Архів
Вівторок,
14 листопада 2017 року

№ 89 (19534)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
По-англійськи піти не вийде

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ повинна сплатити 60 млрд євро за вихід зі складу Євросоюзу.

Докладніше...
Форум «азіатського десятка»

ФІЛІППІНИ. У Манілі відкрився 31-й саміт Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН).

Докладніше...
Доживемо до виборів

ІСПАНІЯ. Маріано Рахой закликав каталонців «не голосувати за сепаратистів» на дострокових перегонах.

Докладніше...
Гуманітарна катастрофа

ЄМЕН. Місто Сана зазнало масованого повітряного бомбардування.

Докладніше...
Шукай тепер винних

РОСІЯ. В Іжевську внаслідок вибуху побутового газу обвалився дев’ятиповерховий будинок.

Докладніше...
Переобраний на другий термін

СЛОВЕНІЯ. Президент Борут Пахор переобраний на другий термін.

Докладніше...
Трусонуло близькосхідний регіон

ІРАН та ІРАК. На кордоні країн стався потужний землетрус.

Докладніше...
Є що побачити

НІМЕЧЧИНА. У Ганновері відкрилася найбільша у світі виставка сільгосптехніки — «Agritechnica-2017».

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Забуттю не підлягає

Десь там, у світах, їхні душі

Ганна Кліковка.

Запорізька область.

Є у Запоріжжі, на вулиці Олександрівській, скромний непоказний пам’ятний знак із лаконічним написом, щоб земляки не забували про жертви політичних репресій. У цього скорботного місця попри його непримітність сильна енергетика. Тут на мітингах зазвичай не відбувають чергу, а плачуть, запалюють свічки і моляться. І квіти приносять запоріжці дорогі серцю й невишукані — осінні айстри, чорнобривці.

ЦЬОГО та наступного років в Україні відзначають сумну роковину — минає 80 років Великого терору 1937-1938 рр. Це був лише один із великої серії страшних епізодів злочинної діяльності комуністичного режиму, хоча Україна впродовж 1917-1991 років, мабуть, найбільше з усіх союзних республік постійно перебувала під радянським репресивним тиском.

Днями до пам’ятника на Олександрівській вклонитися загиблим і закатованим жертвам Великого терору прийшли вже посивілі діти того мордованого Сталіним покоління, зокрема, представники обласного товариства політичних в’язнів та репресованих, військовослужбовці Національної гвардії України, ветерани АТО, школярі та студенти. Запорізький історик Олександр Зубченко вважає справою честі розповідати новим поколінням правду про незабутні сторінки долі свого народу. Звертаючись до учасників жалобного мітингу, він повідав про трагічну долю свого прадіда — сільського вчителя із Кіровоградщини, якого відправили до таборів за «створення контрреволюційної організації». Наголосив, що сталінські репресії не оминули жодної української родини від Донбасу до Збруча. А сьогодні, в новому витку історії, морок страху та терору знову опустився над тимчасово окупованими територіями Криму та Донбасу. Тож треба обов’язково повернути справедливість нашим співвітчизникам, і у цій боротьбі має надихати пам’ять про мільйони українців, закатованих тоталітарною системою, вважає Олександр Зубченко.

Голова обласного грецького товариства «Елада» Наталія Зурначіді розповіла про нелегку долю національних громад України за часів тоталітаризму.

Пам’ять жертв політичних репресій ушанували міжконфесійною панахидою, хвилиною мовчання та покладанням квітів.

За час Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин — до розстрілу. Понад шість мільйонів українців відправили до в’язниць та таборів. У Запорізькій області під молох політичних репресій потрапили, зокрема, військовий льотчик Герой Радянського Союзу Іван Проскуров, депутат Верховної Ради УРСР першого скликання, колгоспниця Оріхівського району Анастасія Фоняк, учений археолог Феодосій Камінський та прості робітники і колгоспники: Макар Жовніренко із Гуляйпільського, Іван Загоруйко із Запорізького, Іван Зубов із Веселівського районів, Микита Собчук із Великобілозерського району, Валентина Павлова з Мелітополя, Марія Ковальчук із Запоріжжя та тисячі інших наших земляків. Імена багатьох убитих і закатованих досі не вдалося встановити.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Гуляти так гуляти
Читати
Заробітчани на крові
Читати
Старий-новий Верховний суд
Читати
Скільки євроблях?
Читати
Поневіряються за кордоном
Читати
Побільшало коліс
Читати
На боротьбу із несумлінними батьками
Читати
Приватні обленерго
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове