Архів
Вівторок,
5 липня 2022 року

№ 23 (19967)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Липень Наша пошта

Липень

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Нотатки метеоролога

Готуймося до спеки

Тетяна АДАМЕНКО, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометцентру.

Територія Національного історико-етнографічного заповідника «Перея­слав» на Київщині завдяки дбайливим рукам його працівників уособлює всю красу українського літа.

ПОГОДА першого місяця літа в Україні була контрастною, спостерігалося декілька як дуже прохолодних періодів, так і спекотних. Загалом червень був дещо тепліший за звичайний на більшій частині території та дуже теплий відносно кліматичної норми у західній частині України.

У червні, як і в травні, мали суттєвий дефіцит опадів, що призводило до розвитку посушливих явищ і погіршувало умови для формування врожаю зернових, технічних, овочевих та городніх культур.

На початку липня, із посиленням впливу на погоду в країні антициклону, температура повітря ще підвищиться. У першій декаді місяця вдень очікується 28-33, на заході країни — до 36 градусів тепла. Дощі будуть вкрай нерівномірні та кількість їх, імовірно, не буде значною.

За кліматичними даними, липень в Україні найспекотніший літній місяць. За всю історію метеорологічних спостережень лише 2019 року він виявився прохолоднішим за червень. Найвища температура повітря (історичний максимум), яка була зафіксована метеорологічними станціями України, у липні досягала 34-39 градусів тепла. На території південних, східних областей та в Криму — плюс 40-42 градуси.

Зазвичай у липні переважають ясні сонячні дні. Сонце припікає найсильніше, а тривалість сонячного сяйва у цьому місяці максимальна — від 240 годин на півночі країни до 355 на півдні.

Для нього характерні не тільки спекотні дні, а й дощі, грозові зливи і шквали.

В річному розрізі у липні в середньому випадає максимальна кількість дощів. Їхня сума (норма) становить 50-75 мм, у південних областях — 25-45 міліметрів. Найбільше (за місяць — 80-95 мм) випадає у північно-західній частині України, у районі Карпат — 100-175 міліметрів. За таких середніх показників для цього місяця характерні значні коливання кількості опадів від року до року. Наприклад, найбільше їх у Києві випало у липні 1974-го — 210 мм, найменше — 5-6 міліметрів — у липні 1959 та 2001 років. Дощовим був він 2018-го, коли на більшій частині території країни місячна кількість опадів у кілька разів перевищила норму. Часто липневі зливи супроводжуються градом, який завдає збитків сільському господарству. Цього місяця град — звичайне явище. Розподіляється він дуже нерівномірно і найчастіше у вигляді смуг. Градобій у 90% випадків триває кілька хвилин, у 10% — тривалість його може досягати 15-30 хвилин. При цьому град завдає непоправної шкоди рослинам і може в окремих випадках цілком знищити врожай. Нинішнього року у травні та червні вже зафіксована значна кількість випадків випадання граду.

За прогнозом українських синоптиків, у липні 2022 року переважатиме спекотна погода — середня місячна температура повітря очікується вищою за кліматичну норму на 1,5-2,0 градуси. Норма з півночі на південь становить 19-22 градуси тепла. Денна температура повітря досягатиме 27-33 градусів, у південно-східних областях — 32-35, в окремі дні — 37-39 градусів тепла. Місячна кількість опадів у східній половині країни очікується близькою до норми (35-45 міліметрів на півдні та 50-70 мм на півночі) та дещо менше норми на решті території.

Версія для друку          До списку статтей

«Неприємні» дні

за геофізичними чинниками:

5,                    вівторок,             7-9          год.

7,                    четвер,                 12-13      год.

10,                  неділя,                 11-12      год.

11,                  понеділок,           16-18      год.

 14,                 четвер,                 13-15      год.

19,                  вівторок,             22-23      год.

25,                  понеділок,           7-9          год.

27,                  середа,                 4-5          год.

29,                  п’ятниця,            2-3          год.

31,                  неділя,                 14-15      год.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове