Архів
Вівторок,
16 квітня 2024 року

№ 16 (20060)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Слово про сучасницю

Найбільше щастя — родина

Віталій НАЗАРЕНКО.

Чернігівська область.

На фото автора: Варвара Петрівна любить читати газети. На стіні — картини з бісеру, вишиті її донькою Ганною.

Такі люди, як Варвара Петрівна Байдалова, — жива історія, за якою можна писати книжки. У рідній Кинашівці на Чернігівщині їй довелося пережити розкуркулення батька, важку колгоспну працю за кусень хліба і трудодні, страшний Голодомор, війну й німецьку окупацію. Нещодавно жінка відсвяткувала 101-річчя.

Козорізи із Загребелля

ВАРВАРА Петрівна — одна із довгожителів Борзнянської громади. Доглядає її 75-річна донька Ганна Зозуль. Жінка забрала матір до себе в Борзну років із 15 тому. До того часу старенька сама себе обслуговувала, поралась по господарству. Звідки в неї бралися сили, і сама гадки не має, бо з дитинства була вельми хворобливою, через що й на пенсію вийшла раніше.

Народилась довгожителька у 1922 році. Родина велика — десятеро дітей, Варвара була найменшою. Усі важко працювали, хазяйнували, щоб не бідувати.

— У батька нашого, Петра Корнійовича, були коні, корови, плуги, ґрунту мав трошки, — пригадує старенька. — Яку лишню копійчину заробить, купляв землю, як тоді казали, по «чвертці» (старовинна міра, що становить 1,5 десятини, а 1 десятина — це 1,09 га. — Авт.). Працював сам на себе.

Коли більшовики прийшли розкуркулювати Петра Козоріза, багатодітний батько сперечатись не став — прив’язав до воза худобину, поклав на нього реманент і віддав. Аби вижити, подався й сам до колгоспу. Батька не стало, коли Варварі заледве виповнилося 12 років: його на смерть забив колгоспний бичок. Осиротілій сім’ї допомогло вижити те, що семеро старших дітей уже могли себе прогодувати і матері треба було піклуватися тільки про наймолодшу доньку (дві її сестрички померли малими від скарлатини). Так вони й жили вдвох у хаті на Загребеллі — той куток села й понині так називають, бо розташований він за річкою.

Червоне лихоліття

— МАМО, розкажіть про голодовку, — звертається до Варвари Петрівни донька.

— О-о-о… — схлипує Варвара Петрівна (тут і далі слова її говіркою. — Ред.) — Люди мерли... А старців скільки було... Боже ж мій! Все ходить і просить, а що ж ти даси йому, як у самого нічого нема?

— А чого голод стався? Врожай був поганий? — запитую.

— Аж ніяк. Жито тоді вродило — колосся отакеннеє-о, — витягує пучку старенька. — А голод був, бо зерно наше забирали й одправляли на Доч (вантажна залізнична станція поблизу села Високе. — Авт.), а куди далі, дак хто знає. Страшно й розказать… Казали, що Сталін наш хліб на свою родіну одправляв, а села голодні були. Ходить, ходить мужчина, впав — і готов. Мати моя піде купить гірчичну макуху, наколотить, і їмо. Гидко, а треба. Їли траву, все, що ворушилося. Хоча до совєтов не бідували, а тут насилу вижили.

Люди голодували, а от сільське начальство — ні. «Хіба ж буде бідувать голова колгоспу? — риторично запитує Варвара Байдалова. — Жив він набагато лучче од людей». Попри голод та злидні місцеве начальство не забувало обтяжувати виснажених селян податками. Зрештою тодішній голова сільради за це й поплатився.

— Розказували, що Надька Чмельова вбила Мокія, — згадує Варвара Петрівна. — Значить, зайшов він за долгом, а вона якраз топила піч. Став вимагать, а їй платить ні з чого. То вона його чи кочергою, чи рогачем прибила і під піч затягнула. А ніч прийшла, дак за нього, да в річку, а він через трохи взяв і сплив.

Вікова мудрість

ЖИТТЯ тоді, як бачимо, було далеке від солодкого. Це сьогодні діти крутять носом перед кашею з котлетою, а раніше і шматок черствого хліба видавався за радість. Варвара Козоріз почала заробляти на прожиття з 14-річного віку важкою працею колгоспної свинарки. Аж доки не прийшла війна… Четверо її братів загинули на фронтах. У роки окупації в Кинашівці, кажуть, стояли мадяри. Хоча Варвара, яка вже була дівкою, не дуже й розбиралась, хто з них хто, проте досі пам’ятає жорстокість декого з них.

Після війни в селі чоловіків майже не залишилось. У колгосп приїхало багато переселенців. Чоловік Варвари Петрівни був білорусом. Михайло Архипович повернувся з фронту й осів у Кинашівці, де й познайомився зі своєю судженою. Згодом, коли з’явилися діти (двоє синочків й донечка), сім’я купила стареньку хату. В ній і минула більша частина життя Варвари Петрівни. Всіх своїх братів і сестер (до дорослого віку з родини Козорізів дожили четверо дітей), однолітків вона пережила, поховала і любого чоловіка, а коли стали підводити сили, попросилась до доньки в Борзну.

— До 85 років мати сапу не ховала, все працювала на городі, — каже Ганна Зозуль. — Та й сьогодні у свої 101 ходить по хаті, по теплу гуляє надворі, читає газети (щоправда, з лупою, бо вже пережила дві операції на очах).

— Який же секрет довголіття? — запитуємо в бабусі.

— Людина живе стільки, скільки їй відвів Господь, — із віковою мудрістю відповідає Варвара Петрівна.

І додає, що коли настане її час, то хоче повернутись на рідне Загребелля, де лежать усі її рідні. А сьогодні продовжує радіти онукам, правнукам і праправнучатам. «Їх у мене без щоту», — усміхається жінка. Як і заведено, коли рідня приїздить у гості, Варвара Петрівна дістає згорток і наділяє всіх грошима, які відкладає з пенсії. Так виховане покоління, що пережило війну та голод.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Закликають економити
Читати
Посівна в розпалі
Читати
Боротьба триває
Читати
Тваринництво пожвавішало
Читати
Слід надолужити вакцинацію
Читати
Березневий ворожий терор
Читати
Збитки колосальні
Читати
Зобов’язані очистити територію
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове