П’ятниця, 24 березня 2017 року № 23 (19468)
http://silskivisti.kiev.ua/19468/print.php?n=35050

Горох для внуків

ДІЛЯНКА під цю культуру має бути сонячною. В іншому разі врожай виявиться нижчим, смак утратиться. Горох на одному і тому ж місці висаджувати раніш ніж через чотири роки не рекомендується. Він невибагливий до ґрунтів, є чудовим попередником для всіх городніх культур, а от його найкраще сіяти після капусти, картоплі, гарбузів, помідорів.

Органічні добрива вносять ще під попередню культуру. Якщо угноювати безпосередньо, це призведе до надмірного наростання зеленої маси, а стручків зав’яжеться мало. Перепрілу органіку вносять восени при перекопуванні.

Горох сіють у квітні. У цей час земля ще досить волога, що дуже важливо для проростання. Температура повітря може бути навіть близькою до плюс 1-2ОС, що для інших культур зовсім не прийнятно. Сходи здатні витримувати зниження температури до -6ОС. Останній термін висіву — кінець травня.

Для ліпшого проростання насіння необхідно замочити у воді на 12-18 годин, при цьому воду слід змінювати кожні 3-4 години. Невелику кількість можна проростити в мокрій тканині. Горох висівають на грядки за схемою: ширина міжрядь — 15-20 см, між насінинами у рядку — 5-6 см, глибина загортання — 3-4 см. Якщо посіяти мілкіше, то висока ймовірність викльовування птахами. Рослина потребує регулярного поливу. За браку вологи зав’язь і квітки опадатимуть. Але й надто щедрий полив шкодить кореневій системі. Утім, у полі ж росте й без особливого догляду.

На присадибній ділянці горох доцільно вирощувати сумісно з іншими культурами, які служитимуть для нього опорою. Бажаною сусідкою є кукурудза.

За умови правильної передпосівної підготовки ґрунту посіви поживи не потребують, її вносять лише на першому етапі росту до часу, коли горох починає цвісти.

Головним шкідником культури є горохова плодожерка. Уникнути збитків від неї допоможе більш раннє висівання насіння і своєчасний обробіток ґрунту. За теплої та вологої погоди горох може уражуватися фузаріозом, аскохітозом чи гороховою попелицею. З останньою можна боротися різними інсектицидами, наприклад інтавіром. У разі застосування «хімії» горохові стручки можна зривати тільки через три тижні. З хворобами легше боротися, вирощуючи рослину на опорах, що сприяє ліпшим освітленню та провітрюванню.