Архів
Вівторок,
23 квітня 2024 року

№ 17 (20061)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  Версія для друку          На головну
  • Із зали суду

А ви читайте «Кайдашеву сім’ю»

Інна ОМЕЛЯНЧУК.

ЦЕ НЕ ПРОСТО порада, а… рішення Гощанського районного суду, в якому чорним по білому: «П’ять років позбавлення волі умовно з іспитовим терміном рік і обов’язковим прочитанням повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я». Отакої!

За версією слідства, торік, 28 травня, уродженець села Курозвани Гощанської громади на Рівненщині зайшов на подвір’я рідної сестри та викрав із господарського приміщення реманент, інструменти й два металеві каркаси від воза — всього на 6 тисяч гривень. І за цю, на перший погляд, дрібну крадіжку, чоловікові загрожувало від 5 до 8 років позбавлення волі — отакі жорсткі покарання передбачає закон у воєнний час!

Утім, суддя Петро Тишкун вирішив інакше:

«Справа виникла зі спору навколо спадщини після смерті матері. Бо все майно, включно з будинком, вона заповіла сестрі. Олена та Віталій постійно сварилися між собою. Дійшло, як бачимо, до суду. Брат стверджував: те, що забрав (обценьки, сокири, молотки), купував сам, коли ще жив у батьківській хаті. Та довести своє право власності на це майно не зміг. Я вирішив: щоб виконати основну функцію покарання — виправну, щоб чоловік усвідомив, що вчинив усе ж неправильно, йому не завадить прочитати хороший твір. Приміром, такий, як моя улюблена повість «Кайдашева сім’я». Там майстерно змальована схожа ситуація — конфлікти між родичами через майно та спадщину», — коментує служитель Феміди.

Зізнається: за понад три роки роботи суддею такого вироку ще не ухвалював. Але закон це дозволяє. Окрім читання повісті, Віталій має вивчити й два розділи Цивільного кодексу — про право власності та спадкове право.

Щоправда, сам чоловік коментує рішення суду досить скептично: «Вона там усе понабріхувала. Коли я ще жив у хаті, купував пилку, воза, вікна пластикові повставляв. А сестра мешкала в Гощі. Я років чотири вже з нею не спілкуюся. Скажіть, хай вона все це читає, а не я».

Але, як би там не було, читати доведеться. Бо через рік, після завершення випробувального терміну, суд вирішуватиме, чи звільняти чоловіка від покарання.

«Якщо він не виконає рішення, може й до в’язниці втрапити», — уточнює той таки суддя Петро Тишкун.

Вирок набере законної сили наприкінці квітня: доти в чоловіка є час оскаржити його в апеляції. Але вже сьогодні в Курозванівській бібліотеці не залишилося жодного примірника «Кайдашевої сім’ї» з чотирьох досі наявних. Бібліотекарка Галина Заїка каже: попри городні роботи, посівну, все село взялося читати Нечуя-Левицького. Ось таке чи то виправне, чи виховне значення має нестандартний підхід судді та розголос!

Що ж, читати нашу класику — гарна ініціатива, тим паче в місячник великого читання, який нині крокує Україною. Та ще важливіше виносити з неї, так би мовити, мораль. Пригадуєте слова Лавріна з «Кайдашевої сім’ї»: «Чому люди ворогують один із одним? Ладні іншого в ложці води втопити». Невже це досі про нас, українців?

Тому хотілося б, аби до читання долучилася й Олена, яка, власне, й подала на брата до суду. Тим часом хату розбрату вона вже продала.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Мобілізаційні зміни опубліковано
Читати
Найпопулярніша — Київщина
Читати
Убезпечити від ігрової ями
Читати
Руйнують багатство країни
Читати
Реальні масштаби невідомі і страшні
Читати
Переважає соняшник
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове