Вівторок, 21 листопада 2017 року № 91 (19536)
http://silskivisti.kiev.ua/19536/print.php?n=37344

  • Актуально

Чи поступиться чорне золото «зеленому»?

Михайло ГУБАШ.

На кліматичній конференції ООН у Бонні (ФРН) репрезентовано план майже повного переходу України на відновлювану енергетику до 2050 року.

АНОМАЛЬНА спека влітку та снігопади навесні — так останніми роками українці на собі відчувають зміни клімату на планеті. Основна причина глобального потепління — збільшення викидів вуглекислого газу в атмосферу. Якщо об’єми парникових газів у повітрі зберігатимуться на нинішньому рівні, середньорічна температура в Україні до кінця століття може підвищитися на 3,2-4,5 градуса за Цельсієм.

Висновки досліджень Національної академії наук України свідчать, що подальше збільшення викидів діоксиду вуглецю в атмосферу може призвести до катастрофічних наслідків. Серед найсерйозніших загроз учені називають дедалі частіші руйнівні повені у Карпатах, перетворення південних степів на пустелі та гостру нестачу питної води у східних і центральних регіонах країни. Дослідники наголошують, що чимраз дошкульніші посухи та брак опадів улітку, від чого ми потерпаємо останніми роками, негативно позначаться не тільки на сільському господарстві, а й на нашій екосистемі в цілому.

Втім, нещодавні дослідження показують високий потенціал України у сфері використання власних джерел альтернативної енергії. Саме енергія вітру, сонця та біомаси може посприяти максимальному скороченню шкідливих викидів.

Одним із таких досліджень є аналітичний звіт «Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року». Минулого вівторка він був представлений на 23-й Конференції Сторін Рамкової Конвенції ООН зі зміни клімату (COP 23), що проходила в Бонні. У заході взяли участь близько 25 тисяч делегатів зі 197 країн.

Революційний сценарій документа, репрезентованого нашою делегацією, передбачає майже повний перехід України на відновлювану енергетику. Згідно з ним, остаточне споживання енергії в країні до 2050 року може знизитися на 27%, при цьому 91% енергії отримуватиметься з відновних джерел енергії (ВДЕ). Серед них найперспективнішими для України стануть вітрова та сонячна енергетика, а біоенергетичні технології можуть бути лідерами у виробництві тепла. Такий сценарій розвитку енергетичного сектору України передбачає, що частка енергії вітру в структурі виробництва електрики сягатиме 45%, а сонячної — 36%, водночас частка біомаси та відходів у структурі виробництва теплової енергії може становити 73%.

«Репрезентований звіт переконливо показує, що збережена енергія є найдешевшим «ресурсом», а інвестиції в її збереження є більш доцільними, ніж виробництво додаткової електроенергії та тепла», — вважає координаторка програми «Зміни клімату і енергетична політика» Фонду імені Генріха Бьолля в Україні Оксана Алієва.

«Україна заплатила величезну ціну за те, що в минулому було докладено недостатньо зусиль задля зменшення енергетичної залежності, й цю ціну ми продовжуємо платити. Гадаю, що вирішення енергетичної безпеки України та всього світу полягає у двох речах: скороченні енергії споживання за рахунок заходів з енергоефективності та поступовому переході до відновлюваних джерел енергії. Це необхідно для боротьби з глобальними кліматичними змінами, і це потрібно Україні для досягнення енергетичної незалежності», — зазначила під час репрезентації виконавчий директор громадської екологічної організації «Екодія» Ірина Ставчук.

Праця «Перехід України на відновлювану енергетику до 2050 року» була виконана Державною установою «Інститут економіки та прогнозування» Національної академії наук України за підтримки Фонду ім. Генріха Бьолля в Україні у співробітництві з громадськими організаціями, органами державної влади, профільними асоціаціями та незалежними експертами.

Нагадаємо, що цілі, визначені всією світовою спільнотою в рамках знакової Паризької кліматичної Угоди, — обмеження глобального потепління на рівні значно нижче 2°С та докладання всіх зусиль, аби він не перевищив 1,5°С. Це означає, що до 2050 року транспорт, енергетика, промисловість та людські помешкання повинні повністю перейти на ВДЕ, лишаючи більшу частину розвіданих покладів вугілля, а також значний резерв нафти і газу в землі. В Україні ж особливої нагальності та гостроти проблемі енергетичного переходу надає, як уже було зазначено, загроза енергетичній безпеці. Тому розвиток відновлюваної енергетики і впровадження заходів з енергозбереження — єдиний шлях для подолання залежності від імпорту традиційних ресурсів, особливо газу та ядерного палива.

Та чи готова влада наполегливо працювати в цьому напрямі? Адже вугільно-газове лобі, не зацікавлене у переході на ВДЕ, в Україні дуже потужне. То ж зрозуміло, що «Роттердам+» та інші подібні схеми, які за рахунок народу збагачують олігархів, так просто не подолати. Тому владі треба буде визначатися з пріоритетами. Хто зрештою переможе — «зелена» енергетика чи такого ж кольору гроші?