П’ятниця, 5 травня 2017 року № 34 (19479)
http://silskivisti.kiev.ua/19479/print.php?n=35464

  • Нотатки метеоролога

На порозi лiта

Тетяна АДАМЕНКО,

начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру.

ПОГОДА минулого квітня піднесла чимало неприємних сюрпризів у вигляді аномальних, іноді й стихійних гідрометеорологічних явищ. Після більш ніж двомісячного тепла й відповідно раннього розвитку весняних процесів вторгнення арктичного повітря обумовило різке зниження температури повітря. Хоча приморозки у квітні — звичне явище для нашого клімату, однак нинішнього року вони буквально терзали Україну. Впродовж двох-дев’яти днів зафіксовано зниження нічних температур повітря до показників нижче за нуль, у повітрі — до 2-6 градусів морозу, на ґрунті у Дніпропетровській, Запорізькій — іноді до мінус 7-10, у Харківській області місцями до мінус 15 градусів. В окремих населених пунктах Чернігівської, Сумської та Харківської областей мінімальна температура повітря у другій декаді була найнижчою за період спостережень 1951-2016 рр.

Приморозок — підступне явище, його негативні наслідки для сільськогосподарських культур виявляються через певний час, однак уже зараз зрозуміло, що найбільше це завадить урожаю плодових та ягідних культур, які у цей період перебували у фазі цвітіння.

Безперечною погодною аномалією квітня 2017 року стали рясні снігопади, утворення та утримання снігового покриву заввишки від 3 до 29 сантиметрів на полях у Харківській, Херсонській, Дніпропетровській, Одеській, місцями у Полтавській і Запорізькій областях. Снігопади стали результатом переміщення активних циклонів із південного заходу на схід.

В останні квітневі дні весна повернулася — приморозки відступили, температура повітря ввійшла у кліматичні межі. У травні вона, за прогнозом, буде навіть вища за норму — вдень плюс 18-24 градуси. Дощі на початку місяця очікуються лише в західних і місцями в північних областях.

У другій декаді травня на тлі досить високих температур повітря пройдуть значні дощі, а наприкінці декади ймовірна хвиля похолодання — зниження середньодобових температур повітря на три-чотири градуси і приморозки на поверхні ґрунту.

Третя декада травня буде тепла. Остання п’ятиденка може вирізнятися різким підвищенням температури повітря на три-п’ять градусів, розпочнеться літо.

У цілому ж, за прогнозом синоптиків, останній місяць весни передбачається тепліший за кліматичну норму на всій території. Середня температура повітря очікується на 1,5-2 градуси вища за норму. А травнева становить плюс 13-16 градусів, у південних областях — 16-17, у гірських районах Карпат і Криму — 10-12 тепла. Такі температури вищі за квітневі на 5-8 градусів. Розпочинається інтенсивне накопичення тепла.

За кліматичними даними, у першій декаді травня в південних, згодом і у центральних, затим і в північних областях відбувається перехід середніх добових температур повітря через плюс 15 градусів, що означає початок метеорологічного літа. Ртутний стовпчик термометра нерідко вдень піднімається до позначки 31-35, у Карпатах і гірських районах Криму — 30 градусів тепла.

Найтеплішими в Україні були травні 1921-го, 1975-го, 1979-го, 2007-го років, максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 33-38 градусів.

Окремими роками у нічні години як на поверхні ґрунту, так і в повітрі мали місце приморозки інтенсивністю до мінус 1-6 градусів, на північному сході, в Карпатах та горах Криму — до мінус 7-8. Повернення приморозків у травні пов’язане з географічним положенням нашої країни, яке обумовлює вплив на погоду циркуляційних процесів, що розвиваються над територією Європи, а також надходять із Середньої Азії.

У травні 1999-го й 2000-го років, після теплого квітня, погода якого сприяла активному розвитку рослин, вторгнення арктичного повітря в Україну завдало значних збитків господарствам, і приморозки пошкодили озимі колосові культури та призвели до значних втрат урожаю в центральних і східних областях, де їх інтенсивність сягала мінус 12 градусів.

На жаль, довгострокове прогнозування ймовірності приморозків і їх інтенсивності пов’язане зі значними труднощами, зокрема і з передбаченням активізації атмосферних процесів на всій земній кулі, антропогенного чинника на клімат тощо. Тому синоптики Українського гідрометеоцентру із великою вірогідністю прогнозують приморозки тільки за три-п’ять днів. Але й такий строк дає змогу провести заходи задля зменшення збитків від їх упливу на сільськогосподарські культури — задимлення, відкритий обігрів, укриття та інше.

За довгостроковим прогнозом, місячна кількість опадів очікується близькою до кліматичної норми — від 35 до 90, в Карпатах 100-130 мм. Травневі опади зазвичай короткочасні, часто зливові, супроводжуються грозами та градом.