Архів
Вівторок,
24 вересня 2024 року

№ 39 (20083)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:
  Версія для друку          На головну
  • Агроперспектива

Зростає равлик і на Прикарпатт

Світлана УСАТЮК.

Івано-Франківська область.

ПРИСАДИБНІ ділянки можна використовувати не лише для вирощування городини, закладання ягідника або садка. Ще один варіант — почати розводити равликів. Така справа не нова для прикарпатських господарників. Перша равликова ферма запрацювала на Івано-Франківщині ще 2018 року. Тоді в селі Копачинці, що поблизу Дністра, на десяти сотках землі фермери розмістили понад двісті тисяч равликів. Згодом площу равликової ферми планували збільшити до пів гектара. Але не судилося: через три роки власники закрили ферму і виїхали на заробітки за кордон. А в селі з часом забули і про заморських молюсків, і про туристів, які зрідка приїздили сюди, аби подивитися на місцеве диво і посмакувати стравами з равлика.

Невдачі попередників не стали на заваді подружжю Василащуків із села Корнич Коломийської громади. Роман і Христина обробили 25 соток землі та встановили там півтори тисячі дерев’яних щитів. На кожному з них тепер мешкає у середньому триста молюсків виду Helix Aspersa Muller. Вони вибагливі у догляді, бо люблять добре поїсти і потребують щоденних зрошувань. Їдять спеціальний корм, який виготовляють тут же, на фермі. У його складі — переважно зернові й соєва макуха. Також у раціоні неодмінно має бути кальцій, аби равлики добре набирали вагу, а їхні мушлі ставали міцнішими.

— Починаємо годувати і зрошувати равликів після заходу сонця. Треба робити короткочасні поливання по 3-5 хвилин кожних дві години. Завершуємо процес приблизно о третій ночі. Зрошування потрібні для того, щоб равлики були активними, без вологи вони навіть можуть впадати в анабіоз, — розповідає Роман Василащук (на фото).

Щодня на поливання равликової плантації, провадить далі Роман, у сонячні дні витрачають близько десяти кубометрів води. Ускладнювали зволоження постійні вимкнення електроенергії, тож подружжя придбало генератор. У планах також автоматизація поливу і випробування зерноподрібнювача, який придбали, коли виграли грант від Коломийської громади.

Та не лише про воду і корм мають дбати власники равликової ферми. Її мешканців необхідно захищати від птахів, мишей, щурів і ящірок. А ще наглядати за тим, аби равлики не залишали своєї території, зазіхаючи на сусідські городи. Не дозволяють це робити спеціальна міцна сітка та електропастух.

Просто неба равлики живуть до чотирьох місяців. Потім їх збирають, ретельно миють, висушують, пакують у сітки та ящики і відправляють на Львівщину, де знаходиться фірма-експортер. А вже звідти вирощений на Прикарпатті равлик попрямує до Іспанії. Зі своєї плантації Василащуки планують цього року зібрати приблизно п’ять тонн равликів.

— В Іспанії люблять страви з равлика. А у нас, в Україні, споживачеві ми ще не довели, що наїдки з нього смачні й корисні, — говорить Роман Василащук.

Подружжя намагається це доводити на своєму, місцевому, рівні. Готують страви з равликів і пригощають ними друзів, знайомих, односельців.

Дружина Романа Христина, до речі, за фахом кухар, вже навіть має власні рецепти екзотичних страв.

— Готувати равликів складно. Їх потрібно вимивати протягом семи днів, щоб були чисті, без слизу. Потім — відварювати впродовж близько години, — описує свої кулінарні клопоти Христина. — Після відварювання м’ясо із мушлі виймається шпажкою. Далі — фарширування, заморожування, вакуумування.

Христина додає: «Хоч багато хто вважає, що порядкувати біля равликів — це заняття для лінивих, бо не потребує стільки зусиль, скільки їх іде на вирощування городини чи утримання худоби, та все ж і біля молюсків треба добре попрацювати». Аби розширити площу їхнього утримання, а також постійно дбати про маточне поголів’я равликів, подружжя потребує допомоги. Тож готові взяти на роботу двох працівників.

А поки думають про це, у родині підростає помічниця. Дворічна донечка вже цікавиться поливанням равликової ферми і визбирує молюсків. Очевидно, що равликова ферма Василащуків має майбутнє.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Борговий зашморг
Читати
I жнивують, і сіють
Читати
Може, природа змилується
Читати
Ризиків для водозабору, запевняють, нема
Читати
Експорт просувається
Читати
Пророкують «найважчу зиму»
Читати
Скорочення більш ніж наполовину
Читати
«Актив, а не тягар»
Читати
Недремне око на дорогах
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове