Архів
Вівторок,
5 листопада 2024 року

№ 45 (20089)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Листопад
  Версія для друку          На головну
  • Скарби рідного краю

У музейному ароматі шоколаду

Олександр ВЕРТІЛЬ.

Сумська область.

Фото з відкритих джерел.

Цю «запашну» будівлю у музейно-виставковому центрі «Тростянецький», а саме музей шоколаду та кави у Тростянці, чудово знають не тільки місцеві мешканці, а й гості, що приїжджають до колишнього районного містечка, а нині центру об’єднаної територіальної громади на Сумщині. І хоч недавня російська окупація завдала значної шкоди як місту загалом, так і музею зокрема, все ж заклад поступово оговтується від лиха, повертаючись до звичної музейної роботи.

ІСТОРИЧНИЙ край, освячений іменами письменника Миколи Хвильового, солодкими традиціями цукрозаводчика Леопольда Кеніга, відомий своїм неповторним Круглим Двором та іншими архітектурними раритетами, зберігає свою цінність — поруч них своє гідне місце посідає один із небагатьох у світі й Україні музей шоколаду та кави, відкритий навесні 2012-го за ініціативи незмінного очільника громади Юрія Бови. Це саме він стратегічно передбачив необхідність такого солодкого закладу, який усі ці роки як туристичний магніт неухильно приваблює як малечу, так і дорослих.

У залах «Корона», «Мілка» та «Якобс», назви яких кажуть самі про себе, представлені понад півтори тисячі експонатів. Кожен із них ілюструє історію виникнення шоколаду та кави, численні рецепти, аби відвідувачі могли спробувати «зварити» напій чи виготовити той чи інший виріб у домашніх умовах.

Шоколадні витоки Тростянця сягають середини 70-х років минулого століття — саме тоді у приміщенні колишнього рафінадного заводу Леопольда Кеніга запрацювала єдина на той час шоколадна фабрика в Україні. Асортимент продукції був досить широкий і розмаїтий — зокрема, до 10-річчя фабрики випускали 143 види продукції. Тростянецькі солодощі здобували лідерство на спеціалізованих ярмарках, завойовували любов і визнання мільйонів споживачів, деякі з них були удостоєні найвищої державної відзнаки — Знаку якості.

Ось що розповідають екскурсоводи про виготовлення тодішньої звичайної шоколадної плитки, яка, виявляється, потребувала від 60 до 64 бобів, імпортованих з екзотичних країн Кот-д’Івуару та Гани.

Зібрані какао-боби проходили процес ферментації, а саме впродовж 5 днів лежали під банановим листям. У цей час розвивався і стабілізувався аромат, знижувалися кислотність та гіркота. Затим боби очищали, сортували, обробляли гарячою парою, обсмажували, очищали від оболонки — какаовели і подрібнювали до крупки, що слугувала базою для виготовлення шоколаду. Какао-крупку подрібнювали на жорнах на пастоподібну масу, з якої затим виготовляли терте какао і какао-масло, що слугували двома основними складниками шоколаду. З вичавленого залишалася макуха — з неї виготовляли смачний напій какао. А до шоколадної рецептури, крім какао тертого та відповідного порошку, входять також цукор, ванілін і обов’язково лецитин (соєвий), який знижує і поліпшує в’язкість шоколадної маси, створює зручну для роботи консистенцію.

З-поміж експонатного розмаїття вирізняється шоколадна витончена фігура останнього імператора ацтеків Монтесума II, вага якої понад 20 кілограмів.

Якщо знаменитий шоколад «Мілка» відомий у десятках країн світу, то різноманітні види кавового напою хоч і знають, однак аж ніяк не всі. А саме в одній із зал музею з ними можна ознайомитися і навіть продегустувати.

Увагу відвідувачів неодмінно привертає симпатична тваринка, яка «виготовляє» одну з найдорожчих кав у світі — копі лувак, або мусанг. Щоправда, цю «технологію» сприймають не всі, бо дещо незвично смакувати «кісточками» плодів, що виходять назовні саме у цих звірят… Однак поціновувачі такого напою стверджують, що ця кава має неперевершені карамельні нотки і особливий смак.

…У давнину предки казали, що ніхто не зрозуміє істини, доки не скуштує кавового пінного блаженства.

Так це чи ні — питання залишається відкритим. Хоча й не для всіх.

Ті, хто не уявляє свого щоденного життя без чашки духмяного напою, в цьому давно переконані.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
«Екватор» бюджетного процесу
Читати
Жнива ще тривають
Читати
Чергове продовження
Читати
У відставку після скандалу
Читати
Казав пан...
Читати
Ціни підвищуватимуть
Читати
Зарплата хороша. А робота?
Читати
Вступна кампанія не зміниться
Читати
Автоімпорт пожвавився
Читати
Реєстр наповнюється
Читати
Запевняють: палива достатньо
Читати
Ставки зростають
Читати
Багато наслідків — незворотні
Читати
Приватизовано наукову установу
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове