Архів
Вівторок,
23 квітня 2024 року

№ 17 (20061)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  Версія для друку          На головну

Стародавня Буша знову в облозі!

Віктор ЗЕЛЕНЮК.

Могилів-Подільський район

Вінницької області.

Фото з відкритих джерел.

Днями у вітчизняному інформаційному просторі широкого розголосу набула інформація про те, що в селі Буша Ямпільської громади ділянку площею понад 13 гектарів планують перетворити на кар’єр і що Державна служба геології та надр України уже фактично продала якійсь маловідомій новоствореній фірмі право «рити» там корисні копалини. І нікого з чиновників не хвилює, нікому не болить, що майбутній кар’єр буде розташований упритул до Державного історико-культурного заповідника «Буша» та геологічної природної пам’ятки загальнодержавного значення «Гайдамацький Яр».

НА ГОРІ Лисківка в селі Буша свого часу розвідали родовище корисних копалин. Саме цей об’єкт виставила на аукціон Державна служба геології та надр України. Лот називався «Спеціальний дозвіл на користування надрами родовища «Бушанське». Організовувала аукціон Українська енергетична біржа. Його переможець дістав дозвіл відкрити кар’єр з добування двох видів вапняку, трепелу та крем’янистої крейди. На аукціоні змагалися дві фірми. Перемогло ТОВ «Сі-Еволюшн» з однією тисячею гривень статутного капіталу.

Чим обурені жителі Буші, Дорошівки і Слободи-Бушанської? Чому так збурив продаж ділянки на горі Лисківка людей у різних кінцях нашої держави і навіть за кордоном?

Територію довкола села Буша часто називають Місцем сили, колискою української давнини, а Державний історико-культурний заповідник «Буша» є у переліку «Семи чудес Вінниччини». Там регулярно відбуваються зібрання каменотесів, народних майстрів, не кажучи вже про потоки туристів з України і з багатьох країн. Сюди кілька разів приїздив навіть буддистський монах і миротворець Дзюнсей Терасава з Японії.

Певна річ, чиновники виправдовуються, що кар’єр буде не в заповідній зоні, а «на відстані 1 км» від неї. Проте ініціативна група місцевих жителів стверджує, що родовище знаходитиметься в критичній близькості до житлових будівель, пам’яток історико-культурного призначення, геологічного заказника «Гайдамацький Яр», річок Мурафа та Бушанка і джерел питної води.

У письмовій скарзі, адресованій голові Вінницької ОВА Сергію Борзову, голові Могилів-Подільської РВА Юрію Яцуку та голові Ямпільської міської ради Сергію Гаджуку ще 28 березня 2024 року учасники зборів села, зокрема, написали, що «Державна служба геології та надр України під час виставлення на аукціон «Родовища Бушанського» для видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ) поміж сіл Буша, Дорошівка та Слобода Бушанська, грубо порушила ряд законів України та Кодексу України про надра. Оголошення аукціону на «Родовище Бушанське» відбулося без громадського обговорення, зокрема, щодо шкідливого впливу на довкілля видобування породи саме в цьому місці. З документів, виставлених на майданчику аукціону, ми отримали додаткову інформацію: для такого видобування у відкритий спосіб переможцю, власнику дозволу, потрібно буде розробити кар’єр загальною площею 13,1 га. Ці дії негативно вплинуть на життєві та економічні інтереси мешканців сіл Бушанського старостинського округу. Під загрозою опиниться діяльність Державного історико-культурного заповідника «Буша»… Під питанням залишається подальший розвиток зеленого туризму як головного ресурсу зайнятості мешканців громади. Під загрозою опиняється екологічний стан басейнів річок Мурафа та Бушанка, геологічна природна пам’ятка загальнодержавного значення урочище «Гайдамацький Яр» (межі якого входять у межі родовища). Також на землях родовища Бушанське розташоване громадське пасовище, яке використовується жителями села для випасу великої рогатої худоби, заготівлі кормів та іншої діяльності, передбаченої цільовим призначенням даної земельної ділянки, яка становить орієнтовно 70 га… На території Бушанського старостинського округу здійснює свою діяльність ГО «Бушанська толока», яка у Слободі-Бушанській започаткувала реабілітаційний центр для реабілітації і психологічного відновлення жінок, дітей, військовослужбовців, ВПО та волонтерів. Розміщення кар’єру поруч із ним неприпустимо…

Вимагаємо — в обумовлений законами України термін зупинити вищезазначені і пов’язані з ними протиправні дії і належним чином провести професійну і прозору експертизу можливого впливу на довкілля видобування корисних копалин «Родовища Бушанського», а також забезпечити проведення належним чином громадських обговорень результатів такої експертизи».

Про ситуацію, що склалася навколо гори Лисківка, я розмовляв з Олександром Пірняком. Це він свого часу створював історико-культурний заповідник «Буша». За його безпосередньої участі заповіднику присвоєно статус державної пам’ятки. Він народився, виріс і проживає в рідному селі, знає його історію. Пан Олександр проклав туристичну стежку до святині.

«Нас знову беруть в облогу, як це вже було в історії села, — з гіркотою каже він. — Нагадаю факт з історії. 28 листопада 1654 року тодішні жителі села зустріли з вилами, камінням і смолою 30-тисячне загарбницьке військо польської шляхти. Тепер ми теж готові дати гідну відсіч всяким корупціонерам, шулерам, всякій мерзоті, яка зазіхає на землі Буші. Є у нас і камінь, і смола, і вила…»

Співрозмовник стверджує, що відкриття кар’єру знищить природний парк, археологічну спадщину. До того ж завдасть шкоди людям. Від місця, де хочуть рити кар’єр, до річки Бушанка — приблизно сто метрів, до сільських хат у Буші — 300 метрів, до річки Мурафа у Дорошівці — близько 400 метрів, а до місцевого дитячого садка — 800 метрів. «Років 15 тому вже була спроба розпочати розробку кар’єру, — розповідає Олександр Пірняк. — Питання виносили на сесію сільради. Потрібен був дозвіл депутатів. На той час я не був депутатом, але прийшов на сесію. Говорив від імені колективу нашого історико-культурного заповідника «Буша». Тоді вдалося відстояти справедливість! Цього разу аукціон провели без громадських слухань, поза спинами людей, ніхто не цікавився нашою думкою. Але люди готові захищати своє».

На других зборах екоактивістів села 1 квітня був присутній начальник відділу культури Ямпільської міськради Віктор Замишляєв. Він повідомив, кому належить продана ділянка землі і яка її категорія. За його словами, це земля комунальної власності Ямпільської міської територіальної громади. Належить до земель сільськогосподарського призначення. Відведена під сіножаті й випас худоби.

— Жодних документів від Державної служби геології та надр України щодо проведення аукціону в міській раді нема, тобто державний орган офіційно не звертався до нас щодо цього. У міській раді дізналися про аукціон із соціальних мереж. Як будемо діяти далі, питаєте? Коли одержимо документи, тоді будемо реагувати. Міська рада підтримає право громади у відстоюванні комунальної власності…

Сподівається на підтримку місцевої влади і директор Державного історико-культурного заповідника «Буша» Ірина Захарчук. «Нам сам Господь Бог велів відстояти і зберегти для нащадків нашу унікальну історичну землю з чистим повітрям, мальовничими краєвидами, відсутністю шкідливих виробництв та промислових об’єктів. Організатори цих торгів скористалися тим, що в Україні йде війна і людям не до контролю за загребущими руками чиновників. Будьте певні, їхня затія не пройде! Страшно навіть уявити рух великогабаритного транспорту дорогою до родовища, що проходить через заповідник, він призведе до руйнації пам’яток і катастрофічно зменшить наплив туристів…».

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Мобілізаційні зміни опубліковано
Читати
Найпопулярніша — Київщина
Читати
Убезпечити від ігрової ями
Читати
Руйнують багатство країни
Читати
Реальні масштаби невідомі і страшні
Читати
Переважає соняшник
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове