Вівторок, 11 квітня 2017 року № 28 (19473)
http://silskivisti.kiev.ua/19473/print.php?n=35226

  • Отакої!

Мед із гірким присмаком

Микола ЮРЧИШИН.

78-річний житель селища Степанівка Сумського району Сумської області Олександр Дмитрович Кириченко — пасічник зі стажем. Як і протягом багатьох сезонів, так і торішньої весни виставив пасіку із зимівника. Переглянувши стан вуликів, відібрав із кожного підмор бджіл і відправив у Сумську регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини для обстеження на наявність хвороб. За результатами аналізів пасіку було визнано благополучною. Про все це записано у ветеринарно-санітарному паспорті.

ПРОТЯГОМ весни сім’ї розвивалися добре, і лікувати бджіл О. Кириченку не було потреби. Наприкінці травня він вивіз пасіку на медозбір у село Товста Білопільського району — там посіяли багато гречки і соняшнику.

«Вперше я викачав мед із гречки у липні, — розповів у листі до редакції Олександр Дмитрович. — На моє прохання приїхав із Сум закупівельник, узяв аналіз і зі словами: «Оце справжній мед» — викупив увесь продукт. Удруге я викачав соняшниковий. Хотів, було, знову телефонувати в Суми. Аж раптом побачив у газеті рекламу, де йшлося про те, що організація «Медовий шлях» із села Грузьке Кіровоградського району Кіровоградської області закуповує мед. До того ж за вигідною ціною — по 27 гривень. Тішило й те, що наявна обмінна тара. Тому негайно зателефонував за вказаним номером. За кілька днів майже опівночі до мене приїхав закупівельник. Вантажний автомобіль наполовину вже був заповнений медом, який придбали в нашій області. Пред’явивши всі необхідні документи, завантажили у кузов і мою солодку продукцію. Представник організації відразу ж за неї розрахувався. Тару пообіцяв через кілька днів повернути. На запитання, чому не беруть мед на аналіз, відповів, аби я не хвилювався, що все буде гаразд. На тому й розійшлися. Знав би я про свою біду, ніколи не зв’язувався б з цією фірмою...»

Далі Олександр Дмитрович повідомив, що за тиждень йому зателефонував закупівельник і сказав, що в його меду виявлено антибіотик нітрофуран, а тому ціну треба знизити до 18 гривень за кілограм, а різницю повернути в 10-денний термін.

«Я ледь не впав од таких слів, — бідкається пасічник. — Звідки в моєму медові міг узятися антибіотик, коли гречку і соняшник у Білопільському районі гербіцидами не обробляли? Чому представники організації не взяли продукт на аналіз у моїй присутності? Про це я відверто запитав закупівельника і відмовився повертати різницю. «У такому разі ми не повернемо тару», — почув у відповідь. І не повертають. Вісім місяців моєї боротьби не дали жодних результатів. Що тепер мені робити? Адже загальна вартість тари (великих і малих бідонів, алюмінієвих бачків та пластмасових відер) становить понад 15 тисяч гривень. Мені цей мед видався з дуже «гірким» присмаком».

Телефоную директору організації «Медовий шлях» Ярославу Анатолійовичу Кошлатому, зачитую йому лист пасічника із Сумщини і запитую:

— Чому ваші спеціалісти не зробили аналізу меду на місці у присутності продавця?

— У нас так заведено. Ми робимо аналізи безпосередньо на наших складах. І в продукції Олександра Кириченка виявили антибіотик нітрофуран.

— Чому ж тоді зажадали, аби продавець значно знизив ціну? Хіба неякісну продукцію можна реалізовувати людям?

— Ми її обов’язково знищимо і акт про утилізацію надішлемо пасічникові. А тару залишимо собі як компенсацію.

Тим часом Олександр Дмитрович Кириченко ніяк не може заспокоїтися. Йому цікаво, чи тільки в нього виявили «неякісний» мед, чи й інших пасічників подібним способом ошукали?