Архів
Вівторок,
2 травня 2023 року

№ 18 (20010)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:ТравеньНаша пошта
  Версія для друку          На головну
  • Актуально

Харчові добавки: чи все дозволене є безпечним?

Олег ГРИГОРЕНКО.

У наші дні їжа істотно змінилася за рецептурним складом і смаком. Великою мірою — завдяки більш ніж тисячі різних харчових добавок.

ВИРОБНИКИ запевняють, що всі хімічні сполуки, код яких починається з літери «Е», абсолютно безпечні для людського організму. Мовляв, це доведено дослідженнями. Проте довіряти останнім, на жаль, навряд чи можна. Адже чимало випробувань профінансовані виробниками харчових добавок, зацікавленими у просуванні свого товару на ринку. Однак шкідливий уплив на здоров’я великої низки таких речовин, стверджують фахівці Українського науково-дослідного інституту харчування, біотехнології і фармації, сьогодні вже не піддається сумніву.

Візьмімо хоча б замінники цукру. В багатьох людей вони асоціюються з чимсь корисним, наприклад фруктозою або стевією, рекомендованими до щоденного вживання. Проте зараз мова не про них, а про ті, вживання яких може призвести до сумних наслідків. Як от E951, або аспартам. Цю хімічну сполуку, яка у 185 разів солодша за натуральний цукор, можна знайти у складі напоїв, фруктових соків і десертів, дієтичних молочних продуктів, а також у безалкогольному пиві, гірчиці, джемах, мармеладах, желе і навіть у рибних консервах. Тим часом деякими дослідженнями доведено певний зв’язок між тривалим уживанням аспартаму і розвитком новоутворень, а також захворюваннями нервової системи.

Або є ще один замінник цукру — Е954 (сахарин), який виробники також часто включають у рецептуру начебто дієтичних продуктів із позначкою «без цукру». Згідно з новітніми дослідженнями, ця сполука може сприяти виникненню ожиріння і діабету, порушенню нормальної флори кишечника і навіть розвитку хвороби Альцгеймера.

При цьому вищеназвані замінники цукру дозволено без обмежень застосовувати у харчових продуктах, що продаються на території України. Як, до речі, і синтетичні барвники, шкідливість яких доведена останніми роками. Передовсім це Е102 — тартразин, Е104 — хіноліновий жовтий, Е110 — захід сонця жовтий, Е122 — азорубін, Е124 — Понсо 4Р, Е129 — червоний чарівний. Ними щедро «начиняють» желейні цукерки, драже, кольорові солодкі напої та жувальні гумки. А ще сухі суміші для приготування желе та киселів; різноколірні креми, що використовуються у приготуванні тортів та печива; так звані цукати — схожі на сухофрукти продукти незрозумілого походження, що зазвичай фарбуються різноманітними барвниками. Годі казати про ядуче яскраві кустарні цукерки (льодяники на паличці).

Тим часом усім цим полюбляють ласувати наші діти. Хоча Європейський парламент ще в грудні 2008 року ухвалив постанову, в якій ідеться про негативний уплив синтетичних барвників на дитяче здоров’я та необхідність мінімізації їх споживання. Між іншим, сьогодні на території Євросоюзу діє норма, згідно з якою на упаковці харчів, у яких вони наявні, великим шрифтом має бути нанесено попередження про їх небезпеку.

Годі шукати в Україні подібний напис на харчових етикетках. Зокрема, на солодких газованих напоях, до складу яких сукупно входять бензоат натрію (Е211) та антиоксидант аскорбінової кислоти (Е300), відомий ще як «вітамін С». Поєднання цих двох добавок, застерігають фахівці Українського НДІ харчування, призводить до хімічної реакції, внаслідок якої у продукті синтезується небезпечний канцероген — бензол. Проте деякі виробники солодких напоїв, що містять бензоат натрію, ще й рекламують на етикетці пляшки наявність у них вітаміну С, вдаючи піклування про здоров’я споживачів! Проблема тут у жадібності, переконані експерти. Бо дешевше покласти бензоат натрію, ніж інші безпечніші, але дорожчі консерванти. Або ж закупити обладнання для асептичного пакування напоїв, відтак потреба у консервантах взагалі відпаде.

…У вітчизняному законодавстві сфера використання харчових добавок регулюється Законом «Про безпечність та якість харчових продуктів». Перелік дозволених для використання на території України таких речовин наведено у постанові уряду №12 від 4 січня 1999 року «Про затвердження переліку харчових добавок, дозволених для використання у харчових продуктах». Втім, у нас досі нема дієвого механізму всебічного державного контролю застосування харчових добавок на виробництві. Що і дає змогу недоброчесним виробникам і постачальникам наїдків вдаватися до зловживань.

Споживачі ж здебільше не здогадуються про небезпеку попри те, що чули або читали про таку проблему. Зазвичай люди просто не звертають уваги на етикетку, на якій зазначено склад харчового продукту. Тож візьміть собі за правило неодмінно його продивлятись і запам’ятайте: чим він коротший, тим краще. Якщо у складі смаколику велика кількість хімічних маркувань або добавок Е, подумайте про те, а чи не ліпше пошукати більш здорову заміну.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
За нинішньою ціною
Читати
Потяг до навчання чи лазівка?
Читати
Пенсійні борги
Читати
Загроза на роки і покоління
Читати
Заміна назріла
Читати
Депортація дорівнює геноциду
Читати
Наші — найрозумніші
Читати
Дістати допомогу вчасно
Читати
Створено прецедент
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове