Вівторок, 21 листопада 2017 року № 91 (19536)
http://silskivisti.kiev.ua/19536/print.php?n=37358

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Чи буде перераховано пенсію, відповідно до статті 59-ї Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали інвалідами?»

Юрій ВАРЕНИК,
військовослужбовець.

смт Броди

Коростенського району

Житомирської області.

 

3 УРАХУВАННЯМ змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі — Закон 2148) до статті 59-ї Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон 796), починаючи з 01.10.2017 р. зазначеним вище особам пенсія за інвалідністю обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких ociб із п’ятикратного розміру мінімальної зapoбітної плати, встановленої законом з 1 січня відповідного року. Водночас Законом 2148 Кабінету міністрів України доручено у тримісячний строк із дня набрання ним чинності привести свої нормативно-пpaвовi акти у відповідність із цим Законом.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі Порядок). Отже, зазначеним особам, які отримували пенсію за інвалідністю відповідно до Закону 796-го, з 01.10.2017 р. пенсії буде перераховано з урахуванням зазначених вище норм після внесення змін до Порядку або ухвалення окремого порядку.

Особам, які отримували пенсію за іншими законами та виявлять бажання перейти на пенсію за інвалідністю відповідно до статті 59-ї Закону 796-го, останню обчислюватимуть із дати подання відповідної заяви з необхідними документами.

 

«У період з 03.02.1998 року по 14.08.2007-го я відбував покарання у виправній трудовій колонії, де працював фрезерувальником і отримував заробітну плату, яку перераховували на мій особовий рахунок. Чому цей період не зараховують до мого страхового стажу під час обчислення пенсії?»

Олександр ДУБОВИК.

м. Дергачі

Харківської області.

 

ВІДПОВІДНО до частини четвертої статті 24-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші nepioди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цього Закону, зараховують до страхового стажу в порядку i на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Під час відбування покарання засуджених до 01.01.2004 р. діяв Виправно-трудовий кодекс від 23.12.1970 №3325-VII (далі — Кодекс 3325) (втратив чинність з 01.01.2004), згідно зі статтею 50-ю якого час роботи засуджених у період відбування ними покарання у вигляді позбавлення волі до трудового стажу не зараховується, крім випадків, спеціально передбачених у законі.

Відрахування із заробітку або іншого доходу, нарахованого засудженим, здійснювали з дотриманням черговості, визначеної статтею 53-ю Кодексу 3325, в якій відрахувань на пенсійне страхування не передбачено.

Зарахування до страхового стажу роботи в’язнів за період до 01.01.2004 р. здійснюється відповідно до пункту «a» статті 56-ї Закону України «Про пенсійне забезпечення», де визначено, що до стажу роботи зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги із безробіття, а також робота в’язнів i за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Отже, зарахування до страхового стажу часу перебування громадянина в місцях позбавлення волі можливе за умови сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з постановою Верховної Ради України від 17.06.1993 №3290-12 «Про порядок введення в дію Закону України «Про внесення змін i доповнень до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі — постанова), для громадян, які, відповідно до пункту «а» частини третьої статті 56-ї Закону України «Про пенсійне забезпечення», бажають зарахувати до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, періоди трудової діяльності, коли працівник не підлягав соціальному страхуванню, ставка обов’язкових страхових внесків до Пенсійного фонду становить 33,3% середньомісячного заробітку працівника відповідної галузі народного господарства на час призначення пенсії за кожний місяць роботи, зазначений заявником.

Враховуючи зазначене, для обчислення poзмipy страхових внесків, що підлягають сплаті відповідно до постанови, за час відбування покарання в місцях позбавлення волі вам необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України за мicцем проживання, подати довідку з Державної служби статистики України про розмip середньомісячного заробітку (доходу) (на час призначення пенсії) за спеціальністю фрезерувальник та сплатити страхові внески.