П’ятниця, 19 травня 2017 року № 38 (19483)
http://silskivisti.kiev.ua/19483/print.php?n=35570

Город без бур’янів

Поління — робота трудомістка й виснажлива. Адже бур’яни добре пристосовані до найнесприятливіших погодних і ґрунтових умов, і якщо їх вчасно не видалити, швидко окупують весь город. Пропонуємо кілька способів, крім сапання, без якого, втім, не обійтись, боротьби з рослинами-шкідниками.

Мульчування. Мульча з природного матеріалу (солома, скошена трава, подрібнена кора, сухе листя) та штучного (газети, картон, поліетилен), укладена товстим шаром, пригнічує ріст однорічних бур’янів. Але перед мульчуванням слід видалити з корінням усі багаторічні бур’яни, інакше піднімуться так само пишно, як і раніше.

Чорна поліетиленова плівка. Грядку чи клумбу накривають плівкою, по краях притискують цеглинами або присипають землею. Ґрунт при цьому нагрівається, а ось світло крізь плівку не проникає, відтак ріст зелених «окупантів» пригнічується. Культурні рослини висаджують у прорізані в плівці отвори.

Рослини проти рослин. Пирій, виявляється, просто-таки не терпить запаху жоржин. Якщо ж вам потрібно звільнити від пирію чи березки польової велику ділянку, засійте її гірчицею. Ця культура — природний гербіцид, вона надійно захищає посіви від бур’янів. Сіяти гірчицю можна впродовж усього вегетаційного періоду. Беруть дещо підвищену норму насіння — 300 г на сотку. Для пришвидшення росту та збільшення зеленої маси доцільно внести в ґрунт невелику кількість мінеральних добрив: аміачної селітри — 1-1,5 кг на сотку, нітроамофоски — 2,5-3 кг. На невеликих площах гірчицю сіють урозсип. Після ручної сівби насіння загортають у ґрунт, вирівнюючи ще раз бороною або граблями. Коли вологи достатньо, сходи з’являються за 8-10 днів, а через 35-40 гірчиця суціль укриє землю і зацвіте. Під таким «килимом» ви не знайдете жодної бур’янини. Кореневища пирію потрухнуть і втратять здатність відростати.

Щоб знищити пирій та березку, можна посіяти гірчицю після збирання врожаю ранніх культур наприкінці липня — на початку серпня. Вирощену зелену масу потім слід прикопати або приорати, подрібнивши лопатою. Таким чином ґрунт ще й органікою збагатиться.

А ось вельми оригінальний спосіб боротьби з надокучливими бур’янами. У 10 л води треба розвести 1 л самогону. Розчину вистачить для обробки (скажімо, з допомогою віника) 2,5 сотки землі. Будьте уважні, щоб не потрапив на культурні рослини.