Архів
Вівторок,
3 грудня 2024 року

№ 49 (20093)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Грудень
  Версія для друку          На головну

I вороги, і «свої»

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

По Харкову вкотре вдарили ракетами. Напевне, поки матеріал готуватиметься до друку й вийде у світ, буде ще не один приліт ракет і керованих бомб у місто. Найстрашніше, що до руйнації і смертей звикаєш, як до чогось буденного.

ЦЬОГО РАЗУ ракета зенітного комплексу С-400 поцілила в центральний район столиці Слобожанщини — Київський. Її боєголовка, що містить 250 кг тротилу, вибухнула у дворі, поруч цивільних будівель, які щільно стоять одна біля одної, і накоїла чимало біди: покалічені люди, знесені дахи, розбиті шибки, покручені майже в труби залізні двері під’їздів… Найбільше дісталося районному центру надання адміністративних послуг та архітектурно витонченій споруді кінця ХІХ століття, в якій ось уже 90 років розміщується Харківська обласна організація Спілки письменників України, що останні 30 років має статус національної.

Цей будинок пам’ятає багатьох класиків української літератури. Коли письменницька спільнота збиралася в ньому холодної пори року, то у невеликій актовій залі запалювали знаменитий камін. Біля нього, зокрема, дискутував із друзями, колегами по літературному цеху відомий учений-славіст, мовознавець Юрій Шевельов (Шерех). Саме він, здійснивши глибокі історико-лінгвістичні дослідження, зруйнував радянський міф про вихід з однієї слов’янської колиски трьох мов — української, білоруської та російської. Харківський учений, спираючись на беззаперечні історичні факти, довів, що українська мова почала формуватись у VII столітті, коли, як кажуть, «на місці Москви ще жаби квакали», а в XVI стала повноцінною лінгвістичною одиницею серед інших мов. Ось чому московити так люто ненавиділи Шевельова. Кремлівська влада переслідувала вченого все життя, а після його смерті агенти російського впливу — депутати Харківської міськради на чолі з Кернесом ухвалили рішення про демонтаж меморіальної дошки на будинкові, де жив славетний славіст. Може, хтось із читачів пам’ятає світлини в нашій газеті, на яких зафіксовано цей злочин: молодики кувалдою трощать пам’ятний знак про нашу національну гордість.

…Отож нещодавно російська ракета розтрощила будинок, який пам’ятає і Шевельова, і багатьох інших літераторів та вчених. Розташовувалось у ньому і видавництво НСПУ «Майдан», що за чверть століття видало сотні книжок, написаних талановитими українськими письменниками рідною мовою.

Слово важливе: його не лише прагнуть знищити, за нього вбивають. Кілька місяців тому двома ракетами російські нацисти зруйнували в Харкові чи не найбільшу друкарню в Європі «Фактор-друк», де у величезному комплексі повного циклу друкувалися книжки практично всіх українських видавництв — «Vivat», «Клуб сімейного дозвілля», «Ранок», «Фоліо», «Свічадо»... Згоріли не тільки тисячі примірників готової продукції, а й мученицькою смертю, у вогні, загинули люди, які вранці прийшли на роботу.

Ховаючись за пащекуванням про велику російську культуру, московити споконвіків намагалися знищити або привласнити все українське, особливо нашу літературу, наше слово. Вони викрадали в нас літописи й монастирські книги, а що їм не підходило, бо не вкладалось у концепцію «вєлікай расійскай історіі», спалювали. Один із перших ударів по Харківщині після початку широкомасштабного вторгнення був саме по слову — Національному музею-заповіднику Григорія Савича Сковороди, де під час пожежі згоріли сотні унікальних друкованих видань. В області знищено багато шкільних, сільських і районних бібліотек, сотні тисяч чи навіть мільйони книжок.

Мета цього культурного геноциду зрозуміла: спершу треба ліквідувати нашу літературу й тих, хто їй служить, а потім почати нав’язувати булгакових, достоєвських, бо, мовляв, у вас же таких геніїв нема… І врешті-решт на чужій культурі виховати покручів, яничарів, готових нищити власний народ.

Кілька тижнів тому генерал-майору командиру авіаційної дивізії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони армії РФ Денису Кульші, який віддав наказ атакувати ракетами музей Григорія Сковороди, біля якого похований і сам філософ, заочно повідомили про підозру у воєнному злочині. Це друга підозра у справі: першу за цим фактом оголосили командиру винищувального авіаційного полку Івану Панченку. До речі, обидва злочинці мають українські прізвища. В якому ж коліні вони стали вбивцями?

А скільки нелюдів, що зреклися свого коріння, наводять ракети на наші міста, школи, лікарні, музеї і бібліотеки! 15 років тюрми дістав зрадник із Чугуєва, який надавав ворогові координати для ударів по Харківщині. Фігурант робив підготовку до нової серії повітряних атак по прифронтовій території регіону. В поле зору російських спецслужб чоловік потрапив через свої антиукраїнські дописи, заклики в соцмережах убивати українців. Із його вербуванням жодних клопотів у феесбешників не було.

А ось показова історія про священнослужителя, який мав би нести слово Боже людям, а насправді готував їм смерть. Днями працівники обласного управління СБУ затримали клірика УПЦ (МП), який шпигував за оборонцями Харкова. Отримані відомості він направляв куратору з країни-агресора у вигляді позначок на картах із докладним описом. Окупанти планували використати ці розвіддані для підготовки ракетно-бомбових ударів. За матеріалами слідства, 43-річний протоєрей народивсь у Мелітополі і протягом 2009-2018 років перебував на території РФ. Згодом переїхав «для служіння» до Харкова…

А скільки ще ворожих ракет націлені, щоб знищити нас, нашу землю, наше слово…

На фото автора: будівля НСПУ після вибуху ракети.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Обіцяють, що зростання «заднім числом» не буде
Читати
Жнива майже завершено
Читати
Держбюджет підписано
Читати
Повертаються на довоєнний рівень
Читати
Нові правила для світлофорів
Читати
Валютний рекорд побито
Читати
Роздають виплати
Читати
Зловмисники
Читати
Лідирують «німці»
Читати
Допомога прифронтовим територіям
Читати
«Лазівку» прикрили
Читати
Iмпорт втричі більший
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове