П’ятниця, 10 листопада 2017 року № 88 (19533)
http://silskivisti.kiev.ua/19533/print.php?n=37236

  • У Верховній Раді

Про кіно і вибори

Марина ТІШКОВА.

Початку двотижневої пленарної «вахти» після тривалої перерви очікували з тривогою: вівторок випав на 7 листопада, якраз на століття жовтневого перевороту, котрий радикально змінив і світову історію, і долю України. Під стінами ВР зібралися мітингарі — акція протесту, оголошена ще 17 жовтня, триває; спокій депутатів охороняли кілька тисяч силовиків. Але, на щастя, обійшлося... Попрацювали, можна сказати, плідно: за два пленарні дні розглянуто півтора десятка проектів законів та постанов, ухвалено п’ять законів.

ЯК ВІДОМО, депутати під тиском громадськості пообіцяли розглянути зміни до виборчої системи. Із цього й почали пленарний тиждень. Проект Виборчого кодексу пропонує запровадити на парламентських виборах систему регіональних відкритих списків та чотиривідсотковий прохідний бар’єр. Мажоритарку хочуть залишити виключно для обрання місцевих депутатів у населених пунктах до 90 тисяч виборців, але зробити її багатомандатною. У великих містах має діяти система відкритих списків, подібна до тієї, яка пропонується в парламентській частині, мерів запропоновано обирати двома турами. Традиційна процедура збору підписів громадян на підтримку кандидатів на президентський пост може бути змінена збором підписів осіб, які мають представницький мандат. Утім, законопроект підтриманий лише в першому читанні й чимало трансформацій, вочевидь, зазнає, проходячи крізь парламентське «сито».

Із «ужинку» ВР можна виокремити соціальний міні-блок. Внесено зміни до законодавства щодо посилення гарантій безпеки дітей. Документ декларативного характеру — в ньому охорона дитинства визначена однією з важливих сфер національних інтересів; чи не основною загрозою нацбезпеці України визнано зростання небезпеки для життя і здоров’я цивільного населення, насамперед дітей, збільшення кількості сиріт і сімей, що потрапили в складні життєві обставити, внаслідок військових дій та збройних конфліктів (власне, війни, котру розв’язала Росія). Утім, він містить і конкретику: Кабмін зобов’язано передбачити в держ-бюджеті на наступний рік суттєве підвищення прожиткового мінімуму для дітей та розробити законопроект щодо поліпшення соціального захисту сімей із дітьми і справедливі соціальні гарантії дітям. Зроблено крок до забезпечення військових та членів сімей загиблих бійців житлом — це робитимуть згідно з розробленим урядом порядком.

Вітчизняній кіногалузі вирішили дати фінансовий стимул: згідно зі змінами до Податкового та Митного кодексів, до 1 січня 2023 року виробництво українських стрічок звільнено від обкладання податком на додану вартість. Також без сплати ПДВ проходитимуть операції з прокату національних фільмів, дублювання, озвучення державною мовою іноземного кіно, роботи щодо збереження, відновлення та реставрації національної кінематографічної спадщини.

Небувалого пожвавлення в сесійну залу вніс проект постанови про звільнення міністра внутрішніх справ А. Авакова. Головний силовик відбувся, так би мовити, легким переляком — його особа не влаштовує лише три десятки народних обранців. Та в цій історії не все прозоро. Річ у тому, що зареєстровано ще один проект постанови — авторства активного «свободівця» Ю. Левченка, який передбачає відсторонення міністра на час розслідування «справи рюкзаків», у якій фігурує його син. Однак він у порядок денний не був включений. Дехто з експертів підозрює, що винесення на голосування заздалегідь провального проекту — хитрість коаліції. Як резюме події просяться слова того ж Ю. Левченка: «Учергове змістили акценти й замість вирішувати питання, що не може бути й мови про якесь об’єктивне розслідування, поки батько підозрюваного контролює Міністерство внутрішніх справ, все перевели в цирк із відповідними персонажами».

Із «дрібного» — донедавна селище Решетилівка, що на Полтавщині, відтепер — місто районного значення.