П’ятниця, 24 листопада 2017 року № 92 (19537)
http://silskivisti.kiev.ua/19537/print.php?n=37391

Переваги офіційного працевлаштування

Станіслав КУЦЕНКО,

експерт-юрист.

КОЖНА людина має право на працю, яке гарантується Конституцією України. Держава повинна створювати всі умови для повноцінного користування громадянами цим правом. Проте останніми роками значного поширення набула «тіньова» зайнятість, через що державна скарбниця недоотримує кошти у вигляді несплачених податків та відрахувань до Пенсійного фонду. При цьому громадяни ризикують втратити право на пенсію чи на її частину, адже при обчисленні суми враховуються офіційний розмір заробітної плати та страховий стаж. Тому соціальний захист сьогодні та пенсійне забезпечення в майбутньому залежить насамперед від свідомої громадянської позиції самих працюючих. Перш ніж погодитися на пропозицію одержувати гроші «у конверті», варто замислитись над перевагами офіційного працевлаштування.

Після офіційного укладання трудового договору працівник відповідно до вимог Кодексу законів про працю користується такими правами:

на гарантований розмір заробітної плати (у тому числі на доплати, надбавки й заохочувальні виплати);

на відпустку (зокрема додаткову і без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами);

на оплату лікарняного;

на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці;

на скорочений робочий день, тиждень з тієї ж причини;

на вихідні й святкові дні;

не залучатися до понаднормових робіт без власного бажання;

на допомогу у зв’язку з безробіттям;

на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;

на зарахування виробничого стажу;

на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування у старості.

Заробітна плата офіційно працевлаштованого, про яку щомісяця в повному обсязі звітує роботодавець, забезпечує працівника повним соціальним захистом, гарантованим державою.

Офіційне укладання трудового договору захищає найманого працівника у разі, якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати; відмовляється оплатити виконану роботу; не додержується інших своїх зобов’язань. Трудові спори між працівником та роботодавцем розглядаються у судовому порядку. Тільки офіційно оформлена робота є гарантією соціального захисту найманих працівників, а для роботодавців — запорукою процвітання бізнесу.

Як же не потрапити в пастку аферистів-тіньовиків під час пошуку роботи?

Добросовісний роботодавець в оголошенні вказує справжню назву підприємства чи установи, контактний телефон (бажано міський), конкретну вакантну посаду та чіткі вимоги до претендента, не приховуватиме місця розташування організації, а на співбесіду запрошуватиме до офісу.

Перед початком виконання будь-якої роботи у такого працедавця слід укласти трудовий договір, в якому зазначається тривалість випробувального терміну, розмір заробітної плати, відповідальність сторін із зазначенням їхніх реквізитів.

Нині за кожного співробітника, якого допустили до роботи без укладення трудового договору, держава карає на 30 мінімальних зарплат (96 тис. грн).