Архів
Вівторок,
18 липня 2023 року

№ 29 (20021)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував
Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей

Набряки на ногах

Ольга КОМАР,

нутриціолог.

За спекотної погоди в багатьох людей набрякають ноги. Подеколи настільки, що навіть складно взутися. Більшість причин такого стану свідчить про серйозні збої в роботі різних органів.

Застій лімфи

У ЦЬОМУ разі набряки ніг блискучі, безболісні, хоча й із почервонінням, після натискання пальцем надовго лишається ямка. Тут потрібна консультація лікаря, але багато в чому можна зарадити самостійно.

Лімфатичні шляхи не мають клапанів, лімфа проштовхується під час руху м’язів або ж коли робити масаж чи самомасаж по ходу її руху. Вона йде від кінчиків пальців ніг, піднімається вгору, виходячи у пахових ділянках у черевну порожнину, далі виводиться із сечею. Отож легкий масаж для відтоку рідини потрібно робити від пальців до паху, а не навпаки.

Слід обов’язково робити зарядку для м’язів литок: тримаючись за опору, перекочувати ступні з п’яток на пальці та назад. Ця та інші вправи сприятимуть відтоку лімфи в черевну порожнину та її виведенню із сечею: (лежачи, підняти й обперти на стінку дивана ноги) робити по 20-30 разів колові рухи ступнями, згинальні й розгинальні — сильно напружуючи пальці ніг у напрямку до себе та від себе.

Також треба стежити за вагою тіла, більше рухатися, щогодини вставати і хоча б по 15 хвилин ходити або робити вправу: 20-50 разів відривати п’ятки від підлоги.

Для поліпшення виведення зайвих рідин за потреби можна застосовувати натуральні сечогінні трави, серед яких листя мучниці, хвощ польовий. Столову ложку сировини залити склянкою води, настояти 15 хвилин, процідити. Цю кількість випити (у теплому вигляді) за 3-4 рази протягом дня. Можна вживати ще два дні.

Протипоказання: індивідуальна непереносимість, ниркова недостатність, вагітність і лактація.

Три препарати для поліпшення лімфоплину

ЇХ ліпше застосовувати в комплексі. Перший — комбінований засіб на основі кореня солодки та імбиру зменшує запалення в кровоносних судинах, активує рух рідин.

Потужним є засіб на основі екстракту квітів гібіскусу, плодоніжок вишні, листя чорної смородини, петрушки. Він посилює циркуляцію лімфи, забезпечуючи дренаж судин, сприяє виведенню надмірної рідини та шлаків.

Таурин — ця амінокислота відновлює водно-сольовий баланс, сприяє відтоку зайвої рідини. При цьому запобігає виведенню калію з крові, а відтак не становить загрози погіршення роботи серцевого м’яза.

Варикозне розширення вен

ЗА цієї недуги набряклі ноги болять, а при початкових явищах тромбозу є й почервоніння. Тут слід звернутися до лікаря й з’ясувати, чи нема загрози, що відірветься тромб. Щоб запобігти цьому, потрібно виконувати всі лікарські призначення.

Якщо тромбів немає, аби зменшити набряк і активізувати відтік застояної крові з кінцівок, піднімати ноги догори, обперши їх на стіну, по 20 хвилин кілька разів на день. Доречно застосовувати мазі на основі гепарину, троксерутину, кінського каштана. Вони добре всмоктуються та поліпшують венозний кровоплин. Для розтирань можна застосовувати настоянку квітів каштана: 20 г квіток залити 500 мл горілки, накрити посудину та настоювати 14 діб.

Зміцненню судинної стінки, підвищенню її еластичності сприятиме прийом засобу на основі готу коли, який справляє позитивний вплив на капілярний кровоплин, кровообіг у ногах та активізує мозковий кровообіг.

Показаний прийом згаданого вище засобу на основі екстракту квітів гібіскусу, плодоніжок вишні, листя чорної смородини, петрушки. Він активізує всі процеси крово- та лімфовідтоку, знижує зсідання крові, запобігаючи утворенню тромбів, небезпечного за варикозного розширення вен.

Запалення суглобів

ЗА артриту набрякають усі запалені суглоби, що супроводжується болем, ускладненням рухів.

Рекомендується як внутрішньо, так і зовнішньо застосовувати протизапальні речовини тривалої дії, що мають у складі хондроїтин, глюкозамін. Помічним буде спеціальний крем із охолоджувально-зігрівальною дією, що містить ці речовини. Він поліпшує кровообіг і обмін речовин у м’язах, зменшуючи біль, підтримує еластичність м’язів і зв’язок.

Внутрішньо приймати протизапальні засоби на основі натуральних продуктів, що зменшать вияви артриту, — кору мурашиного дерева, колоїдне срібло. У комплексі ці рослинні антибіотики усунуть патогенну бактеріальну мікрофлору, зменшать запальні процеси, поліпшать кровообіг у м’язах, зміцнять структуру хрящів.

Доречно робити обгортання суглобів 9-відсотковим розчином солі. У 100 мл води розвести 9 г солі, змочити в розчині тканину й обмотати хворий суглоб до висихання. Так робити щодня тривалий час. Обгортання витягуватимуть зайві сіль і воду, знімуть запалення.

Серцева недостатність

ТАКІ набряки з’являються в разі задавненої стадії серцевої недостатності й завжди поєднуються із задишкою. Вони потребують невідкладного звернення до лікаря та прийому сечогінних препаратів, аби швидко вивести зайву рідину й унеможливити її потрапляння в легені. Затим, знявши рецидив, слід пройти призначену лікарем терапію для підтримки серцедіяльності. З натуральних препаратів варто приймати серцевий засіб на основі собачої кропиви, глоду, екстракту гібіскусу, шоломниці — вони справляють заспокійливу дію, нормалізують серцевий ритм, поліпшують кровообіг.

Врахуйте: коли є набряки, збільшується кількість натрію в організмі. Тож потрібно відновити калієво-натрієву рівновагу. Для цього слід споживати багаті на калій продукти: печену картоплю, банани, шпинат, квасолю, додатково споживати органічний калій. Бо за серцевих недуг, через прийом сечогінних препаратів, людина надмірно втрачає калій, украй потрібний для роботи серця. Для швидкого відновлення калієвих запасів найліпше приймати калій у поєднанні з рибозою та вітаміном С.

Недуги нирок

ЗА системних проблем нирок набрякають не лише ноги, а й руки, обличчя. Потрібно відновити роботу нирок і налагодити відтік води, усунути застій. Для цього необхідно споживати якнайменше солі, кислого, гострого. Натомість — збільшити вживання продуктів із умістом калію, а також активніше рухатися.

Важливо ліквідовувати запальні процеси в нирках, усувати їхні причини, а це здебільш бактерії та грибки. Із цими двома завданнями добре впорається комплекс засобів на основі кори мурашиного дерева, листя чорного горіха, босвелії, люцерни.

Навар кореня лопуха поліпшує функцію нирок, діурез, очищує кров. Чайну ложку подрібненого кореня залити 0,5 л окропу, настояти ніч. Випити гарячим протягом дня. Курс — 2-4 тижні. Не рекомендується дітям до 14 років, вагітним.

За всіх видів набряків важливо правильно пити воду. Її кількість варто обмежувати, пити потроху протягом усього дня. Вона має потрапляти до клітин, насичувати їх, а не збиратися в міжклітинному просторі, провокуючи збільшення набряків.

Є спеціальна оздоровча вода, зокрема збагачена комплексом мікроелементів, — коралова композиція. Вона базова під час терапії всіх набряків, адже має оптимальний окисно-відновний і лужний баланс, який працює як дренаж в організмі, очищає, наповнюючи речовинами, потрібними для здоров’я клітин.

Перед застосуванням рекомендацій порадьтеся з лікарем.

Версія для друку          До списку статтей
При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове