Архів
Вівторок,
19 листопада 2024 року

№ 47 (20091)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«Я є особа з інвалідністю ІІ групи. Чоловік і син померли. З близьких людей лише дорослий онук, котрий зараз на війні. Чи може він оформити постійний догляд за мною?»

Тетяна КОРОБОЧКА.

м. Могилів-Подільський

Вінницької області.

 

ВІДПОВІДНО до постанови Кабміну України «Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» №930 від 16.08.2024, мають право на відстрочку військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за членами сім’ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю І або II групи. Але за умови, що в особи, за якою вони здійснюють догляд, немає членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Зазначимо, що членами сім’ї особи другого ступеня споріднення вважаються:

• рідні брати і сестри;

• баба і дід з боку матері і з боку батька;

• онуки.

Для розгляду питання надання відстрочки від призову військовозобов’язаний має звернутися до виконавчого органу за місцем проживання особи, за якою здійснюється догляд. А саме до сільської (селищної, міської) ради для встановлення факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі (обов’язково вказати прізвище, ім’я та по батькові; адресу зареєстрованого місця проживання; ідентифікаційний код; контактні дані: номер телефону, адреса електронної пошти) на ім’я керівника цього виконавчого органу.

Після отримання заяви в органі виконавчої влади створюють комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Розгляд заяви здійснюють протягом 10 календарних днів із дати її подання: комісія відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, перевіряє відомості, надані у заяві.

 

«Я народилася в 1946 році. Вдова, живу сама. Дуже хворію, але інвалідність не оформлювала. 9 квітня 2023 року під час захисту України загинув мій син, 1977 року народження. Мені зателефонували з військкомату, щоби приїхала до них і оформила пенсію у зв’язку із втратою годувальника за загиблого сина. Я все оформила з 1 березня 2024 року, і сказали чекати 3-4 місяці. В червні мені на банківську карту нарахували 5178 гривень за загиблого сина, але мою власну пенсію за віком, що я отримувала через пошту (4713 гривень), за червень не дали. Я не хотіла залишатися без своєї пенсії. Прошу роз’яснити, що я повинна отримувати за загиблого сина і з якої дати».

Євгенія МАЛАЩУК.

селище Ладан Прилуцького району

Чернігівської області.

 

ЯКЩО людина має право одночасно на кілька видів пенсії (за віком, з інвалідності чи через втрату годувальника), то призначається лише один вид пенсії — на вибір. Якщо власна пенсія за віком менша, ніж пенсія через втрату годувальника, то доцільно відмовитися від пенсії за віком і оформити пенсію за загиблого. Очевидно, це й сталося у вашому випадку. Коли вам оформили пенсію за сина, то пенсію за віком виплачувати припинили.

Зауважимо, що перехід із одного виду пенсії на інший відбувається з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами. Якщо ви подавали заяву в березні, то в червні вам мали виплатити не лише новий розмір пенсії, а й різницю між пенсією за віком і пенсією через втрату годувальника за три попередні місяці.

Наскільки правильно обчислено новий вид пенсії, ми не знаємо. Лише нагадаємо, що пенсія через втрату годувальника-військового, встановлюється в розмірі від 30 до 70 відсотків його грошового забезпечення, але не менше, ніж два прожиткові мінімуми (2361 грн х 2 = 4722 грн). Якщо причиною смерті значиться загибель під час захисту Батьківщини, то це максимальна виплата — 70 відсотків від зарплати військового (з урахуванням встановленого обмеження — максимальна пенсія не може бути більшою, ніж 23 610 гривень). Все це передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів №674 від 3 серпня 2020 року (зі змінами), пенсія через втрату годувальника, смерть якого пов’язана із захистом Батьківщини, не може бути меншою, ніж 7800 гривень.

З огляду на ці обставини радимо вам звернутися до місцевого управління Пенсійного фонду, щоб уточнити, як і на підставі чого вам нараховують пенсію за загиблого сина.

Окремо зазначимо, що, відповідно до постанови Кабінету Міністрів №168 від 28 лютого 2022 року (зі змінами), родичі загиблого військовослужбовця, зокрема батьки, мають право на одноразову грошову допомогу в розмірі 15 мільйонів гривень. На сьогодні ця сума виплачується частинами: 3 мільйони одразу, а решту впродовж 40 місяців (по 300 тисяч гривень щомісяця). За оформленням цієї допомоги також необхідно звертатися до терцентру комплектування та соціальної підтримки (колишній військкомат).

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Шукають вітру в полі
Читати
Найбільший урожай — на півдні
Читати
На соцстандарти нема грошей
Читати
Вивезли з-під обстрілів
Читати
Залишили під вартою
Читати
Менше звернень до судів
Читати
Iмпорт перевищує
Читати
Нарощують власний видобуток
Читати
Продовжено термін подання документів
Читати
Ось такі обсяги підтримки
Читати
«Дороговказ» для села
Читати
Привели гроші
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове