Архів
Вівторок,
16 квітня 2024 року

№ 16 (20060)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Стихія

Здавалось би, де та Сахара...

Олег ГРИГОРЕНКО.

Нещодавно більшість регіонів України накрили пилові хмари. Усе через бурю, яку напередодні зафіксували у найбільшій пустелі світу — Сахарі.

НА АФРИКАНСЬКОМУ континенті сильний вітер здійняв потужні вихори піску та з потоками гарячого повітря розніс його на тисячі кілометрів. Більшість дрібних частинок осіла у Середземному морі, трохи піску дійшло і до балканських країн. Пил із пустелі забарвив небо в помаранчевий відтінок над частинами Франції, Швейцарії та Південної Німеччини. А над Україною зафіксували пилові хмари.

Першими африканський пил помітили жителі заходу країни, далі його хмари заполонили решту територій. Найменше дійшло до сходу…

Як пояснюють метеорологи, це природне явище не має чіткої сезонності. Найбільша ймовірність його виникнення навесні, коли починається сезон вітрів. І хоч більшість називає це пиловою бурею, насправді це не так. «Багато хто плутає погіршення видимості через пил із небезпечною стихією — пиловою бурею. За останньої швидкість вітру вища за 15 м/с, здіймається верхній шар ґрунту, а триває вона щонайменше 3 години, а то й більше. Чого в Україні не спостерігалось: і вітер був слабкіший, і потоки пилу короткочасніші», — пояснили синоптики Українського гідрометеоцентру. За їхніми словами, в Україні пилові хмари загалом можна побачити нечасто. Востаннє їх фіксували тут навесні 2020 року. Втім, кліматологи попереджають, що надалі подібні пилові хмари можуть стати частішими та інтенсивнішими через зміну клімату. Тож не без того, що через десятиліття Україну, так само, як і африканську пустелю, накриватимуть уже справжні пилові бурі, а не хмари, як тепер.

Щоправда, вітри, що принесли в Україну пилові хмари, теж не можна назвати такими вже й слабкими. Пил був настільки щільний, що застилав небо, навіть проникав у будинки та автомобілі. У соцмережах було чимало повідомлень про повалені дерева, пошкоджені дахи та інші конструкції. Подекуди вони призвели до пошкоджень інфраструктури, залишивши без електрики сотні населених пунктів по всій країні. Так, за даними Міністерства енергетики, найбільших збитків було завдано Київській області, де без світла залишилося 120 населених пунктів і 34,2 тисячі споживачів. Друга за величиною зона відключення електроенергії була зареєстрована на Хмельниччині, де від стихії постраждали 9,5 тисячі абонентів у 61 населеному пункті. Сильні вітри також знеструмили 42 населені пункти на Закарпатті, залишивши без світла близько 10 тисяч споживачів. Не оминув природний катаклізм і Житомирську та Дніпропетровську області, де було знеструмлено 32 та 21 населені пункти відповідно. На піку негоди у Чернігівській, Черкаській, Вінницькій, Кіровоградській областях теж було оголошено жовтий рівень небезпеки…

Отаке буває. Здавалось би, де та Сахара, а де Україна, куди за понад десять тисяч кілометрів донеслась африканська пустельна пилюка. Проте наразі погода вже кардинально змінилася. Україну накрив інший атмосферний фронт, який приніс тепло, короткочасні дощі, а вітер дме не з півдня, а із заходу.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Закликають економити
Читати
Посівна в розпалі
Читати
Боротьба триває
Читати
Тваринництво пожвавішало
Читати
Слід надолужити вакцинацію
Читати
Березневий ворожий терор
Читати
Збитки колосальні
Читати
Зобов’язані очистити територію
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове