Архів
Вівторок,
13 лютого 2024 року

№ 7 (20051)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Соняшник
  Версія для друку          На головну
  • Долі людські

Наддністрянська журавка

Віктор ЗЕЛЕНЮК.

Вінницька область.

Гафія Дяк, яка сто (!) років живе в селі Наддністрянське, що в Мурованокуриловецькій ОТГ, про деякі речі, може, нічого й не скаже, зате вона точно знає, що таке кохання і вірність. Солдатська вдова уже вісім десятиліть трепетно зберігає їх, скроплених гіркими сльозами і великою тугою, у своєму серці.

— НАША мама до роботи невгамовна — у таких роках сама половину городу може сполоти! Кажемо їй, що не треба, самі впораємось: не слухає. Все життя отак — в роботі… — говорить донька довгожительки Марія Данилівна.

— Вона завше десь порядкує — в хаті, на обійсті, — додає внучка Гафії Іванівни вчителька Лідія Пономаренко. — А ще уважно стежить за подіями на фронті, переживає за рідних захисників, проклинає путіна і дуже хоче дочекатися нашої перемоги…

— Та як же людині без всяких клопотів жити? — риторично запитує під час зустрічі сама Гафія Іванівна. — Я з дев’яти років на роботу ходила, а вдягнути не мала що: сорочка з мішка, спідниця теж із мішковини. Хустини нема — одна на всіх, чоботи теж одні на всіх. А нас було четверо в мами — ще дві сестри старші та брат молодший. Пам’ятаю, як землю скували перші морози, а я боса прибігла до школи, ноги червоні, як дністровські раки в окропі… Зимою по черзі взували ті чоботи — хто раніше встав… Так чотири класи і виходила якось.

Її батько час від часу переправлявся вночі через Дністер, за яким була вже Румунія, і звідти «привозив якогось краму, бо тут цього всього не вистачало».

— Так от, прийшов до нас якось татів кум, а він узяв та й похвалився, що приніс із того боку солі, літру керосину, платтячко дитині… Той, підлий, пішов і заявив на батька — і другого дня ранесенько його забрали. Відвезли до Могилева-Подільського, а звідти у Вінницю — і там розстріляли як котрабандиста…

Було це, за словами Гафії Іванівни, взимку 1927 року, коли їй ледве минуло три рочки. А як настав голодний тридцять третій, то вона ходила з мамою на поле колоски збирати: не для себе, а для колгоспної комори…

— Завів мене бригадир хтозна-куди на поле, поставив за жниваркою — отуто, каже, збирай!… Стерня ноги коле, вони всі в ранах, кров сюркоче, але збираю за той черпак пшениці, який баба Клава варила просто на полі. Наварить великий котел зерна — і по черпаку кожному за то, що колоски збираємо.

— А люди тоді в селі вмирали від голоду? — питаємо її.

— Бо-о-же милостивий... Та мерли, як ті мухи! Їсти нічого не мали. То сухе бадилля кукурудзяне, то соняшнинку дробили, видовбували з неї оті м’які осередки, мололи їх… А там уже бурячиння підросло, цвіт з акації, все оте змішували, варили і їли. Мама випросила у вуйка, татового брата, відро кукурудзи та змолола на жорнах. Кидала по жменьці тієї мукички до тирси із соняшнини і пекла коржики. Отак і вижили…

Коли запитав, що їй найбільше пам’ятається за всі 100 років життя, то, крім голодомору, згадала коротке подружнє життя з коханим Данилом.

— Данило прийшов до мене незадовго до того, як його на фронт забрали, — зітхає Гафія Іванівна. — Пішов від Палагни, яка його не шанувала, мабуть, і не любила ніколи. Але я Данила з пів року відправляла назад до Палазі, хоча дуже він мені подобався. Вернися, кажу йому, так не можна… А він і слухати не хотів. Ні-ні, відповідав, тільки ти одна мені треба і більш ніхто. Але як прийшов, так і пішов, бо ж війна…

Після цих слів Гафія Іванівна на якийсь час примовкла, вдивляючись вицвілими очима чи то в далеч часу, чи в близькість спогаду — так, ніби знов переживала сполохані миті кохання, ніби наяву проводжала Данила на війну, а з неї у вічність…

— На Спаса у сорок четвертому прийшло сповіщення на моє ім’я, хоча ми й не розписані були. Я жила в його мами, він привів мене до неї, як ішов на війну. Вбило його в Румунії. Він ще листа мені встиг прислати: «Оце все, написав, бо спішу — маємо йти у наступ. А ти, якщо народиш дівчинку, назвеш Марійкою, а якщо сина — то Василем. Бувай здорова…».

І на цьому все — обірвалося життя солдата... Цей останній лист і похоронка стали згодом документальною підставою, щоб Гафію Салюк розписали з Данилом Дяком. Заочно! Вона тут, на цій грішній землі, а він уже десь там, у засвітах — і вони реєструються як подружжя! Звісно, всі шлюби укладаються на небесах, але чи багато на землі ось таких наочних ілюстрацій цього правила?

— І що, ви вже потім не виходили заміж?

— Ні. Данило мені казав, як ішов на фронт: «Знаєш, на війні по-всякому буває, чекай мене десять років. А вже як далі не прийду, то воля твоя…». Чекала-виглядала, на битий шлях вибігала, сльозами дорогу кропила… Минули тих десять гірких років, але я розуміла, що іншого полюбити не зможу. Свататися приходило багато, однак якщо нема кохання, то навіщо вони мені?

Гафію Іванівну шанобливо величають у селі Наддністрянською журавкою, яка до дна випила біль тієї далекої війни. Життя не питало її, чи хоче вона бути сильною, змусило такою стати. Тяжко, до безсилля, рвала жили у колгоспі за себе і за свого Данила. Мабуть, за лебедину вірність віддав він їй свої непрожиті роки.

— Гафія Іванівна — людина міцної волі і великої любові, — каже Мурованокуриловецький селищний голова Галина Миколаївна Цибульська. — Вона несла свій хрест, мирилася з тим, чого вже ніколи не повернути. Доля обділила її жіночим щастям, та подарувала материнську радість — виховала доньку, від якої розростається рід нащадків — гарних, добрих і порядних людей, що теплом зігрівають її старість.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Продовжено воєнний стан
Читати
Газ — тільки власного видобутку
Читати
Кажуть, що зменшили тіньову зайнятість
Читати
Захисники вдома
Читати
Подорожчали овочі, фрукти та молоко
Читати
Автокрадіжок поменшало
Читати
Допомагає природа
Читати
Iмовірні втрати продовольства величезні
Читати
Порти під прицілом
Читати
Авторинок пожвавлюється
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове