Вівторок, 11 квітня 2017 року № 28 (19473)
http://silskivisti.kiev.ua/19473/print.php?n=35223

  • Адреси досвіду

У Литви є чому повчитися

Василь ПІДДУБНЯК.

ВІДСТАНЬ між Києвом і Вільнюсом по прямій — усього 590 кілометрів. Менш як півтори години літаком — і ви вже на берегах тихоплинної Вілії. На відміну від названої річки політичне, економічне і культурне життя у країні, близькій за духом українцям, значно енергійніше, ніж у нас. Тому й результати різні.

Достатньо сказати, що Литовська Республіка є членом ОБСЄ та ООН (з 1991 року), Ради Європи (з 1993-го), НАТО (з 2002-го), Європейського Союзу (з 2004-го), з 21 грудня 2007 року — повноправний член Шенгенської угоди.

У Литви, яка підтримує Україну в її прагненні ввійти у коло розвинених держав Європи, є що перейняти, аби швидше рухатися вперед, не припускаючись при цьому серйозних помилок, зокрема у проведенні земельної реформи.

Тож не випадково саме Литву відвідав лідер Аграрної партії Віталій Скоцик. Про підсумки візиту відомий український політик розповів на прес-конференції в прес-центрі впливового аналітичного порталу «Главком». У прес-конференції взяв також участь Повноважний Міністр посольства Литовської Республіки в Україні Гвідас Кєрушаускас.

Віталій Скоцик під час перебування у Литві мав численні зустрічі й предметні розмови з членами сейму та представниками міністерств, а також правлячої нині в цій прибалтійській країні аграрної партії «Союз селян і зелених». Він вважає, що потенціал співробітництва використаний тільки на 10%.

«Союз селян і зелених» — це ідеологічно близька нам партія, яка здобула перемогу на минулих виборах у жовтні 2016 року, набравши третину голосів, — наголосив Віталій Скоцик. — Сьогодні вона сформувала коаліцію із соціал-демократами в литовському сеймі. Днями закінчено формування кабінету міністрів, у якому і прем’єр, і більшість міністрів — від цієї партії. Для нас дуже важливий досвід литовських колег — у передвиборній роботі, роботі в регіонах, підготовці стратегії, а також досвід створення кабінету міністрів і постановки пріоритетних завдань».

У Литві Віталій Скоцик цікавився болючими і для українців питаннями проведення земельної реформи, які у прибалтійській республіці теж дуже актуальні. Лідер Аграрної партії, зокрема, розповів: «Як відомо, в меморандумі МВФ є пункт про прийняття (в Україні. — Ред.) вільного ринку землі. Під час зустрічей я багато чув від литовських колег, що у цій сфері поспішність ні в якому разі не доречна. Потрібно робити все дуже виважено, щоб в жодному випадку не допустити спекуляцій. Тому досвід земельної реформи — як цей процес проходив в Литві, як він проходить сьогодні (він, до речі, ще не завершений), — дуже важливий для України».

Литва, на його думку, є хорошим орієнтиром для України в багатьох напрямах. Ідеться, зокрема, і про реформу охорони здоров’я.

«Сьогодні система медобслуговування в Литві працює виключно в державному сегменті, тобто ніхто не перекладав витрати на плечі місцевих громад. Усі громадяни Литви мають медичне страхування, яке повністю забезпечує потреби в лікуванні й діагностиці хвороб. Хоча є приватні клініки, і люди мають право вибирати, в якому закладі лікуватися. Але медицина на такому високому рівні, що приватний сектор займає менш як 1% в медичному забезпеченні країни», — повідав Віталій Скоцик.

Що стосується здобуття енергетичної незалежності, то тут у прибалтійців, за словами лідера Агарної партії України, є чого повчитися:

«Сьогодні Литва практично у всіх питаннях енергетики (крім електроенергії) є повністю незалежною від постачання російських енергоресурсів. Особливо ефективно країна спрацювала у галузі теплозабезпечення, понад 60% якого здійснюється завдяки біомасі, а не газу. І до 2020 року там планують повністю відмовитися від використання газу для опалення будівель. У нас значно більше біомаси, ніж у Литві, але ми використовуємо її не більше ніж 1% від того величезного потенціалу, який маємо. А завдяки біомасі й тарифи могли бути значно нижчими, і енергетична незалежність зросла б».

Не менш повчальним є досвід Литви у питанні поліпшення добробуту людей у нинішніх непростих економічних умовах.

«Економіка Литви сьогодні не дає змогу швидко підвищити мінімальну заробітну плату. Тому сейм і Кабінет міністрів пішли шляхом активізації профспілкового руху — розвитку спілкування між робітниками і власниками підприємств. На мою думку, це дуже позитивний шлях і приклад для України», — вважає Віталій Скоцик.

Повноважний Міністр посольства Литовської Республіки Гвідас Кєрушаускас у своєму виступі зупинився на тому, що для обох країн горизонтальні українсько-литовські контакти мають надзвичайне значення: «Розвиток зв’язків між українськими та литовськими університетами, школами, містами — це дуже важливо. І під час таких контактів ми готові передати наш досвід у різних сферах», — запевнив міністр.

У рамках взаємовигідного співробітництва Аграрна партія України ініціює візит литовських парламентарів та представників органів місцевого самоврядування в Україну.

Лідер АПУ Віталій Скоцик також повідомив ще одну новину: «Ми розробимо програму обміну студентами, економічні проекти, які можуть працювати в різних регіонах. Передусім у галузі теплозабезпечення», — наголосив Віталій Скоцик.

На рівні двох близьких за духом і спрямованістю політичних партій — литовського «Союзу селян і зелених» і Аграрної партії України — співробітництво триває ще з жовтня минулого року. Така тісна співпраця — на користь обох країн.