Архів
Вівторок,
3 грудня 2024 року

№ 49 (20093)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Грудень
  Версія для друку          На головну
  • Думки вголос

Оновлення, якого не станеться

Андрій КОКОТЮХА,

письменник.

gazeta.ua

РОЗПОВІМ історію, що яскраво ілюструє, в якій країні та якій системі ми живемо. Точніше, куди воюючу країну не під шумок — під щоденний гуркіт ворожих бомб, дронів та нашої ППО — розвернула чинна влада. І розворот упевнено триває, закон «про дрова» тому приклад.

Отже, 1990 року, коли ми, студенти, ще не знали про прийдешній розвал СРСР, вітер змін навіяв демократію. Прогресивне студентство не захотіло вивчати історію України за російськими радянськими лекалами і підручниками. Деканат революційного журфаку пішов назустріч вимогам. Поставив предмет на паузу, але залік з історії України… залишив. Складати його треба було викладачеві, проти якого студентство виступило. При тому, що предмет не викладався. Чого ж, самі винні. За що боролися, на те й напоролися.

Радянські практики повернулися сьогодні, і приклад тому — історія із сумнозвісною Медико-соціальною експертною комісією (МСЕК). Це її висновки в кількох областях наплодили липових інвалідів серед прокурорів. Новоспечені інваліди отримували не лише броню від мобілізації (хоча і здорового прокурора ще спробуй призви), а й цілком собі не липову, реальну і дуже «жирну» пенсію.

Наприкінці жовтня афера — чи все ж таки карний злочин, визначений як «незаконне збагачення»? — розкрилася після скандальної історії у Хмельницькій МСЕК. Почався ефект доміно. Подібні порушення стали масово фіксуватися в інших регіонах. Довелося збирати РНБО, бо виникла загроза національній безпеці та обороні. І Глава держави оголошує про ліквідацію МСЕК. Тобто незалежно від того, будуть «посадки» чи ні, певний прошарок прокурорів начебто позбавили можливості незаконно збагачуватися.

А вже за тиждень збагачення вирішили узаконити. Ймовірно, для того, щоб слуги закону діяли в рамках закону і не шукали собі пригод та ганьби. Тому 28 жовтня бюджетний комітет Верховної Ради проголосував за підвищення зарплат прокурорам на 37%. Ганьби, тобто публічного розголосу, уникнути не вдалось. І 29 жовтня Верховна Рада ухвалює законопроєкт про… вдосконалення роботи МСЕК.

Щоправда, до кінця цього року МСЕК ліквідована. Але вже з 1 січня 2025-го запрацює знову — в оновленому вигляді. Казенною мовою це означає: повсякденне функціонування людини оцінюватимуть експертні команди, які складатимуться з практикуючих лікарів. І відразу виникає логічне запитання: а до 22 жовтня, дня, коли МСЕК розігнали, функціонування людини оцінювали лікарі-теоретики? Чи взагалі «ліві» особи з потрібними повноваженнями?

У відроджених МСЕК є цікава інновація. Як обіцяє МОЗ, людині не доведеться ходити з кабінету в кабінет і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок. А буде можливість отримати інвалідність дистанційно. Виявляється, таке нововведення запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Уявіть собі: лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта. А пацієнт — імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це має, за чиїмсь геніальним задумом, унеможливити попередні корупційні домовленості. Але поки що нема відповіді на важливе запитання: звідки людина, котрій потрібен фахівець, знатиме, що по той бік, дистанційно, по телефону чи ще якось там, її приймає той спеціаліст, який їй дійсно потрібен.

Комедійні фільми та серіали не раз обігравали ситуацію, коли пацієнта обстежував або не той лікар, або зовсім не лікар. Наприклад, маляр чи сантехнік. І не факт, що такі жарти не мають реальної основи.

Гаразд, нехай по обидва боки монітора — справжній лікар та справжній пацієнт. Чи дасть МОЗ гарантію, що вони не домовились наперед грати незнайомих дотепер людей? Ні, не дасть. Українці так спритно навчились обходити правила на шляху до своєї мети, що запобігти відповідним процесам практично неможливо. Грубо кажучи, над кожним поліцейським потрібен поліцейський, але над цим поліцейським теж мав би бути поліцейський. Всі ці страховки-перестраховки не виправлять ситуації.

МСЕК були годівницями, про які не могло не знати МОЗ. Величезні суми, за які прокурори купували собі інвалідність, працювали обопільно. З одного боку, непорядні слуги закону відкуплялись. З іншого — влада на місцях забезпечувала собі прокурорську лояльність. По суті, фальшивим інвалідам повертали гроші, які вони несли. Тільки повертали назад не свої, а державні. Наголошую: з бюджету воюючої країни. Громадяни якої щодня оголошують десятки, якщо не сотні зборів на потреби військових та постраждалих од війни і в розпачі констатують: збирати дедалі важче, люди вже не «вивозять».

Реакція на скандал зі МСЕК не мала порушувати статус-кво. Тобто ліквідація годівниці жодним чином не мала зачепити фінансових інтересів тих, хто годівницею користувався. Звідси спроба підвищити прокурорам платню. Як казав персонаж одного радянського фільму: «Дайте мені зерна, щоб я його не крав!» Але якщо це зупинили — повертаємо МСЕК. Тільки в нібито оновленому форматі.

Все одно ж іти доведеться до тих самих — як нас, студентів, направили до викладача, від якого ми відмовилися. Він усе одно буде, дали нам зрозуміти. Ваші протести почуті — однак у нас нема для вас інших варіантів. Тож краще не протестувати надалі, а прийняти нові-старі правила гри.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Обіцяють, що зростання «заднім числом» не буде
Читати
Жнива майже завершено
Читати
Держбюджет підписано
Читати
Повертаються на довоєнний рівень
Читати
Нові правила для світлофорів
Читати
Валютний рекорд побито
Читати
Роздають виплати
Читати
Зловмисники
Читати
Лідирують «німці»
Читати
Допомога прифронтовим територіям
Читати
«Лазівку» прикрили
Читати
Iмпорт втричі більший
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове