Вівторок, 21 листопада 2017 року № 91 (19536)
http://silskivisti.kiev.ua/19536/print.php?n=37360

  • Слово про сучасника

Щоб подолати корупцію треба її зненавидити

Василь САДОВИЙ.

Закарпатська область.

На зламі 1990-х років минулого століття молодий учитель фізики із Виноградового Володимир Бунча був відомий своєю активною громадянською позицією. Але подальше життя складалося зовсім не так, як цього хотіли романтично налаштовані «рухівці» й окрилене суспільство…

ВИЙШЛО на те, що Володимир разом із сім’єю переїхав на постійне проживання до Канади. Він багато їздить світом, спостерігає, водночас підтримує зв’язок із Україною. Душею Володимир завжди із Батьківщиною.

Рішення про переїзд визріло не відразу. У 1990-ті роки в газетах траплялися запрошення на роботу за кордоном, зокрема, вчителя початкових класів чекали в Австралії. Оскільки дружина знала англійську мову, то можна було б там улаштуватися. Але в той час Володимир уважав, що потрібен тут, щоб будувати нову Україну, тож їхати не погоджувався. Та незабаром умови життя українців погіршилися до неможливих. Тож коли знову вчитель фізики побачив запрошення на відповідну роботу в Канаді, вирішив цим скористатися.

Підготовка документів, особливо медичних, була тривалою. Потім з’ясувалося, що за кордоном потрібні не просто фізики, а фахівці конкретних напрямів, зокрема геофізики. Володимир був згодний попрацювати тут на волонтерських засадах, аби набути досвіду. На жаль, на місцевому рівні цього вирішити не вдавалося, довелося поїхати до керівника однієї з держструктур у Львові. Як згадує Володимир, «симпатичний бородань приблизно мого віку, з’ясувавши, який документ потрібен, запитав, чи не пов’язаний він із фінансовими зобов’язаннями, і видав його — без усіляких зітхань і натяків. Уперше за час своїх виснажливих походів колами бюрократичного пекла я зустрів відкриту, чесну людину, яка говорила прямо «так» або «ні». Звали цього чоловіка Юрій Вербицький. Так, це був той самий Юрій Вербицький, Герой Небесної сотні, якого по-звірячому закатували бандити Януковича».

Незабутніми спогадами для сім’ї залишилися проводи за кордон. Видача всіх документів супроводжувалася вимаганнями заплатити у різні «фонди», процедура проходження їх на кожному кроці гальмувалася через «натяки»... «Я ненавиджу корупцію, і треба, щоб усі українці її зненавиділи, — тільки тоді можна буде щось змінити в державі», — переконаний Володимир Бунча.

Життя в Канаді влаштоване зовсім по-іншому. Тут надають перевагу практичним професіям. Держава дбає про освіту, про школу — це добре відчула на собі Ніна, дружина Володимира, на жаль, уже покійна…

Володимир належить до так званих «синіх комірців» — технарів, які виконують кваліфіковану роботу. Маленька команда з п’яти чоловік обслуговує м’ясопереробний завод, забезпечуючи систему охолодження. Колишньому вчителеві фізики довелося трансформувати свої знання у нову роботу, нові обов’язки. Сам завод не надто великий, але компанія-власник є найбільшою серед м’ясопереробників Канади. Син Олег працює на телебаченні, дочка Оксана навчається і працює.

За характером роботи Володимир часто їздить у відрядження, буває в інших країнах. Каже, скрізь, де не побував, неозброєним оком видно, що панує нетерпимість до порушення закону. Якщо викинеш сміття там, де не слід, то стовідсотково матимеш проблеми з поліцією, тому що свідомі громадяни відразу повідомлять. Це є нормою. Люди розуміють, що корупція здатна зруйнувати будь-яке суспільство. Звичайно, є спроби робити собі преференції, але в суспільстві ставлення до цього різко негативне. Навряд чи комусь спаде на думку пишатися тим, що він із кимсь «домовився» чи чогось досяг нечесним шляхом.

Володимир Бунча цікавиться справами в Україні. Не пройшов мимо його уваги і нещодавно прийнятий закон про освіту.

«Це тонка матерія, до якої потрібно підходити дуже обережно, — вважає він. — У Канаді фактично існують не дві державні мови, а дві мови на різних територіях країни. У Квебеку говорять французькою і мало хто розмовляє обома мовами. Тут тримаються своєї спільноти, відразу розпізнають одне одного і роблять усе, щоб уникнути асиміляції. Ця риса справді варта наслідування. На жаль, політики можуть погрожувати сепаратизмом, лякають терором. Сепаратизм ніколи не приносив ніяких досягнень ні в культурному, ні в економічному плані. Щодо України, то вона перебуває між двома світами. З одного боку — цивілізація, а з іншого — комунізм, шовінізм, голодомори, гулаги. Тому їй так важко торувати дорогу в достойне майбутнє...».