Архів
Вівторок,
2 травня 2023 року

№ 18 (20010)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:ТравеньНаша пошта
  Версія для друку          На головну
  • Запитання — відповідь

Що робити зі знахідкою

Підготувала

Надія ЛЕВЧУК.

«Я знайшов на зупинці громадського транспорту мобільний телефон. Оскільки людей поряд не було, то забрав знахідку з собою. Щойно підзарядив його, як пролунав дзвінок. Розлючена жінка горлала, обзивала мене злодієм, вимагала повернути телефон і погрожувала запроторити до в’язниці. Зрештою після тривалого словесного потоку мені вдалося пояснити цій особі, як її телефон опинився у мене, і запевнити, що я не збираюся його привласнювати. Тепер бачу, що іноді можна втрапити в кепську історію, як то кажуть, на рівному місці», — у розпачі Андрій В. із Києва.

ЧАСТО трапляється, що громадяни знаходять чиюсь загублену річ. Це може бути парасолька, телефон, сумка, окуляри тощо. Інколи виникає спокуса залишити знахідку собі. Як у такому разі діяти правильно і відповідно до закону, щоб не потрапити в халепу, пояснюють нам юристи на сайті Мін’юсту.

Знахідка — це майно, втрачене власником поза його волею і знайдене іншою особою. Порядок поводження зі знахідкою, її зберігання та набуття у власність регулюється нормами Цивільного кодексу України. Так, відповідно до законодавства, той, хто знайшов загублену річ, зобов’язаний негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути її.

Якщо знайдено загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, її необхідно передати тому, хто представляє власника цього приміщення чи транспортного засобу, і така людина своєю чергою набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублену річ.

Якщо місцеперебування людини, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не відоме, то той, хто її знайшов, зобов’язаний заявити про знахідку територіальному органу поліції або органові місцевого самоврядування.

Водночас особа, яка знайшла загублену річ, має право зберігати її у себе або здати на зберігання до територіального органу поліції або органові місцевого самоврядування, або передати знахідку тому, на кого вони вказали.

Зауважимо, що особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.

У деяких випадках та за певних умов власником загубленої речі може стати людина, яка знайшла її, або територіальна громада. Особа, яка знайшла загублену річ, набуває права власності на неї після закінчення шести місяців із моменту заявлення про знахідку територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:

не встановлений власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі;

власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на річ тому, хто її знайшов, територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування.

До територіальної громади право власності на знахідку переходить у разі подання особою, яка її знайшла, письмової заяви про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування (ст. 338-ма Цивільного кодексу України).

Людина, яка знайшла загублену річ, має право вимагати від особи, якій вона повернена, або від того, хто набув права власності на неї, відшкодування необхідних витрат, пов’язаних зі знахідкою (зберігання, розшук власника, продаж речі тощо), а також винагороду за знахідку в розмірі до 20 відсотків вартості речі.

Якщо власник публічно обіцяв винагороду за знахідку, вона виплачується на умовах публічної обіцянки. Водночас право на одержання винагороди не виникає, якщо особа, яка знайшла загублену річ, не заявила про знахідку або вчинила спробу приховати її.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
За нинішньою ціною
Читати
Потяг до навчання чи лазівка?
Читати
Пенсійні борги
Читати
Загроза на роки і покоління
Читати
Заміна назріла
Читати
Депортація дорівнює геноциду
Читати
Наші — найрозумніші
Читати
Дістати допомогу вчасно
Читати
Створено прецедент
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове