Читач — газета Продукти «Мені 78 років, перенесла інсульт, маю гіпертонічну хворобу, сигмоїдит, запалення товстого і тонкого кишківника, закрепи, нетримання сечі. Поліпшити самопочуття намагаюся з допомогою здорового способу життя, зокрема харчування. Щодня з’їдаю по два волоські горіхи, дві столові ложки несмаженого гарбузового насіння, чайну ложку подрібненого насіння льону, 4 рибинки мойви, чайну ложку вершкового масла, розмочений чорнослив, кашу із зеленої гречки та нешліфованого рису, дві склянки теплого козячого молока. Чи правильно я харчуюсь? Чи можна мені вживати бобові?» Катерина С. Полтавська область.
ЩОБ виявити, наскільки підходять вам продукти, необхідно проаналізувати, чи з’являється після їди здуття живота. Зокрема, бобові можуть складно перетравлюватись. Якщо виникає метеоризм, то він може провокувати підвищення тиску, порушення в роботі серця й ризик повторного інсульту чи інфаркту. Отже, вам потрібно їсти ті продукти й у такій кількості, щоб не було здуття живота, закрепу чи проносу. Як видно, читачка, обираючи харчування, намагається споживати якомога більше ненасичених жирних кислот, щоб поліпшити стан судин. Рекомендую насіння льону замінити лляною олією. Щодня можна вживати по чайній ложці олії льону з їжею, що допоможе судинам. Періодично протягом 2-3 тижнів двічі-тричі на день їсти по столовій ложці сирого гарбузового насіння. Та, щоб мати більше користі, його краще трішки підсмажити, як і насіння соняшнику та горіхи. Білки, підсмажені в насінні, стають більш доступними для перетравлення. Легке обсмажування активує в них цінні олії, які в сирих зернах перебувають у сплячому стані. Якщо після гарбузового насіння «революція в животі», треба перевірити, чи є паразити, бо гарбузи — антипаразитарний засіб. Зелену гречку та рис корисно мати в раціоні. Але тибетці не просто так придумали смажити зелену гречку, мовляв, аби було смачніше. Це спосіб зробити продукт краще засвоюваним. У зеленій гречці трішки більше біофлавоноїдів, які зберігаються і після обсмаження, тобто таким чином засвоєння корисних речовин збільшується, бо на смачне більше виділяється шлункового соку, що поліпшує травлення. Дві головні проблеми читачки пов’язані з поперековим відділом хребта — йдеться про розслаблення сечового міхура й закрепи. Треба обстежитися, чи немає гриж у попереку. Якщо є, лікар призначить лікування. Якщо ж немає, то помічними будуть аплікатори Ляпка чи Кузнєцова: лягаючи, треба підкладати їх під поперек. Запалення кишківника буде завжди, коли є закреп, бо його спричиняє те, що затримується в кишківнику. Провокують закрепи проблеми в попереку, які не дають скорочуватися м’язам товстого кишківника, спричиняючи його поганий тонус. Солодкі фрукти не протипоказані, але їсти їх корисніше не сирими, а термообробленими, тоді вони краще засвоюватимуться, особливо у тих, хто має порушення з органами травлення. Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем. Борис СКАЧКО, реабілітолог.
Причини запалення трійчастого нерва «У мої 86 років маю запалення трійчастого нерва. Чому виникає запалення та як із ним боротися?» Петро Д. Київська область.
ТРІЙЧАСТИЙ нерв, розташований на обличчі, може реагувати на будь-які, навіть незначні, інтоксикації. Найчастіше його запалення відбувається внаслідок вірусних інфекцій чи застуди. Коли токсин потрапив у щільний простір нерва (а він оточений зусібіч кістками), виникає запалення, набряк. Нерв грубшає, затискаючи сам себе, що й викликає біль. Щоб не дати інфекції спровокувати запалення трійчастого нерва, треба ретельно лікувати вірусні інфекції: грип, ковід. Необхідно намагатися не допускати підвищення температури вище 39 градусів і багато пити. Якщо рідини в організмі недостатньо, токсини, наявні за високої температури, погано виводяться. На тлі інтоксикації можуть бути не лише запалення трійчастого нерва, а й неврит, енцефаліт, міокардит серця, поліартрит — виникнення цих хвороб залежить від того, яке місце вразили токсини. Тому, поки вірус є в організмі, треба якомога більше пити: наприклад, яблучний та абрикосовий компоти, воду з варенням — якщо немає протипоказань. Дотримуватися режиму пиття дуже важливо, бо під час температури організм втрачає багато води, в результаті чого збільшується в’язкість крові й виникають ускладнення. Достатня кількість рідини в організмі під час інфекційного захворювання значно зменшує ймовірність виникнення невриту та інших проблем. При вірусних інфекціях не слід легковажити. Треба дотримуватися постільного режиму, встаючи тільки для того, щоб попити чи сходити до туалету. Лежати треба, допоки організм повністю не подолає інфекцію. Тоді не буде перелічених тут недуг, які можуть трапитися внаслідок безвідповідального ставлення до свого здоров’я. При запаленні трійчастого нерва трави біль не знімуть. Знадобляться протибольові, протизапальні препарати, які призначає лікар. Денис АБШАТКІН, нейрохірург.
|