Архів
Вівторок,
25 квітня 2023 року

№ 17 (20009)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували
Тетяна РОЗДОБУДЬКО
і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Перший тиждень життя курчат

ДЛЯ пташат, які щойно вилупились, у перші сім днів їхнього життя найважливіше створити необхідний температурний режим та облаштувати місце. У природі з цим чудово справляється квочка, ховаючи діток під свої крила і зігріваючи тілом. Для курчат з інкубатора обігрів надзвичайно потрібен у перший тиждень, адже навіть від невеликого переохолодження вони можуть загинути. Місце для малечі треба облаштувати заздалегідь. Підійдуть дерев’яний ящик або звичайна картонна коробка. Для підтримання підходящої температури необхідне джерело обігріву. В ідеалі це — інфрачервона лампа, яка дає не тільки тепло, а й світло. Підійдуть також інші підручні засоби — лампа розжарювання, грілка, загорнута в пелюшку. Можна поставити клітку поруч батареї або скористатись електричним обігрівачем.

Курчат, які тільки-но вилупились, слід тримати за температури повітря 29-30ОС. Освітлення має бути цілодобовим. Якщо ж це занадто витратно, на ніч світло можна вимкнути або залишити щось на зразок нічника. Коли джерелом тепла є інфрачервона лампа, то необхідно стежити, аби температура в мінікурнику не знизилася. Для збереження тепла клітку або коробку доцільно накрити ковдрою, залишивши отвір для доступу повітря, щоб курчата не задихнулися.

На п’яту добу пташенят починають поступово загартовувати. Температуру зменшують на 2-4ОС. Надалі щотижня знижують температуру на 3ОС. Коли курчатам виповниться місяць, вони не повинні відчувати дискомфорту за температури довкілля 18ОС.

Щоб дізнатися, чи не занадто завзято господар взявся за загартовування, треба придивитися до пташенят. Якщо вони туляться в купу, то температуру слід терміново підняти. Коли ж малечі комфортно, то вона активно їсть і рухається.

Окрім тепла, курчатам потрібна гігієна. Підлогу найкраще застелити ганчіркою, яку міняють раз-двічі на день. Можна застосувати й газету, однак вона швидко промокає, і якщо господар забуде вчасно її змінити, розмоклі шматочки стануть їжею для курчат, а це шкідливо для ще не зміцнілих шлунків.

Із п’ятого дня після вилуплення пташенят можна помістити в клітку з підлогою з дрібними отворами. Останні мають бути такого розміру, щоб крізь них проходили продукти життєдіяльності курчат, проте не надто великими, інакше малеча лапками застрягатиме в них і може покалічитися. Така конструкція не вимагає ретельного прибирання. Якщо облаштувати сітчасту підлогу неможливо, потрібно настелити сіна, тирси чи соломи. Настил слід міняти в міру забруднення. Нехарчові матеріали ліпше не використовувати: пташенята спробують їх «на зубок» і захворіють.

Молодняку потрібен простір: на один квадратний метр не має припадати більш ніж 25-30 курчат добового віку. Із ростом вихованців слід розширювати і помешкання. Курчат місячного віку на квадратний метр повинно бути не більше 17.

Перший раз курчат годують через 12-16 годин після появи на світ. До цього вони мають обсохнути. У природі перший раз вони їдять залишки плодового жовтка. Цим шляхом іде і більшість господарів, даючи малюкам дрібно стовчений варений жовток. Деякі ветеринари радять згодовувати перший раз кукурудзяну крупу. Корм треба подавати не в мисці, а на дощечці або на картонці: так малюки навчаться їсти, оскільки мами, яка покаже, що і як слід робити, в них нема.

Аби закласти імунітет і не зашкодити курчатам у перші дні життя, крім корму, їм необхідна вода. Її краще пропустити крізь фільтр або знезаразити марганцівкою (розчин має бути ледь рожевим). Застосування марганцівки, втім, має мінус: разом зі шкідливими мікроорганізмами знищуються і корисні. Зайва стерильність, як і бруд, шкідлива для молодняку, позаяк пригнічує природний імунітет. Однак якщо умови утримання птиці далекі від ідеальних або є небезпека зараження, то відкидати старі перевірені способи, ту ж марганцівку, не варто. Дуже корисно додати у воду глюкозу. Вона сприяє зміцненню і буде чудовою профілактикою від анемії.

На другий день після інкубації пташенята вже достатньо адаптувались, і в їхнє меню варто ввести манну, ячну і пшеничну крупи. Можна залишити в раціоні варені яйця. Варто спробувати спеціальний комбікорм для курчат, але до його вибору на цьому етапі треба поставитися уважно: він має відповідати віку пташенят і бути високої якості. Гранули повинні бути досить дрібними, тоді курчатам буде зручно їх клювати.

Без кисломолочних продуктів організму птиці бракуватиме кальцію, азоту, а також деяких видів білків. Найкраще для курчат підійде сир із низькою жирністю. Його доцільно перемішати з яйцем або крупами. Корисно давати пташенятам і кисле молоко, кефір. У цих продуктах багато корисних мікроорганізмів, які і складуть основу для формування мікрофлори системи травлення курчат. Давати цей корм доцільно в спеціальних напувалках. Усі вищеперелічені продукти не варто замінювати молоком.

У перші два дні годувати курчат треба з інтервалом дві години. Догляд має здійснюватися цілодобовий. Саме тому багато хто воліє брати молоденьких птахів, аби не вирощувати їх з інкубатора, оскільки догляд має безліч нюансів.Скажімо, вчорашній несвіжий корм слід прибирати і давати новий. Якщо корму залишається багато, то варто зменшити порцію. Також треба контролювати, щоб усі курчата наїдалися. Показником ситості є набитий зоб. Іноді в слабших пташенят відбирають їжу сильніші. Таких курчат не варто залишати напризволяще: їх необхідно годувати окремо і контролювати процес.

Перший тиждень дуже важливий для подальшого росту молодняку. Його треба поступово готувати до повноцінного корму для дорослої птиці. Особливість годівлі курчат у період з двох до семи діб у тому, що скорочується кількість годувань. Якщо у перші два дні малюків годували 12 разів, то поступово число зменшують до п’яти-восьми. Мінімальний обсяг корму — приблизно 10 г на голову. Проте зазвичай здорові особини поїдають більше. Якщо ваша мета — відгодівля бройлерів, то в їжі їх обмежувати не варто. Молодняку через кілька днів після народження, зазвичай на третю добу, варто давати зелень, щоб він одержував не тільки білки та мінеральні солі, а й вітаміни. Найкраще для цього підходять кропива, конюшина, кульбаба. Якщо трава брудна, її промивають, а в деяких випадках і ошпарюють окропом. Зелень добре подрібнюють і додають до вже звичного корму — крупів або сиру. З п’ятого дня життя меню курчат має поповнитися зеленою цибулею. Це прекрасна профілактика від багатьох захворювань, особливо пов’язаних із функціонуванням системи травлення. Цибулю теж дають у подрібненому вигляді.

Тижневих курчат необхідно переводити вже на більш серйозні продукти. Дають суміші та каші з додаванням овочів — моркви або картоплі. Кисломолочні продукти слід зберігати в раціоні, проте меншими порціями. Вітаміни і добавки слід застосовувати тільки за порадою ветеринара. В цілому молодняк стає самостійнішим, і догляд за ним дещо спрощується.

Вирощування птиці — прибуткове заняття, однак слід визначитися, для яких цілей вона призначена. Є яйценосні породи, є м’ясні, а є і універсальні. Від породи залежать особливості меню курчат. М’ясні породи для отримання соковитого жирного м’яса слід годувати в більшому обсязі. В раціоні повинно бути чимало крупів, каш, комбікормів. Можна за порадою ветеринара використовувати і харчові добавки.

Несучкам же надмірна вага шкідлива. Проте в їхньому організмі має бути достатньо кальцію та інших мінеральних солей, тому слід збільшити норму кисломолочних продуктів.

Версія для друку          До списку статтей

ДЛЯ винограду не обов’язково будувати спеціальну альтанку — його можна посадити біля стіни будинку чи сараю. Лоза красиво обплітатиме частину споруди і надасть ошатного вигляду всьому подвір’ю. До того ж стіна захищатиме рослину од холодних вітрів і навіть частково від морозу. А з якого боку доцільніше розмістити виноград, які сорти вибрати та як формувати кущ, повідаємо в наступному випуску «ДГ».

Також буде продовження «пташиної» теми: поговоримо про догляд за гусенятами, а саме їхній раціон і вигул.

Ще один матеріал буде цікавий тим читачам, що плекають не тільки корисне, а й красиве і хотіли б мати на своєму обійсті бодай невеличку водойму. Скажете, вельми затратно й у фінансовому плані, і щодо роботи, а ми хочемо переконати вас, шановні, що це не так. Звичайно, все залежить від розміру ставочка і його призначення, але маленький «потягне» сім’я навіть середнього достатку. А скільки потім матиме втіхи, словами не передати!

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове