Архів
Вівторок,
30 квітня 2024 року

№ 18 (20062)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Соняшник
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«Я вийшов на пенсію 2013-го. Стаж — 30 років. Працював трактористом-машиністом у сільському господарстві. Пенсія становить 3026 гривень (станом на лютий 2023-го). На питання, чому така маленька пенсія попри високу зарплату, в Пенсійному фонді відповіли, що якби я не працював після 2002 року, то пенсія була би вищою. Роздруківки з Пенсійного фонду додаю».

Степан ЗОЛОВСЬКИЙ.

с. Шляхтинці

Тернопільського району

Тернопільської області.

 

СПОЧАТКУ звернемо увагу на саму формулу розрахунку пенсії. 30 років стажу дають право отримувати пенсію в розмірі 30 відсотків від зарплати. В Пенсійному фонді вам урахували зарплату в розмірі 10 260 гривень (до березневої індексації). Тобто при грубому підрахунку ми отримуємо пенсію, трохи більшу, ніж 3000 гривень. Звісно, є питання і до справедливості розрахунку та індексації цієї зарплати.

Але варто звернути увагу на іншу річ. При призначенні пенсії за законом враховується вся заробітна плата починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням людина також має право додатково надати довідку про зарплату за будь-які 60 місяців роботи до вказаної дати. Видно, що у 1987-1992 роках у вас подекуди була справді непогана зарплата, хоча і не у всіх місяцях. А от у 2000-2009 рр. коефіцієнт зарплати суттєво знижується, зарплата за 2000-2023 роки взагалі зарахована нулями — з якихось причин дані про зарплату в цей період відсутні, хоча дані про стаж є. В таких випадках Пенсійний фонд справді може проставити зарплату у відповідних місяцях нулями, що дуже сильно занижує коефіцієнт зарплати. Тобто виводиться середнє значення між високою старою зарплатою і маленькою новою.

Звісно, тут трішки врятувала ситуацію так звана оптимізація зарплати, коли з розрахунку можуть прибрати найменш вигідні місяці. Але все одно частину місяців із нулями врахували, і це негативно позначилося на кінцевому результаті.

 

«Мій автомобіль потрапив у ДТП. Страхова компанія просить надати номер картки, куди буде нараховано суму за завдану шкоду. Окрім пенсійної картки, іншої в мене немає. Якщо гроші від страхової компанії надійдуть на пенсійну картку, чи вплине це на розмір пенсії?»

Тамара БОРОВИКОВА.

с. Юрківці

Могилів-Подільського району

Вінницької області.

 

ВИПЛАТИ страхової компанії не впливають на розмір пенсії.

Відповідно до статті 27-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (редакція від 1.01.2024), розмір пенсії визначається за формулою, де за основу береться заробітна плата (дохід) застрахованої особи, з якої обчислюється пенсія, у гривнях, і коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Щодо користування пенсійною карткою можна запитати в банку, скажімо, зателефонувати на «гарячу лінію» або підійти у відділення того банку, де ви обслуговуєтесь. Потрібно поставити такі запитання:

• чи можливо, щоб страхова компанія зробила вам переказ коштів на ваш особистий рахунок;

• чи підтримує ваша картка інші перекази і якою є комісія з обслуговування платежів.

Банк перевірить умови вашого договору банківського обслуговування фізичних осіб із наданням платіжної картки і надасть рекомендації.

Відповідно до частини 1 статті 1066 ЦК України, за договором банківського рахунку банк зобов’язується приймати і зараховувати на рахунок клієнта грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум із рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Зверніть увагу: в банку можна взяти довідку про ваш рахунок для отримання коштів — і на нього може бути переказано кошти, які ви зможете зняти безпосередньо в банку, без картки.

 

«Мій чоловік народився в 1934 році. Має 39 років стажу, з яких 35 працював електро-зварником, має понад 20 подяк. 1986-го за багаторічну працю був нагороджений медаллю «Ветеран праці». У зв’язку з цим у мене запитання: чому електрозварник, який працює в місті у цеху, де сухо і затишно, отримує пенсію, більшу за електрозварника сільського, який і взимку, і влітку весь час стояв на колінах?»

Марія ВЕРЕЩАКА.

с. Сніжкова Балка

Олександрійського району

Кіровоградської області.

 

НЕ БЕРЕМОСЯ судити, де працювати важче — в селі чи в місті. Багато чого залежить від конкретних обставин. Натомість точно відомо, що розмір пенсії залежить як від кількості стажу, так і від розміру заробітної плати. Зарплати у колгоспах справді були невеликими, саме це і може позначитися на загальному розмірі пенсії і на різниці в пенсійних виплатах жителя села і міста.

Треба враховувати й інші обставини та чинники. Щоб точно з’ясувати, чому у двох людей відрізняється розмір пенсії, потрібно брати їхні пенсійні справи і порівнювати на конкретних прикладах індивідуальні параметри кожного з них.

Також додамо, що надбавка до пенсії за медаль «Ветеран праці» чинним законодавством не передбачена. Відповідна доплата могла призначатися, наприклад, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим не медалями, а орденами, та особам, нагородженим грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Тарифи поки що без змін
Читати
Щуку кинули у річку
Читати
I цього року без вихідних
Читати
З буряками впоралися
Читати
Бракує працівників
Читати
Можливо, термін подовжать
Читати
Порти розбиті
Читати
Очищаючи землю
Читати
Проблеми з документами
Читати
Допомога хліборобам
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове