Архів
Вівторок,
25 квітня 2023 року

№ 17 (20009)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували
Тетяна РОЗДОБУДЬКО
і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Яку домашню птицю вигідно розводити

З ПОЧАТКОМ весняного сезону на базарах та у спеціалізованих сільськогосподарських крамничках стали з’являтися коробки з жовтими пухнастиками, що метушаться і пищать. Багато українців, зокрема внутрішніх переселенців, що роз’їхались по селах, шукаючи прихистку, хотіли б утримувати домашню птицю, аби постійно мати яйця і свіже м’ясце. Справа ця вигідна, а нині, коли економіка, можна сказати, лежить, роботи мало, вона взагалі може прогодувати сім’ю. Тож давайте розглянемо, яку птицю вигідніше тримати і які нюанси є в розведенні кожного виду.

Люди задаються запитаннями — що краще: кури чи індики? Вигідніше утримувати гусей або качок?

Курка — найпопулярніший птах, якого заводять українці. В кожному селі на кожному практично обійсті можна побачити принаймні невеличкий табунець цих пернатих. Існують три напрями, за якими розводять курей: для регулярного забезпечення яйцями; задля м’яса; для розведення курчат.

При цьому несучки посідають особливе становище в домашньому господарстві. Нестися вони починають вже у віці 5 місяців, продуктивність однієї курки за рік — від 200 до 300 яєць. На якість і кількість останніх впливають чотири фактори, а саме: емоційний стан птиці (це може здатися комусь дивним, але перший чинник справді найважливіший); умови утримання; стан здоров’я пернатих; раціон.

Домашня птиця такого типу — дійсно невибагливе створіння. Для того, аби розводити вдома курей, необхідно лише побудувати теплий сарайчик із сідалами, купувати або вирощувати доброякісні корми, овочі та злаки, а також наливати свіжу питну воду.

Індики — менш популярні птахи, але деякі сільські жителі їх розводять, бо індичатина вважається дієтичним м’ясом.

Переваги утримання індиків незаперечні: рентабельність — висока ціна на дієтичне м’ясо; короткий термін одержання продукції; забійна вага — 80% від маси тіла.

Ці фактори позитивно впливають на ухвалення рішення про те, чи варто заводити індиків. Але коли ви відповідаєте на запитання ствердно, то пам’ятайте про те, що птах не любить холоду і вологи, інакше часто хворіє.

Будь-який досвідчений птахівник підтвердить вам, що маленькі індичата мають вкрай низький імунітет і тому дуже часто нездужають. З цієї причини досить високий відсоток втрати індичого молодняку.

Щоб виростити індичку живою масою близько 5-6 кг, доведеться забезпечити їй щомісячне споживання комбікормів і зерна на рівні 12 кг. При цьому вирощування індичат вимагатиме від господаря багатенько уваги, ретельного догляду.

Якщо ви все ж хочете купити індиків, запам’ятайте важливі правила утримання: на один метр простору у вольєрі — одна особина; зона вигулу — 20 квадратних метрів на одну індичку; кімнатна температура у вольєрі та хороша вентиляція; збалансований раціон (поживні суміші, зелень, вода); огорожі, через які птах не зможе перелетіти (мінімум 5 метрів заввишки).

Завважте також, що у чотири місяці в індиків починається період статевого дозрівання, тому птахів потрібно розділяти. Якщо вам хочеться завести потомство, то на шість самичок залишайте одного самця.

Качка — ще один вид птиці, яка одомашнена вже давно. Найчастіше їх розводять заради м’яса, яке вирізняється волокнистістю і високою жирністю. Не забувайте про те, що качки — водоплавні птахи, тому якщо ви живете поруч водойми, то сміливо їх заводьте, принаймні половина догляду буде «за ставком». Утім, ставок або озеро можна замінити великими баняками з водою. Звичайно, назвати це повноцінною заміною важко, але бодай так. Бо за відсутності водних процедур зростання каченят помітно сповільнюється, не допоможуть навіть ніякі кормові добавки або посилені раціони харчування.

Крім того, молодняк водоплавних вирізняється великою рухливістю, тому їм необхідне чималеньке пасовище. Для постійного ж утримання потрібний пташник, в якому відсутні протяги і площа якого має бути не менш ніж 1 кв. м на кожне каченя або гусеня.

Умови вирощування качок прості та зрозумілі: улюблений корм — ряска, яка росте у ставку, а також комбікорм, злаки, овочі та крейда; білка в раціоні має бути чимало; качці потрібно багато чистої води, саме тому наявність водойми особливо важлива.

Качині яйця мають специфічний смак, тому в природному вигляді їх використовують рідко, зате можна додавати в соуси або тісто.

У двомісячному віці качку вже можна пустити на м’ясо: структура його ніжна, а пір’я легко вищипується. До речі, ще немало господинь використовують качине пір’я для набивання подушок або ковдр.

Якщо вирішили вирощувати каченят, то найкраще підходять пекінська або башкирська білогруда породи. Вони характеризуються швидким зростанням молодняку, гарним приростом маси тіла, при цьому невибагливістю і стійкістю до хвороб.

Гуси — менш популярні птахи, ніж качки або кури, але також часто зустрічаються в сільській місцевості. Перш ніж заводити гусей, потрібно розуміти і знати нюанси їхньої життєдіяльності: не вимагають особливого корму — харчуються травою і фуражем; моногамні — якщо вб’єте гусака, то його партнер не буде шукати заміну і не дасть потомства; забивати гусей можна вже у віці трьох місяців; їм необхідна велика територія для вигулу: від кількості руху залежить якість м’яса. Також усе вищесказане про бажану близькість ставка стосується і гусей — вони водоплавні.

Українці вважають, що гуси — вигідне вкладення, тому що ціна їх низька, а розміри, до яких виростає доросла особина, вселяють думки про гарну прибутковість. Дорослий гусак може важити 8-10 кг і за життя віддавати пір’я, котре піде на виробництво ковдр і подушок.

Купуючи гусенят, краще віддавати перевагу особинам ліндовської, італійської або північнонімецької порід.

Таким чином, робимо висновок, що з усієї домашньої птиці, яку можна тримати на обійсті, найбільш вигідно розводити курей, гусей та качок. Саме в такому порядку.

Як продовження теми — наші поради, якщо ви вирішили придбати інкубаторних курчат.

Версія для друку          До списку статтей

ДЛЯ винограду не обов’язково будувати спеціальну альтанку — його можна посадити біля стіни будинку чи сараю. Лоза красиво обплітатиме частину споруди і надасть ошатного вигляду всьому подвір’ю. До того ж стіна захищатиме рослину од холодних вітрів і навіть частково від морозу. А з якого боку доцільніше розмістити виноград, які сорти вибрати та як формувати кущ, повідаємо в наступному випуску «ДГ».

Також буде продовження «пташиної» теми: поговоримо про догляд за гусенятами, а саме їхній раціон і вигул.

Ще один матеріал буде цікавий тим читачам, що плекають не тільки корисне, а й красиве і хотіли б мати на своєму обійсті бодай невеличку водойму. Скажете, вельми затратно й у фінансовому плані, і щодо роботи, а ми хочемо переконати вас, шановні, що це не так. Звичайно, все залежить від розміру ставочка і його призначення, але маленький «потягне» сім’я навіть середнього достатку. А скільки потім матиме втіхи, словами не передати!

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове