Архів
П’ятниця,
4 лютого 2022 року

№ 9 (19953)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Весела світлицяНаша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну
  • Вузли реформи

П’яте колесо до воза

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

Харківська область.

«Навіщо його пхати, якщо воно не лізе?» — повторює репліку «володаря мікрофонів», колишнього голови ВР Івана Плюща депутат Лозівської райради Сергій Красноперов, коли на сесії його колеги не підтримали половини питань, поставлених на голосування, але їх знову втиснули в порядок денний наступної позачергової сесії.

ОДНЕ з рішень, яке не пройшло, — «Про оплату праці». Керівництво пропонувало переглянути зарплату голови Лозівської райради Вадима Гоча та його заступника Валерія Крикуна. Їм, бачте, хочеться надбавок за виконання особливо важливої роботи та за ранг, а ще премій, «оздоровчих» при наданні відпустки тощо.

У результаті адміністративної реформи зарплати очільників об’єднаних територіальних громад зросли аж-аж: у декого понад 75 тисяч гривень. 30 тисяч — це «бідненький» голова. Та й старости здебільшого не зоби­джені. Звісно, чиновництву райдержадміністрацій зарплату призначає держава, а головам громад — депутати місцевих рад. Як проголосують, так і буде. Втім, і клопоту в названих очільників громад значно побільшало. Про все, що вирішував старий район, тепер має турбуватися ОТГ. Так, може, і в голів райрад робота стала напруженішою, шкідливішою для здоров’я, що їм потрібно не тільки зарплату збільшити, а й молоко видавати за надзусилля на благо людей?

— Про яку інтенсивну працю мова, коли всі функції і повноваження тепер на плечах ОТГ? — коментує ситуацію Сергій Красноперов. — Майно також переважно передано громадам. Що залишилося в райраді? Закрита школа в Краснопавлівці та стаціонар терцентру в Лозовій. ОТГ утворена в межах району, тобто Лозівська міськрада повинна була прийняти ці об’єкти на баланс, але... Чим займається, як на мене, райрада? Покладають квіти під час урочистостей.

Фахівець із місцевого самоврядування почесний голова Всеукраїнської асоціації міських і селищних рад Віктор Слиш вважає районні ради пережитком минулого. Вони були визначені Конституцією, і коли проводили реформу, то нардепи не внесли змін до Основного Закону, які б їх ліквідували і натомість створили префектури.

— Повноважень у них нема, фінансових ресурсів, закріплених за районними бюджетами, теж, — каже пан Слиш. — Отак і існують — без повноважень, фінансів... А звідки гроші на доплати апарату? Тільки громади можуть надати. Але роблять вони це лише тоді, коли місцеві депутати справді роблять щось корисне для ОТГ, відстоюють її права та інтереси на рівні області. Але такі поодинокі…

Ексголова Ізюмської РДА Любов Шамрай запитує:

— Хто-небудь у цій країні розуміє, навіщо сьогодні потрібні райради і адміністрації? Провели децентралізацію — для чого ці рудименти, непотрібні робочі місця за рахунок бюджету? Чи, може, вони необхідні під час виборів як адмінресурс? Хибна думка, що нероби можуть когось загітувати.

За її словами, у підпорядкуванні РДА залишилися тільки управління соцзахисту. Відомо, що влада завжди боїться бунту низів. Не призначать своєчасно субсидій, не нададуть матеріальної допомоги — ось вам і протест. Хоча й такі соціальні питання може взяти на себе громада.

— Райрада і райдержадміністрація однаково втратили сенс існування, — певна пані Шамрай. — Реформа на те й запроваджувалась, аби прибрати ці зайві ланки в управлінні. Проте вони залишаються таким собі п’ятим колесом до воза.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Пів ставки є «помилками системи»
Читати
П’ять заводів одним махом
Читати
Урочисто відкрились — і на карантин
Читати
Не все так просто з профіцитом
Читати
Найбільше тютюновиробників
Читати
Побито черговий антирекорд
Читати
Нажартувалися
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове