Вівторок, 21 листопада 2017 року № 91 (19536)
http://silskivisti.kiev.ua/19536/print.php?n=37347

  • Забуттю не підлягає

Запоріжжя боролося!

Ганна Кліковка.

У рамках відзначення Дня Гідності та Свободи в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася експозиція «Народна війна», створена київським товариством «Меморіал» імені Василя Стуса та Громадянським інститутом історичної пам’яті.

ЦЕЙ ПРОЕКТ — результат більш як дворічної праці науковців, громадських діячів, колишніх політв’язнів. Упродовж двох років автори досліджували матеріали в державних та галузевих архівах 18 областей України. Було опрацьовано та цифровано понад 350 фондів і близько 1500 архівних справ. В експозиції використано більш як 300 світлин, чимало з яких представлені вперше.

На Запоріжжя її передали громадська організація «Труханівська січ» та Київський осередок Товариства сприяння обороні України. Стенди розповідають про тернисту національно-визвольну боротьбу українського народу — від створення Центральної Ради до Голодомору 1932-1933 років.

Подивитися експозицію прийшло багато людей. Історичні паралелі спонукають до роздумів. Тим паче що багато архівних матеріалів тривалий час були недоступними. Відкривається правда про народний спротив більшовицькій окупації, який мав місце на українських землях ще багато років після поразки державницьких сил. Зокрема, у 1921 році територія України була поділена на п’ять похідних груп та 25 округів, у кожній із яких діяли своя військова та підпільні організації.

Боролися проти загарбників і жителі Запорізького краю. Архіви СБУ свідчать, що в 1919 році проти більшовиків піднялися жителі Верхньої Хортиці та сусідніх сіл, болгарських та албанських колоній Приазовського району. Наприкінці 1920-х — на початку 1930-х років проти вилучення хліба повстали селяни пологівського, михайлівського, мелітопольського країв, кілька тижнів тривали протести у селі Широке Запорізького району.

До речі, обласна виконавча влада разом з істориками, науковцями активно працює над тим, щоб повернути із небуття події 1917-1921 років на Запоріжжі, встановлюють пам’ятні знаки на честь Вільного козацтва, учасників антибільшовицьких селянських повстань, воїнів армії Нестора Махна, земляків, які не корилися сталінській колективізації та продрозверстці. До речі, до 1932 року влада не могла задіяти Червону армію на придушення повстань, бо її частини формувалися за територіальним принципом в абсолютній більшості з місцевого населення. Україна стала першим регіоном, де адміністративно-територіальна військова система була згорнута (в інших регіонах Союзу вона діяла аж до 1938-го). До нас завезли військові одиниці з Середньої Азії.

Згодом виставка поїде в глибинку, до жителів міст і сіл області. Час голосно говорити правду!