг вже ходити — то не міг і гукнути. Я зняла мірку, пошила йому костюм. Сказала директору готелю, щоб послав йому їсти. Але було вже пізно. Дуже він отощав. Не помогла йому їжа. То так воно, бідне, і померло з голоду».

Похований Іван Олексійович, за його бажанням, неподалік могили Т. Шевченка. На його могилі стоїть гранітний обеліск із зазначенням, хто тут похований, та зі словами Н. Д. Бурган:

Сивенького старого дідуся

Запам’ятали люди на могилі.

Він всіх гостей привітно

зустрічав,

Знаходив кожному слова

Ласкаві, щирі.

Версія для друку          До списку статтей

Із джерела мудрості

Микола СЯДРИСТИЙ,

видатний майстер мікромініатюри,
народний художник України,
дослідник Голодомору.

Колись я з матір’ю ішов
Квітучим степом,
І вона сказала в якусь мить:
«Тут скрізь під квіткою
Чиєсь життя лежить».

Колись я з матір’ю ішов
Квітучим степом...

                        1967 р.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове