Архів
Вівторок,
16 квітня 2024 року

№ 16 (20060)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували
Тетяна РОЗДОБУДЬКО
і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Найвідповідальніша пора

ПРАВИЛЬНО кажуть, що навесні день згаєш, потім тижнем не надолужиш. А руки вже скучили по землі, весняна праця не приїдається. І радіє душа — квітень надворі!

Настала пора відкритого ґрунту. Як тільки земля «достигне», можна починати перші посіви. Перевіряють стиглість ґрунту дуже просто: треба копнути лопатою, і якщо земля не липне до неї, а відвалюється рівними скибами — треба братися до підготовки грядок.

Більшість холодостійких овочів, які сіють першими, — тугосхожі, їм необхідно багато вологи, щоб насіння дружно проросло. З їх сівбою треба поспішити. Добре, якщо грядки скопані чи зорані з осені, тоді навесні їх залишиться тільки розпушити вилами і заправити комплексним добривом.

Першими з овочевих культур сіють моркву, листову та кореневу петрушку, ріпу, горох на лопатку і на боби, самі боби — білі або чорні, кому які подобаються. Сіють і цибулю-чорнушку, салат, щавель, кріп. Насіння цих культур невимогливе до тепла, проростає вже за 1...3ОC, а сходи здатні витримувати приморозки до -6ОC.

На суничних грядках знімають зимове укриття, згрібають старе листя та розпушують міжряддя.

Багато кому з городників доводилося спостерігати, що щільна купа виполотих бур’янів, полежавши деньок на сонці, стає гарячою всередині. Цією властивістю варто скористатися. Яму холодного парника заповніть соломою або торішньою травою і ретельно утрамбуйте. Потім пролийте її гарячою водою з додаванням марганцівки і закидайте зверху городньою землею шаром 10-20 см. Така підстилка здатна розігрітися до 70ОC. У цьому разі з висіванням насіння варто тиждень почекати, щоб тендітні корінці рослин не обпеклися.

Якщо компостна купа розташована на сонці, то на ній можна посіяти не тільки ранню зелень, а й більш теплолюбні рослини: кабачки, гарбузи тощо, накривши посіви плівкою. Поливати слід тільки теплою водою.

Зазвичай у квітні в гарну погоду натягують плівку на теплиці та парники. Під плівкою зберігаються і тепло, і волога, а сходи з’являються швидше. Після появи сходів плівку знімають не відразу, інакше рослинки можуть загинути через весняні приморозки. Плівку можна замінити лутрасилом (спанбондом), а коли мине загроза приморозків, зняти його.

Якщо не встигаєте із сівбою і бачите, що ґрунт починає пересихати, слід закрити вологу поверхневим розпушуванням залізними граблями на глибину 5-7 см.

Чимало суперечок нині про те, в якому напрямку розташовувати грядки. Найоптимальніше, за спостереженнями, — із заходу на схід, а рядки на них спрямовуйте вздовж, тоді освітленість усіх рослин буде якнайкращою.

Не забувайте і про ранні зеленні, котрі отримують з городу: редиска, шпинат, крес-салат і пекінська капуста. Насіння цих культур можна посіяти в теплиці. На час висаджування основних культур більшість скоростиглих рослин буде вже зібрано. Крес-салат і шпинат доцільно сіяти густіше і проріджувати під час збирання продукції. Пекінська капуста краще росте, якщо її насіння висівати на певній відстані: тоді рослини виходять могутнішими, а спеціального проріджування вона не потребуватиме.

Редиска більш вибаглива, її посіви загущувати не можна, а проріджувати сходи слід ще у фазі сім’ядольних листочків.

Якщо з якихось причин ви не обрізали сад восени, то найдоцільніше це зробити на початку квітня. Починайте з кущів чорної смородини та аґрусу. У червоної і білої смородини (порічки) верхівки віття не обрізають, а лише видаляють старі гілки й ті гілочки, що відгалужуються всередину крони.

Обрізати вишні та сливи треба тільки тоді, коли чітко стане видно підмерзання після зимівлі, а ще краще — залиште цю процедуру на осінь. Те ж саме стосується і яблунь.

Квітень — найкраща пора для щеплень. На початку місяця треба зрізати живці для щеплення, загорнути їх в газету, покласти у поліетиленовий мішечок і — в погріб чи холодильник. Наприкінці місяця можна використовувати їх для щеплення.

У другій половині квітня слід обприскати ті рослини, в яких починають бубнявіти бруньки, оскільки перші шкідники відкладають яєчка саме в цей час, просто в зелений конус листка.

З початком цвітіння мати-й-мачухи починається вихід із землі самичок яблуневого квіткоїда. Дуже важливо не згаяти цей момент і заздалегідь прилаштувати на стовбурах ловчі пояси або скористатися спеціальним клеєм. Якщо цього не зробити, то квіткоїдів потім уже ніяк не дістати, жук залізе в бутон, як у фортецю, і нічим його не проймеш, а отже, втратиш урожай.

Коли пробуджується сад, потрібно починати підживлювати дерева і чагарники. Коли стоїть сира погода, будь-які добрива можна вносити в сухому вигляді, але якщо весна спекотна і сонячна, найкраще підживлювати рідкими добривами. Як ніколи доречним буде підживлення розведеним гноєм із додаванням мікроелементів.

Розсаду томатів і перців поливайте помірно, не перезволожуючи ґрунт. Не забувайте, що рослинкам необхідне хороше освітлення. Для отримання міцної розсади не обійтись і без позакореневого підживлення мікроелементами та стимуляторів росту.

Розчином марганцевокислого калію можна обприскувати перець, якщо йому докучає попелиця. Доцільно вдатися до підживлення для прискорення закладання плодових бруньок або квіткових бутонів.

Версія для друку          До списку статтей

ХТО топить дровами, за зиму назбирав чимало попелу. Споконвіку це цінне добриво використовували на городі. Дехто, правда, надміру захоплюється мінеральними добривами, ігноруючи попіл, а дарма. Втім, існують чіткі правила внесення цієї корисної речовини, про які й розповімо.

Також поговоримо про трохи, сказати б, упосліджене дерево — шовковицю. Ах, цей смак дитинства! Проте чимало господарів називають шовковицю смітною, не хочуть її садити, мовляв, тільки мух розводити. Звичайно, дерево можна помістити десь на краю садка або біля компостної купи. Та якби ж усі знали, який лікувальний ефект від плодів цієї рослини, то більше її цінували б, ще й намагалися мати і чорну, і білу, й рожеву.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове