Архів
Вівторок,
22 жовтня 2024 року

№ 43 (20087)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«2006-го я оформив пенсію в 50 років як ліквідатор аварії на ЧАЕС (друга категорія). На той час у мене вже було 33 роки безперервного стажу. Після її оформлення продовжую працювати. Кожні 2 роки перераховував пенсію. Останній раз перерахунок робили в 2022 році, тоді стаж становив вже 49 років, у тому числі 14 років понаднормового (стаж, відпрацьований понад 35 років). У вашій газеті прочитав, що працівникам, які вийшли на пенсію до 2011 року, необхідний стаж для виходу на пенсію становить 25 років. Тоді виникає питання, чому мені при останньому перерахунку врахували 35, а не 25 років? У вересні 2024-го у мене має бути знову перерахунок, і стаж становитиме 51 рік. За понаднормовий стаж доплачуватимуть уже 16 відсотків — за кожен рік, відпрацьований понад 35 років. Чи повинні нарахувати 26 відсотків — за кожен рік, відпрацьований понад 25 років?»

Василь ПОЛІТАНСЬКИЙ.

м. Золочів

Львівської області.

 

НАГАДАЄМО, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 — жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток від основного розміру пенсії, але не більш як на 1 відсоток прожиткового мінімуму. Це передбачено статтею 28 Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування» чинної редакції. Але зазначена норма діє насамперед для тих, хто пішов на пенсію після 1 жовтня 2011 року. Для тих, хто вийшов раніше, застосовують старі норми: доплата здійснюється за кожен рік, відпрацьований понад 25 років чоловіками і понад 20 — жінками.

Тепер переходимо до статті 42 вказаного Закону. Вона передбачає, що людина має право кожні два роки робити перерахунок за час, відпрацьований після призначення пенсії. Перерахунок робиться або тільки стажу або, якщо це вигідно, то і стажу, і зарплати.

Є категорія осіб, котрі вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, але продовжували працювати, і їм вже після цієї дати зробили перерахунок одночасно і стажу, і зарплати. Для таких пенсіонерів також застосовуються нові, менш вигідні, правила щодо обчислення понаднормового стажу.

Очевидно, що у вашому випадку, як мінімум, один перерахунок після 2011 року був зроблений і стажу, і зарплати. Через це довелося втратити одразу 10 років понаднормового стажу. Наголосимо, якщо б усі ці роки робилися перерахунки виключно стажу, то продовжували б рахувати доплату за стаж за старими, більш вигідними, нормами.

Це передбачає пункт 4-1 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону, коли в нього були внесені зміни на підставі Закону № 3668-VІ. Цим документом і було, зокрема, підвищено норму стажу з 25 до 35 років чоловікам і з 20 до 30 — жінкам та прописано купу інших змін та нюансів.

Водночас відповідні перерахунки робляться лише за умови, що пенсія не зменшується. Тому дуже часто перерахунки стосовно зарплати робити невигідно, зокрема і через цей нюанс із понаднормовим стажем. Припускаємо, що у вашому випадку це так чи інакше було вигідно, тому сталося саме так. З одного боку, урізали доплату за стаж, з іншого — збільшили коефіцієнт зарплати.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Визволили захисників
Читати
Iнфляція все знівелювала
Читати
Залишились кукурудза і буряки
Читати
Влада обіцяє подорожчання електрики
Читати
Надалі — за київським часом
Читати
Ще тримають люди корів
Читати
Приватизаційний «ляп»?
Читати
Вартість стрімко зросла
Читати
Евакуація посилюється
Читати
Пробилися до найкращих
Читати
Кривава осінь
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове