Архів
Вівторок,
1 жовтня 2024 року

№ 40 (20084)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Жовтень
  Версія для друку          На головну
  • Запитання — відповідь

Усиновлення дитини

Підготувала Ірина САЄНКО.

«Внаслідок влучання ракети у житловий будинок залишилися сиротами двоє дітей моїх родичів — 11 та 16 років. Тепер у них нема житла, нема батьків, нічого немає. Ми з чоловіком одразу звернулися до місцевої влади з питанням про всиновлення племінників. Нам повідомили, що ця процедура не така вже й проста, спочатку дітей слід поставити на облік, підготувати документи для всиновлення, подати заяву… Крім того, необхідно відповідати критеріям, які вимагаються законом від тих, хто хоче всиновити дитину. Чи не можна якось простіше, без зайвої бюрократії, без суду, адже війна в країні і діти страждають?» — запитує Олена Іванівна Б. із Харківської області.

ВІДПОВІДНО до статті 207 Сімейного Кодексу України (СК), усиновленням є прийняття у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.

Усиновленню можуть підлягати діти, які перебувають на обліку, зокрема:

діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти, батьки яких дали згоду на усиновлення. Крім того, можуть бути усиновлені діти, які є громадянами України, але проживають за її межами (за умови надання дозволу Нацсоцслужбою); усиновлення одним із подружжя дитини другого з подружжя.

Усиновлювачем дитини може бути:

дієздатна особа не молодша 21 року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;

особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на 15 років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років.

подружжя;

особи, які проживають однією сім’єю за рішенням суду щодо усиновлення ними дитини;

якщо дитина має лише матір, вона може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати перебуває у шлюбі;

якщо дитина має лише батька, вона може бути усиновлена жінкою, з якою він перебуває у шлюбі.

Відповідно до статті 213 СК, за наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право на її усиновлення, крім подружжя, має громадянин України:

в сім’ї якого виховується дитина;

який є чоловіком матері, дружиною батька дитини, яка усиновлюється;

який усиновлює кількох дітей, які є братами, сестрами;

який є родичем дитини.

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання дитини і додають необхідні документи, з переліком яких можна ознайомитися на офіційному сайті відомства.

Після одержання заяви та документів служба у справах дітей протягом 10 робочих днів перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства; проводить бесіду із заявниками; складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників; розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок і в разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі.

В умовах воєнного стану усиновлення дітей, які перебувають на території України, можливе лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України.

Важливо знати, що діти, які залишились сиротами внаслідок воєнного конфлікту та ще не перебувають на обліку з усиновлення, не можуть бути усиновленими.

Відповідно до ст. 310 ЦПК України, заява про усиновлення дитини або повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

Після отримання висновку заявники звертаються до місцевого суду із позовною заявою про усиновлення із доданими до неї документами, які при цьому вимагаються.

До речі, заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір’ю або батьком дитини. Для такої зміни потрібна згода дитини. Про перелічені зміни суд зазначає у рішенні про усиновлення.

На підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. При цьому свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
На Чернігівщині найбрудніше
Читати
Лідери — центр і південь
Читати
Стартують земельні торги
Читати
Безгрошів’я
Читати
Чекають і вірять
Читати
Чорнобильців списали?
Читати
Iсторичне рішення
Читати
Набув чинності «церковний» закон
Читати
Коштів немає
Читати
Розкуповують машини
Читати
Відшкодування для аграріїв
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове