Архів
Вівторок,
26 березня 2024 року

№ 13 (20057)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  Версія для друку          На головну
  • Отакої!

Сучасні пригоди стародавньої споруди

Микола НЕЧИПОРЕНКО.

Дніпропетровська область.

Три роки тому Дніпропетровську область облетіла сенсаційна новина, яка стала подією у всеукраїнському масштабі, й не тільки. Йдеться про знайдену археологами тисячолітню споруду біля села Новоолександрівка — кромлех.

ЩО Ж ТАКЕ кромлех? Це кам’яні брили майже два метри заввишки, встановлені вертикально колом. Дивує, як нашим пращурам удалося їх так підігнати. Високі кам’яні стояки, які поділили кромлех усередині на шість окремих камер із похованнями давніх правителів, наші далекі предки потім засипали землею. Це і сховало прадавню споруду на багато віків.

Курган, усередині якого виявили кромлех, ще наприкінці минулого століття рішенням Дніпропетровського облвиконкому набув статусу Пам’ятки археології місцевого значення до подальшого його дослідження і вирішення питання про внесення (невнесення) до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Міністерство культури України тільки 2021 року дало дозвіл на його розкопування. Дніпровську археологічну експедицію, яка і знайшла кам’яну пам’ятку, очолював Дмитро Тесленко — старший науковий співробітник Науково-дослідного центру Охоронної археологічної служби Інституту археології НАН України. Він стверджує, що унікальну споруду часів пізнього неоліту або початку бронзової доби звели на межі ІV-ІІІ тисячоліть до нашої ери. Новоолександрівський кромлех є винятковим для всієї європейської цивілізації, бо він давніший за єгипетські піраміди та Стоунгендж на Британських островах.

Проте невдовзі після появи новини про вагому знахідку відоме в області агентство «Антикорупційна правозахисна рада», очолюване Олександром Снісарем, забило на сполох: практично впритул до стародавньої пам’ятки затіяно будівництво… елітного житлового містечка. Правозахисники стверджують, що це може завдати кромлеху непоправної шкоди.

Що ж відбувається? Як відомо, сьогодні для продовження більшості розкопок археологи мають шукати спонсорів. На їхнє прохання профінансувати дослідження кургану відгукнулася компанія «Алан», яка спеціалізується на харчовій продукції у Дніпрі. А віднедавна в рамках фірми виникло ще й ТОВ «Комфорт Сіті Буд». Виявляється, саме це товариство і взялося зводити житлове містечко на історичному пагорбі на околиці Новоолександрівки. Виходить, що так звані меценати профінансували розкопки кромлеха, аби дістати право забудовувати навколо нього свій «град».

За словами Лідії Голубчик, директора Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей, при наданні дозволу на будівництво законодавство передбачає обмеження у використанні земель на території пам’ятки та в зонах її охорони. Стосовно місцевості навколо кромлеху, то вона має залишатися незайнятою в радіусі принаймні 110 метрів. Що ж маємо насправді? Дозвіл на спорудження житла поруч археологічної пам’ятки надала Дніпровська райадміністрація, і в ньому розділ умов та обмежень для проєктування об’єктів будівництва чомусь зоставсь із прочерком. Забули заповнити? Чиясь «забудькуватість» дозволила ТОВ «Комфорт Сіті Буд» довільно, на власний розсуд, поводитися з історичною спадщиною.

Турбуватися стосовно охорони унікальної знахідки заходилися не очільники місцевої громади та області, а Наукова рада Інституту археології НАН України, яка ухвалила документ про збереження кромлеха. Втім, науковці на цьому й зупинилися. Але ж ухвалити рішення і належно подбати про його виконання — це не одне й те ж. Як не побиваються активісти агентства «Антикорупційна правозахисна рада», зупинити роботи, що ведуться впритул до розкопаного кромлеха, не вдається, вже забудовано половину охоронної зони. Разом із тим більшає плутанини навколо крайніх у цій справі. Так, наприклад, виявилося, що ТОВ «Комфорт Сіті Буд» тільки генеральний підрядник, а замовник — ТОВ «СНВ-ГРУП». Щоправда, обидва товариства входять до фірми «Алан» і знаходяться у Дніпрі за однією адресою.

ЯК ПЕРЕКОНАТИ місцевих чиновників і бізнесменів у тому, що кромлех — знахідка неоціненна? Адже такого артефакту не знайти в цілім світі! Він свідчить про давню і багату історію України. Як кажуть, сам Бог велів розпорядитися унікальною нагодою в інтересах нинішніх і майбутніх поколінь.

Прикро, що цього не хочуть зрозуміти ті, від кого нині залежить доля кромлеха. Незважаючи на гнівний протест антикорупціонерів-правозахисників, до яких приєднались і небайдужі жителі місцевої громади, багатовікову знахідку просто засипали землею, так, начебто її зберігають. Насправді ж сучасні варвари хочуть її знову поховати, а не зробити з неї національне «місце сили».

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Там — воюють, тут — торгують
Читати
Черговий терор на ГЕС
Читати
Теплова генерація напівзруйнована
Читати
Додаткова допомога аграріям
Читати
Не забудьте про годинники
Читати
Тривають польові роботи
Читати
Роки в невідомості
Читати
Фальсифікат здоров’я не додає
Читати
Розмінування у пріоритеті
Читати
Вугледобувна галузь активізувалася
Читати
Географія цукру
Читати
Опалення вимкнуть раніше
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове